Melis Güven – İşaretler

Melis Güven – İşaretler

Sevgili Melis Güven Ekim sonunda İşaretler adlı beş şarkılık bir kısa çalar yayınladı. Kendisini Hiç Olmuşsun teklisinden beri beğenerek ve yaptığı her işten çok keyif alarak takip ediyorum. karsimuzik.com‘da da kendisinin güzel işlerine denk geldikçe yer vermiştim hatırlayanlarınız olacaktır. Vakti olanlar şu yazılara da bir göz atabilir:

Melis Güven – Kum
Melis Güven – Sus
Melis Güven & No.1 – Karabasan

Karabasan ile ilgili yazımda da bahsetmiştim, Melis’in Ayşe Arman ile yaptığı ve okuyan herkesi tıpkı beni etkilediği gibi etkileyeceğine inandığım bir röportajı var. Melis’in müziğine dair, uzaktan bir kulak olarak, kafamdaki bazı taşların yerine oturmasını sağlamıştı bu röportaj. Aklımda “acaba bundan sonraki işleri nasıl olacak” gibi bir soru da belirmişti bu röportajı okuduktan sonra. Derken İşaretler albümü geldi, ne acı bir tesadüf ki İzmir Depremi’nden birkaç gün önce. Hayat bazen gerçekten size de “hiçbir şey tesadüf değil” diye düşündürtmüyor mu?

Ekim sonunda yazdığım Ekim Raporu’nun albümler bölümünde bu albüme de yer vermiştim, aklımın bir köşesinde “bu albüme önümüzdeki günlerde ayrı bir yazı daha hazırlamalıyım” diye düşünerek. Albüm bu beş şarkının oluşturduğu genel ses dünyasını düşünürsek hayli tutarlı öncelikle. Yani aynı konseptin, aynı güçlü hislerin üzerine kurulu gibi eserler. Birbirinden farklı şarkılar da dinleseniz şarkıların ortak bir potada eridiğini hissedeceksiniz ki bu konsept albüm hissi veya albümlerin kendi içinde bir anlam bütünlüğüne sahip olması, bu işe kasetlerden başlayan ve artık “ihtiyar” bir müzik dinleyicisi sayılan benim için hâlâ hayli kıymetli.

İşaretler çok iyi bir giriş şarkısı ki bu albümden tadımlık olarak size bu şarkıyı seçtim. Alt yapılar, Melis’in sesi, anlattıkları sadece bu şarkıda değil beş şarkının hepsinde de ayrı ayrı güçlü. Bilmiyorum bu şarkıların hepsi çok mu taze ama bana hepsi de biraz yıllanmış veya en azından üzerinde iyice düşünülmüş, iyi işlenmiş işler gibi geldi.

Albümün ikinci eseri Mavi ise aynı zamanda albümün ilk klip şarkısı. Klibi festival filmi izler gibi izledim. Klip sanki izleyeni Melis’in bir rüyasına davet ediyor. Her güzel klipte olduğu gibi Mavi’nin içinde de dans ve performans var. Sadece bu mu? Büyü var, (haydi biraz daha kibarlaştırıp Kurşun Dökme diyelim) anlamını çözemediğim ve Göktürkçe olduğundan şüphelendiğim bazı rünler var ve daha nice detaylar… Sonuç olarak klipte güçlü bir görsellikle karşılaşacaksınız. Klibin yönetmen koltuğunda dört isim görüyorum: Can Esat Yalkın, Eymen Topçuoğlu, Ali Demirel ve İpek Ural. Bu isimlerin yanı sıra klibin hayli kalabalık yapım ekibini merak edenleri de YouTube videosunun altındaki açıklama kısmında yer alan künyeye yönlendireyim.

Karşında ise albümden bir süre önce geçtiğimiz Ağustos’ta tekli olarak yayınlanmış, biraz da albümün habercisi olarak belki de. Nedense o zaman kaçırmışım bu eseri ama birkaç ay önce veya şu an dinlemem benim açımdan şarkının etkileyiciliğini değiştirmiyor. Çocuk ve Ağıt ise biraz daha geçmişle hesaplaşma, geçmişe dönük kapatılan defterler hissi verdi bana dinlerken. Tabii şarkıyı yaparken sanatçının düşündüğü ile onu dinleyenin aklında canlanan her zaman bir olmuyor, müziğin ve insanların çeşitliliğinin güzel yanlarından biri de bu.

Albümün tamamını her zamanki gibi hemen aşağıya iliştiriyorum. Size tavsiyem İşartler’i baştan sona en azından bir tur dinlemeden geçmeyin. Bakalım siz bu albüm hakkında ne düşüneceksiniz? Kim bilir belki siz de benim gibi Melis Güven’in her işini heyecanla bekleyenler kervanına katılırsınız.

İçinde İşaretler şarkısının da yer aldığı ve genellikle alternatif sahnemizden taze eserlerle sürekli olarak güncellenen karsimuzik.com | Karşı Müzik Spotify listesini takibe almış mıydınız?

Peki içinde Mavi’nin klibinin de yer aldığı ve yine genellikle alternatif sahnemizden taze klip ve performanslar ile karşılaşacağınız YouTube listemizi takip ediyor musunuz?

Bundan sonra karsimuzik.com’da biraz daha az ama öz yazılar bulacak, karşılaştığım müzikleri ise anlık olarak Twitter ve Instagram paylaşımları üzerinden takip edebileceksiniz: twitter.com/KarsiMuzik & instagram.com/KarsiMuzik

Bir sonraki yazıda buluşuncaya dek şen ve esen kalın!

Melis Güven’i takip ediniz:

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend