Karşılaştığım Müzikler #22

* Bu yazı ilk olarak 3 Şubat 2018 tarihinde kıyı müzik‘te yayınlanmıştır.

İki hafta önce Kıyı Müzik’teki ilk Karşılaştığım Müzikler yazımla karşınıza çıkmıştım, bugün ise serimin buradaki ikinci yazısıyla kaldığım yerden yola devam ediyorum. Geçtiğimiz iki hafta karşıma güzel müzikler çıkartma konusunda hayli iddialıydı. Bir kısmını hepinizin bildiği, bir kısmını ise henüz pek azınızın tanıdığı nice müzisyen birbirinden sıkı işlerini arka arkaya yayınlamak için adeta 2018’in ilk ayını beklemiş. Sözü daha fazla uzatmadan şarkılara geçelim, onların altında da belki birkaç kelam ederim.

Mori yeni albümü Estrella ve çıkış videosu Estirelim mi ile beni bile ateşli bir şeyler giyip sokağa çıkıp etrafı yakmaya ikna ettiyse, kadınlar bu şarkıyı dikkatli dinlesin, dünyalar yanar.

Ezhel ise geçtiğimiz senenin en çok konuşulan albümlerinden biri olan Müptezhel’den bu kez Geceler’i kliplendirmiş, hem de pek rastlamadığımız türden kurgusal bir senaryoyla. Amerika taraflarından karşımıza çıkan türde müzik ve kliplerle artık buralarda da daha sık karşılaşacağız belli ki.

Vera, Mutluluk Reklamı ile başlattığı serinin ikincisi Saklanır Nisan’ı tatlı tatlı, valsli valsli yayınladı. Emir Yargın’ın çektiği klip, sözler, müzik, klipteki hanım efendi ve sevimli köpeği, her şey gayet güzel.

Bu şarkı Türk müzik piyasasından değil elbet ama klip Onur Şentürk’ün elinden çıkmış, heyecan verici bir iş olmuş görsel olarak da işitsel olarak da, paylaşmadan geçmeyeyim dedim.

Doksanların hafif merak uyandıran ve farklılığa göz kırpan havasıyla giren şarkı, nakaratta on yıl daha geriye gidip seksenlere vardı. Elleri Yetiyordu’nun sözü müziği Özge Zarin’e düzenlemesi ise Ali Zarin’e aitmiş, klip Yiğit Aksu’nun elinden. Karşılaştığıma sevindiğim bir iş oldu.

Palmiyeler geçtiğimiz senenin güzel albümlerinden birine imza atmış ve dinleyicilerini farklı bir yerlere götürmeyi başaran bir müzik yapmıştı. İşbu albümden -hatta en sevdiğim tanımla- albüme ismini veren şarkı Venüs’ün 12 seçenekli klibi huzurlarınızda.

Gülşah Erol, hayatınızın 2 dakikasını Oblivion ile adeta bir film sahnesine dönüştürmeyi ve çok daha etkileyici hale getirmeyi vaat ediyor. Alışık olduklarımızın aksine duygu yüklü bir parçayla karşılaşmak size de iyi gelecek.

Geçtiğimiz senenin bir başka güzel albümü Cızgan’dan bir şarkı ile karşı karşıyayız. Albümün ikinci klibi Dağhan İş’in elinden Gece Çiçeği’ne gelmiş, şarkı da klip de pek güzel, Selin Sümbültepe’yi takip ediniz.

Adı üstünde Rock’n Roll! Pür Stüdyoları’nda canlı kaydedilmiş, hay maşallah, video Petri Kabı’nın, scratch ise Da Poet’in elinden çıkmış. Bunu dinleyip de Rage Against the Machine veya Prophets of the Rage dinliyor gibi olmayan müzikseverleri yeterince yerli ve milli olmamakla suçlarım çok net.

Ya ben doksanları özledim ya da bu aralar dinlediğim şeyler gerçekten de doksanların o yer yer tekinsiz yer yer yeni şeyler denemeye meyilli havasını bana getiriyor. Salman Tin ve BKE’nin elinden çıkan Bul Beni de beni neredeyse 20-25 sene evveline götürdü.

Ne hoş ki Miss Crowley tekrar etkin bir duruma geçti ve üretimlerini arka arkaya paylaşır oldu. I’ll Forget About You da benim karşıma çıkan son işleri. Şarkı pek hoş, video da şarkıya çok yakışmış, Antony’den bir rüzgar estiriyor Miss Crowley’in müziği bana hep, yüzümü güldürüyor.

Ceyl’an Ertem albümündeki ikinci Sıla şarkısını da kliplendirdi. Sıla Gencoğlu’nu Efe Bahadır ile birlikte yaptığı bu şarkıyı Can Güngör’ün düzenlemesiyle dinliyoruz. Güzel bir şarkı ve Aytekin Yalçın’ın elinden çıkma güzel bir klip var karşımızda.

Kalben her zamanki gibi güzel müziklerini güzel görüntülerle birleştirip, geçen sene yayınladığı ikinci albümünü kliplendirmeye devam ediyor. Bu şarkı tüm havada kalan hayallere gelsin, bir de ceket panço karışımı o kostümü çok beğendim, ayakta gitar çalan herkese lazım vallahi.

En sevdiğim tarzda dupduru bir kayıt, müziği en doğal haliyle olduğu gibi ulaştırma çabası. Burcu Yeşilbaş ve Levent Canen’in çok güzel icrâ ettikleri bu türkü ise bir Karacaoğlan türküsü.

Yahu bazı müziklerle veya videolarla karşılaşıyorum, üzerimde “Aman Yarabbim neler neler olmuş!” hissi bırakıyorlar. Çok güzel ekip, çok güzel müzik.

Sevgili Bora Uzer, uzunca bir aradan sonra Benim Umrumda adlı canavar gibi bir albümle geri döndü. Bu An ise bu albümün çıkış videosu oluyor. Ne şanslıyız ki böyle güzel müzikler yapan insanlar da var!

Sattas’tan tanıdığımız Orçun Sünear bu kez Mavi’nin şarkısında Mavi ile düet yapar bir şekilde karşımıza çıkıyor, Masa Etrafında adlı bu şarkıyı söylüyorlar birlikte güzel güzel.

M4NM ekibinden Geo ve Emiladil imzalı bir parça ve bu parçanın videosu var sırada. Özetle M4NM farkıyla.

Neşet Ertaş’ın muazzam türkülerinden yalnızca biri olan Neredesin Sen’i Ümit Ateş ve Evrencan Gündüz’den dinliyoruz, alıştığımızdan biraz daha farklı ama kesinlikle itici olmayan bir yorumla, ayrıca Ümit Ateş’in sesi ne de güzel, yumuşacık.

Destiny’s Child’ın bu şarkısını yorumlamak nereden aklına geldi bilinmez ama şu bir gerçek, Sena Şener her ne söylerse ona kendi tavrını koyan güçte bir sese sahip.

Gördüğünüz gibi bu ay çok güzel müzik yaptı, iyi de oldu. Liste biraz uzadı ama nitelikli şarkılardan oluştu, bir sekmede dursun, açar açar dinlersiniz. Ayrıca Spotify veya YouTube’dan müzik dinlemeyi seviyorsanız o mecralarda oluşturduğum #KarşılaştığımMüzikler listelerini takip edebilirsiniz, her yeni yazıda, bir öncekini eklemek suretiyle o listeleri de güncel tutmaya gayret ediyorum.

#KarşılaştığımMüzikler: YouTube | Spotify

İki hafta sonra tekrar karşılaşıncaya dek şen ve esen kalın!

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend