Ceyl’an Ertem – Dünya Heveslisi

Bugün karşımızda sevgili Ceyl’an Ertem‘in bir iki hafta önce paylaştığı son teklisi (veya ikilisi diyelim) Dünya Heveslisi var. Hatırlayanlarınız olacaktır, Ceyl’an Ertem ile ilgili Karşı Müzik’te en son Cahille Sohbeti Kestim albümü zamanında yazmışım.

İkilinin ilk eseri ve aynı zamanda klipleneni Datlım Gıymatlım adlı yüz kilometre uzaktan buram buram Sezen Aksu şarkısı olduğunu hissettiren bir eser. Ertem söylemese Tarkan‘dan dinlerdik muhtemelen. Şarkıyı hayli havalı bir şekilde düzenleyerek duyduğumuz formata sokan isim ise Serhat Şensesli‘ymiş. Begüm Koçum‘un yönettiği insanı izlerken mutlu eden klipte ise Zeyno lakabıyla da tanıdığımız sevgili Cenk Erdoğan ve eşinin tatlı mı tatlı kızı Zeynep Erdoğan, Ertem ile başrolleri paylaşıyor. Zeyno yer aldığı kayıtlar, konuk olduğu sahneler ve kliplerle eğer gelecekte müzikle ilgilenmeyi düşünüyorsa çok şanslı bir başlangıç yaptı kariyerine diyebilirim. Dadlım Gıymatlım’ın özellikle nakarat geçişi, alt yapıları, bas yürüyüşleri ve dinleyene verdiği funk’lı groove’lu haydi kıpırdan hissi benim çok hoşuma gitti. Klibi de olduğu için bu ikiliden sizlere tadımlık olarak bu eseri seçtim ama iki şarkıyı da her zamanki gibi aşağıya iliştiriyorum.

İkilinin ikinci eseri ise Yalnızlık Ölüm Boyu. Mazhar’ı gitgide deliren efsanemiz M.F.Ö.‘nün Yalnızlık Ömür Boyu‘suna ismen bir gönderme taşıyan bu güzel şarkıda Yelda Karataş‘ın bir şiirini Ceyl’an Ertem ve Cenk Erdoğan’ın birlikte bestelediğini görüyoruz. Şarkıda Cenk Erdoğan’ın izini güçlü bir şekilde hissediyoruz ki zaten bu iki ismin birlikte yaptıkları tüm çalışmalar biz dinleyicilere hayli kıymetli eserler kazandırdı. Düzenlemesi ve miksinde yine Cenk Erdoğan’ın ismini gördüğümüz eserin kaydı ise tıpkı ilk şarkı gibi Barış Büyük‘e aitmiş. İkilinin kapak fotoğrafını Begüm Koçum çekerken, kapakta ve klipte Ertem’in taktığı ve ortamı bir anda bir rönasans tablosuna çeviren taç ise Sadi Güran‘ın elinden çıkmış.

Yazımı sevgili Ceyl’an Ertem’in ikilisini paylaşırken yazdığı şu satırları alıntılayarak bitireceğim:

“Bizler başımıza ne gelirse gelsin, nasıl sınavlardan geçersek geçelim, hayata ve hayallerine sıkıca tutunan, barışa ve kardeşliğe inanan dünya heveslileriyiz. Bizi kimse korkutamaz, çürütemez ve öldüremez. Kimse içimizdeki ‘yaşamak’ arzusunu çalamaz! Sevgiyle.”

Ceyl’an Ertem’i takip ediniz:

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend