Elif Dikeç – Yaktım Işıkları / İtmeden

Elif Dikeç – Yaktım Işıkları / İtmeden

Sevgili Elif Dikeç, 2019 bitmeden hayli etkileyici bir tekli (daha doğrusu duble) yayınlamış ve ortaya iki dev eser bırakıp kaçmış.

Biz size tadımlık olarak dublenin ilk eseri Yaktım Işıkları‘nı seçtik, keza Türk müzik piyasasında ses, düşünce, alt yapı, uygulama olarak bu nitelikte ve bu özgünlükte işlere pek denk gelmiyoruz. Yüzlerce kez dinlesek her seferinde tekrar hayranlık uyandıracak bir eser ile karşı karşıyayız.

Son dönem Tired Eyes Kingdom ile yaptığı işlerle karşımıza çıkan ve her zaman olduğu gibi dünya müziğinin kalitesini yükselten Elif, geçmişe doğru baktığımızda da imza attığı hayli etkileyici işlerle parlıyor. Elif’in diskografisini Emre Malikler ile birlikte ürettikleri parçalardan oluşan Gras projesinin 2016 çıkışlı Turmoil albümüyle başlatabiliriz.

Ardından Köln‘de Isabelle Pabst ve Yotam Schlezinger ile kurdukları ve bizim de karsimuzik.com’da birkaç kez kendilerinden bahsettiğimiz Tired Eyes Kingdom’ın (TEK) 2017 çıkışlı kendi adını taşıyan kısa çalarına geçebiliriz.

TEK ile 2019’da Daydreaming teklisi, ardından Another Moon performansı ve son olarak Yallah teklisi ile ara ara müzikseverlere el sallayan Elif, bu dublesiyle ilk kez kendi adıyla solo projesini gözler/kulaklar önüne sermiş oluyor, hem de bu kez alıştığımızın aksine Türkçe ve güçlü sözlerle.

Tabii Elif’in yanı sıra bu dubleyi kallavi bir duble yapan diğer isimlere de değinmeden geçmemek lazım. Elif’in yazıp düzenlediği Yaktım Işıkları’nın prodüktörü Elif’in yanı sıra TEK’ten de tanıdığımız Yotam Schlezinger. İtmeden’in arkasında ise daha kalabalık bir ekiple karşılaşıyoruz. Şarkı ve düzenleme yine Elif’e aitken bu kez prodüktör olarak Elif ve Yotam’a Ozan Tekin eşlik ediyor. Davullarda Can Güngör, yardımcı vokallerde Melike Şahin‘i gördüğümüz kayıt için adeta bir yıldızlar geçidi diyebiliriz. Dublenin miksi ve mastering’i ise tabii ki Emre Malikler’e ait. Bir de dublenin kendisine uzun uzun baktıran, baktırdıkça anlamlar çıkarttıran görseli var ki o da Paula Pedraza‘nın elinden çıkmış.

Bu kadar anlatmışken bu dublenin tamamını da tekrar aşağıya iliştirip bitirelim yazımızı, siz de Yaktım Işıkları’nın ardından İtmeden’i de dinlemiş olun böylece.

Elif Dikeç’i takip ediniz:

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend