Ceyl’an Ertem – Câhille Sohbeti Kestim

Sevgili Ceyl’an Ertem, 2020 yılına Câhille Sohbeti Kestim adlı on iki yorumluk pek güzel bir uzun çalar albüm ile giriyor.

Bu on iki yorumun büyük kısmı türkülerden oluşuyor, arada iki tane Fikret Kızılok ve bir tane de Ahmet Kaya parçası var. Ceyl’an Ertem yorumladığı eserleri çok güzel eserlerden seçmekle kalmamış bunları büyük bir titizlikle işlemiş ve kendine yakıştırmış. Bu işlemeler kimi yorumda eserin orijinalinden bambaşka bir yöne giderken (bakınız 10. eser – Çağrı Sertel), kimindeyse “bu zaten böyle çok güzel, en iyisi hiç ellemeyelim” şeklinde gelişmiş (bakınız 5. eser), belki biraz daha saygı duruşuna dönüşmüş.

Kalan Müzik ve Ada Müzik yapımı olan albümde Türk müzik piyasasının birbirinden kıymetli isimleri adeta yıldızlar geçidi şeklinde yer almış: Cenk Erdoğan, Can Güngör, Çağrı Sertel, Baran Göksu, Mahmut Albayrak, Berkant Kılıçkap, Berk Kula, Başar Yurtçu, Ahmet Gökhan Coşkun, Adem Gülşen, Burak Irmak, Koray Üsgülen, Coşkun Karademir, Buğra Kılıçak, Murat Çopur, Nedim Ruacan, Volkan Öktem, Serhan Erkol, Barış Doğukan Yazıcı, Taşkın Akarsu, Mustafa İşleyen, Duygu Soylu, Alican Demirtaş, Gökhan Türkmen ve Yusuf Taşkın işbu albüme müzikal yönden katkı sunan isimler. Etkileyici fotoğraflar ise Aylin Güngör‘ün elinden.

Bunca kıymetli ismi saymışken içlerinden bizi en heyecanlandıran birinin, Yusuf Taşkın‘ın dahil olduğu Fosforlu Cevriye şarkısını size albümden tadımlık olarak bırakalım istedik. Bilenleriniz vardır, kendisi özellikle Ağır Roman‘ın Attila Özdemiroğlu‘nun elinden çıkan büyüleyici film müzikleri albümündeki efsanevi solistliğiyle kulaklarımızda yer etmiştir.

Sözün özü, birbirinden kıymetli eserler, birbirinden kıymetli düetler, birbirinden güzel yorumlar ile yine hep olduğu gibi ince elenmiş sık dokunmuş bir Ceyl’an Ertem albümü ile karşı karşıyayız. Sadece 2020 boyunca değil gelecek yıllarda da tekrar tekrar dinlenecek bir albüm daha kattı sevgili Ceyl’an Ertem hem kendi diskografisine, hem de Türk müziğine. Ne şanslıyız ki kendisi bu topraklarda ve bizlerle aynı zamanda üretiyor işlerini.

Albümün tamamına buradan devam ediniz:

Ceyl’an Ertem’i takip ediniz:

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend