Can Ömer Uygan – Dan’ın Şarkısı

Bugün karşımızda Can Ömer Uygan‘ın geçtiğimiz ay yayınladığı son teklisi Dan’ın Şarkısı var. Kendisini içinde etkileyici trompet icraları olan pek çok kayıttan veya Kam ve Gevende‘den tanımanız olası ama böyle tam anlamıyla solo bir kaydına sanıyorum ki bugüne dek denk gelmemiştik.

Land of Sessions etiketiyle yayınlanan bu tekli Marsilya kökenli ses, doğaçlama oluşumu Collectif de Contre-déterminisme Magique‘nin (CCDM) Radio Galére için hazırladığı yedi haftalık özel bir programda yayımlanmak üzere doğaçlama bir solo trompet performansı olarak kaydedilmiş ve Okan Kaya tarafından mikslenmiş. Bu ilk kayıt önümüzdeki süreçte Can Ömer Uygan’ın bu tip doğaçlama kayıtlarını daha çok duyacağımızın da bir habercisi.

Dan, Çoban Yıldızı‘nın Anadolu’daki bir diğer adıymış, dinlediğimiz eser de durduğu yerden tıpkı bizim onu gözlediğimiz gibi binlerce yıldır bizi gözleyen bir yıldızın hikâyesi. Bu hikâyeyi etkileyici bir şekilde görselleştiren isim ise Memo Ömür. Birkaç dakikanızı başka hiçbir iş yapmadan videosunu izleyerek Dan’ın Şarkısı’nı dinlemeye ayırın, pişman olmayacaksınız. YouTube’da videonun altında yer alan şu vurucu alıntıyla yazıyı sonlandırıyorum:

Bizleri besleyen ve yıkayan, giydiren ve ısıtan, doğuran ve yeniden kabul eden, buna rağmen küçümsenen ve hatta zarar verilen Toprak Ana’ya.” – Timur B. Davletov

Can Ömer Uygan’ı takip ediniz:

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend