Karşı Müzik Şubat Değerlendirmesi (2021)

Şubat ayı da müzik sahnemiz için gayet hareketli geçti. Ayın özellikle son iki Cuma’sı albümler, tekliler, klipler üzerimize üzerimize yağdı diyebilirim. Hatta ayın bu son üçte birlik bölümü o kadar yoğun geçti ki bu süreçte üretilen işlerin bir kısmını Mart başında paylaşmak üzere erteledim. Haydi buyrun önce bu değerlendirmeyle Şubat’ın üstünden bir geçelim, kalanları dar Mart ayında paylaşımlarımıza serpiştirip eritiriz.

NOT: Ay boyunca Karşı Müzik’in Twitter hesabından ve Instagram hikâyelerinden pek çok güzel iş paylaştım; bu aylık değerlendirmede ise tüm bu güzel işler arasından sadece bana en çok dokunanları seçeceğim. Buradakilerin daha fazlasına her zaman için Karşı Müzik’in Twitter ve Instagram hesapları ile YouTube ve Spotify listeleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

A. ALBÜMLER

01. Alp Ersönmez – Cereyanlı – A – Üstatlardan Alp Ersönmez bu kez kendi albümüyle karşımızda, daha doğrusu albümünün müthiş A yüzü ile. Heyecanla B yüzünü de bekliyoruz.
02. Çağrı Sertel – Kuytu – Gerek kayıt tarzı, gerek eserlerin rahatlatıcı güzellikleriyle sıra dışı bir albüm yaptı Çağrı Sertel. Üstelik albümdeki eserlerin icrâ videolarını da teker teker kanalında paylaşıyor, piyanistler için müthiş kaynak.
03. Cava Grande – Hollow Shell – Geçen ayın son günlerinden bu aya sarkan müthiş bir albüm var karşımızda, sevgili Tan Tunçağ’ın Cava Grande’sinin ikinci uzun çaları Hollow Shell.
04. Ceyda Özbaşarel – Madtime Stories – Sevgili Ceyda Özbaşarel’in ilk albümü olan bu güzel albüm de Ocak’ın son günlerinden Şubat’a sarkanlardan. Albümün ilk klibi de Remember Me‘ye çekilmiş.
05. Eren Turgut & Ceyda Köybaşıoğlu – Back to Basics – Ayın şahane albümlerinden biri bu albüm, bu albümü dinlemeden Mart’a geçmeyin.
06. Rinxlaya – Denek00 – Hayli güçlü bir kadrodan beş şarkılık iz bırakan bir iş.
07. Selin Sümbültepe – Ben Estim Sen Esme – “Ne güzel albüm” dedirten, bu ayın güzel albümlerinden biri de Selin Sümbültepe’den geldi.

B. TEKLİLER

01. Banu Kanıbelli & SO Duo – Bugün de BöyleŞarkılara Mektuplar projesinden bu ay Banu Kanıbelli ve SO Duo’nun bu güzel ortak eseri geldi.
02. Buğrahan Çayır – Gel Yağmurla – Bu ayın karşılaştığıma pek memnun olduğun güzel teklilerinden bir tanesi Gel Yağmurla.
03. Cihan Mürtezaoğlu – Belli Olmaz – Bu teklinin benim için en dikkat çekici yanı yönetmenliğini de Cihan’ın üstlendiği güzel klibi oldu.
04. Deli Bakkal – Cebelitarık – Kesinlikle bu ayı güzelleştiren eserlerden biri!
05. Elif Çağlar on Vocals – All a Dream – Sevgili Elif Çağlar’ın bol katmanlı akapella projesinin ikinci meyvesi All a Dream de kendisinin her işi gibi hayli büyüleyici.
06. Eralp Çalık – Gölge – Sadece iki şarkıyla kendisine bu kadar hayran eden az isim vardır herhalde beni. Kendisini heyecanla takip ediyorum.
07. Güliz Ayla – Evdekilere Söyle – Güliz Ayla’dan gerek klibi gerek melodisiyle hayli tatlı bir pop şarkısı geldi bu ay.

08. La Dee Eda – Akıl Tutulması – Bu ayın mis gibi şarkılarından bir diğeri de Eda’dan geliyor.
09. Lara Di Lara – Çok Yakınken – Her işi ayrı heyecan veren Dilara, Çok Yakınken adlı şarkısı ve şarkının Irmak Altıner imzalı klibiyle yine şaşırtmadı.
10. Oğuz Öner – Silence Wide – Sevgili Oğuz Öner’in ilk teklisi Silence Wide da kesinlile Şubat ayının ortalama üretim kalitesini yükseltti diyebilirim.
11. Selin Baycan – Dipsiz Kuyu – Selin Baycan’dan gerek görsel gerek işitsel olarak havalı bir eser geldi bu ay, Dipsiz Kuyu adında.
12. Şermin – Dün – Bu ayın bir diğer pek güzel ilk şarkısı da klibiyle birlikte Şermin’den geliyor. Devamını da heyecanla bekliyorum.
13. sıfır & Alpar – ÇİTA – Her üç müzisyenden beşinin rap altısının synth müzik ürettiği şu “alternatif” sahnemizde nedense ÇİTA beni etkileyen işlerden biri oldu. Belki de çita hayvanına olan sevgimdendir kim bilir?
14. Uran Apak – Bully – Sevgili Uran’ın anlamlı şarkısı da Şubat’ın her yönüyle güzel işleri arasında benim gönlümdeki yerini aldı.

C. PERFORMANSLAR

01. Burcu Yeşilbaş – Günlerimiz | ve ben yalnız – Sevgili Burcu Yeşilbaş, Levo’nun müthiş programı ve ben yalnız’da Zülfü Livaneli’nin Günlerimiz’ini öyle güzel seslendirmiş ki, bu ayın değerlendirmesinde bu performansa yer vermesem olmazdı. Hazır başlamışken ve ben yalnız’ın Aybüke Albere ve Merve Çalkan bölümlerine de devam edin bence.
02. Emine Bostancı – Acceleration – Ayın not edilmesi gereken performanslarından biri de sevgili Emine Bostancı’nın Girit kemençesi ile ürettiği Acceleration.

D. MÜZİKLİ

01. ben insan değil miyim? (3. bölüm) – Türkiye’de Müzisyen Olmak – Serinin üçüncü bölümü de Ocak’ın son günlerinden Şubat’a sarkanlar arasında. Acı ve gerçek.
02. İstanbul sokaklarında özgürce dans ediyoruz: İlhan Erşahin ve Istanbul Sessions’ın Güzel Haberi – Sevgili Özge’nin “birlikte bir şeyler yapalım” teklifinin üzerine düşünüp taşındık ve “sahnemizin güzel kliplerinden konuşalım ara ara” sonucuna vardık. Bu fikrin ilk ürünü ektedir. İkincisi ise çok taze yayınlandı, onun konusu ise October‘dı.

Ara ara bahsediyorum artık YouTube ve Spotify’da her ay için ayrı aylık listeler yapmıyorum. Bunun yerine karşılaştığım tekli ve albümleri Spotify’da 150 eserlik tek bir listede, karşılaştığım klip ve performansları ise YouTube’da 100 videoluk tek bir listede biriktiriyorum. Haliyle hemen hemen her gün güncellediğim biri Spotify’da biri YouTube’da olmak üzere iki büyük Karşı Müzik listesi var elimizde. Yeni içerikler ekledikçe en eskileri listeden çıkarıyorum ki sonsuz bir listeye dönüşmesin bu ikisi. Sizden ricam eğer sahnemizden yeni ve güzel müzikler keşfetmeyi seviyorsanız, her iki listeyi de takibe almanız ve en azından haftada bir bu listelerde ne olup bittiğini bir kontrol etmeniz yönünde. Tabii bu listeleri son eklenenden geriye gidecek şekilde dinlemelisiniz. 🙂 YouTube listemize yazının girişinden (veya geniş bir ekrandaysanız ekranın solundan) Spotify listemize ise yazının altından erişebilirsiniz.

01. KARSIMUZIK.COM | KARŞI MÜZİK | SPOTIFY
02. KARSIMUZIK.COM | KARŞI MÜZİK | YOUTUBE

Klasik ama önemli kapanış cümlemle sizlere veda ediyorum: “Bu müzikleri dinlemeniz, seveceğini düşündüğünüz kimselere önermeniz ve güzel müziklerin yayılmasına katkı sağlamanız dileklerimle…”

Bu aylık dökümlerden e-posta ile haberdar olmak isterseniz yapmanız gereken tek şey sayfanın en altındaki “e-posta adresiniz” yazan kutucuğa adresinizi yazıp hemen kutucuğun sağındaki “KAYIT OL” butonuna tıklamak. İnanılmaz sıra dışı bir durum olmadıkça posta kutunuzu ayda birden fazla ziyaret etmeyeceğim söz. 🙂

Karşı Müzik’i takip ediniz:

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend