Karşı Müzik’teki Bazı Değişiklikler Hakkında Bir Bilgilendirme

Bir süredir Karşı Müzik’te bazı değişiklikler yapmayı planlıyordum, bunların ilki her karşılaştığım müziği tek tek yazmak yerine hepsini aylık dökümler halinde (en eski yazılarımda olduğu gibi) tek bir yazı içinde yazmaya karar vermek oldu. Bu ayın son günü Ekim Raporu yazımla bunu ilk kez hayata geçireceğim. Bu hem okuyana/dinleyene, hem de yazana yani bana daha çok vakit kazandıran ve daha derli toplu duran bir format olacak. Üstelik ortaya çıkan içerik de müzik dinlemeyi sevenler için belki günlerce bir sekmede açık tutulup uzun uzun tüketilecek denli dolu olacak. Bugüne kadar siteye e-posta adreslerini bırakarak bültene abone olanlara da bu döküm gitmeye devam edecek tabii. Bu dökümde o ay karşılaştığım ve bana hitap eden, haliyle sizin de karşılaşmanızı istediğim tekliler, klipler, albümler, performanslar ve diğer müzikli işler olacak.

Bu döküm dışında karsimuzik.com’da sadece beni gerçekten çok etkileyen ve üzerine bir şeyler yazma hissi uyandıran şeylere dair yazılar olacak. Yani karsimuzik.com’da artık daha az ama daha yoğun, daha buraya özel içerikler ile karşılaşacaksınız. Bu noktada farklı formatlar da deneyebilirim. Kim bilir belki detaylı inceleme yazıları, belki röportajlar, belki başkalarının da dahil olduğu ortak içerikler gibi; göreceğiz…

Günlük olarak karşıma çıkan ve “bence dinlemeye değer” dediğim müzikleri ise bundan böyle karsimuzik.com’da yazmak yerine Karşı Müzik’in Twitter, Instagram gibi kanallarında hızlı hızlı paylaşabilirim diye düşünüyorum. Yani bu kanalları takip edenlere her gün dinlenecek/izlenecek yeni şeyler önermeye de devam edeceğim.

Günlük ve aylık bu iki yöntemin yanı sıra esas denemek istediğim şey ise podcast. Eskiden beri içimde gizliden gizliye büyüyen radyoculuk hayalimi hazır podcast teknolojisi bu kadar gelişmiş ve kolaylaşmışken, haftalık içeriklerle o hafta beni en çok etkileyen 5-10 işi yorumlayarak gerçekleştirebilirim diye ümit ediyorum. Bu benim için de yeni bir şey olacağından podcast fikrimi hayata geçirmek biraz daha fazla vakit alabilir tabii. O yüzden bu konuda kendime 1-2 aylık (yani yıl sonuna kadar) bir zaman hedefi koyuyorum.

Spotify ve YouTube’da şu ana dek yaptığım aylık dinleme listelerinin formatını da güncellemek istiyorum. Spotify özelinde belki her ay veya her hafta içeriği değişen gelişen tek bir dinleme listesi üzerine gidebilirim, öbür türlüsü pek mantıklı olmuyor keza. YouTube’da ise sadece kliplerden ve performanslardan oluşan bir liste (veya listelerle) üzerinden ilerlemek daha iyi olacak gibi.

Özetle Karşı Müzik’te bir sonraki duyuruma kadar karşılaşacağınız içerikler şu şekilde olacak:

1. Günlük “bunu dinleyin” paylaşımları. Muhtemelen Twitter ve/veya Instagram üzerinden:
twitter.com/KarsiMuzik
instagram.com/karsimuzik
2. Haftalık “bu haftanın beni etkileyenleri” podcast’leri. Bunun hayata geçmesi biraz daha zaman alacak. Spotify’da yayınlar, karsimuzik.com’da paylaşırım diye planlıyorum, netleşince duyuracağım.
3. Aylık raporlar. Hem karsimuzik.com’da yer alacak, hem de bültene üye olanlarla e-posta yoluyla paylaşılacak. Bültene üye olmak için sayfanın en altındaki alana e-posta adresinizi yazıp “kayıt ol” tuşuna tıklamanız yeterli.
4. Zamansız müzik içerikleri. karsimuzik.com’da düzensiz aralıklarla karşımıza çıkacak incelemeler, değerlendirmeler, röportajlar, ortak içerikler ve benzerleri.
5. Spotify’da sürekli güncellenen tek bir Karşı Müzik listesi, YouTube’da ise klipler ve performans videoları üzerine kurulu bir izleme/dinleme listesi:
spotify.com/karsimuzik
youtube.com/karsimuzik

Denemeye, değişmeye ve müzikli bir yolculuğa devam ediyorum. Bakalım bu yayın akışı planı nasıl sonuçlar verecek, hep birlikte göreceğiz.

Not: Bade Nosa‘nın Küskün Yolcunun Türküsü adlı eserini çok beğendiğim için bu duyurunun yanına iliştirdim. “Bu içerik müziksiz kalmasın” düşüncemin dışında şarkı ve klibin yazıyla hiçbir ilgisi yoktur. 🙂

Karşı Müzik’i takip ediniz:

4 Yorum
 • Nurten Bengi Aksoy
    00:05h, 30 Ekim Cevapla

  Güzel fikir ve değişimler… kutluyor, başarı ve kolaylıklar diliyorum

  • Emir Aksoy
     13:18h, 31 Ekim Cevapla

   ❤️

 • kemal taşcı
    19:08h, 02 Kasım Cevapla

  emekleriniz için teşekkürler

  • Emir Aksoy
     19:58h, 03 Kasım Cevapla

   Sağ olun.

Yorum ekleyin

Send this to a friend