Norm Ender – Mekanın Sahibi

Aslına bakarsanız gündem öyle hızlı değişiyor ki bu şarkı piyasaya çıktığından bu yana üzerinden geçen dört haftada toplumca konuyla ilgili her türlü polemiği yaptık, laflar edildi, cevaplar verildi, tehditler savruldu ve şarkı neredeyse unutuldu bile.

Ancak Karşı Müzik olarak konunun magazininden çok arşivlemesinde olduğumuz için Norm Ender‘in kısa süre içinde fırtınalar kopartan Mekanın Sahibi parçasına geç de olsa yer vermeden geçmiyoruz. Şarkı çıktıktan sonra neler yaşandı, Norm Ender ne açıklamalar yaptı, ne cevaplar aldı, kim haklı kim haksız bunları bir kenara bırakırsak elimizde günümüzün Türkçe rap’ine tatlı tatlı lafını çarpan, hatta sadece rapçilerin değil Norm Ender’in canını sıkan herkesin az çok lafını yediği bir eser var.

Şarkının ilk yarısının, hatta belki de çoğunun bir trap parodisi oluşu ve Norm Ender’in sevmedikleriyle dalga geçiş tarzı takdire şayan, ardından gelen açıklama kısmındaki netlik ve hedef odaklılık da iyi. Keşke müzisyenler birbiriyle uğraşacaklarına birlikte kitlelerini büyütüp gerçekten can sıkan konularla savaşsalar, gündemi belirleseler diye içimizden geçirmeden edemiyoruz ama haksızlık etmeyelim Norm Ender zaten pek çok müzisyene göre lafını kimseden esirgemedi bugüne dek.

Daha fazla yorum yapıp farkında olmadan kendimizi polemiğe kaptırmayalım ve sizi Mekanın Sahibi ile baş başa bırakalım, bakalım hangi satır kimi hedef almış, hangi cümlede ne imâ edilmiş kendi başınıza bulabilecek misiniz?

Parçanın ve videonun künyesini de iliştirmeden geçmeyelim:
Söz, müzik, aranje: Norm Ender
Kayıt, miks: Utku Ünsal
Mastering: Emre Kıral
Stüdyo: Ozinga Production
Yönetmen: Ferit Çetinkaya, Norm Ender

Norm Ender’i takip ediniz:

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend