Damla Pehlevan – Karmakader

Albüm çıktığından beri bir fırsat bulup yazsam diye beklerken Düşten Güzeldir‘in klibi daha gecikmemem için iyi bir vesile oldu diye düşünüyorum. Evet sevgili Damla Pehlevan ilk uzun çaları Karmakader‘i geçtiğimiz günlerde yayınladı. O kadar güzel bir albüm ki onun verdiği bir “nereden başlasam” endişesi de vardı yazıya aslında.

Gelin geçmişten başlayalım, Damla’nın resmi olmayan birkaç kaydına internette denk gelip çok beğenmiştim yıllar yıllar önce, kendisini heyecanla takibe almış ve ilk resmi teklisi İlkbahar ile karşılaşınca nasıl desem biraz hayal kırıklığı yaşamıştım. Bunun İlkbahar’ın kötü bir şarkı olmasıyla hiçbir alakası yoktu aslında, gayet de güzel bir şarkı hatta, benim Damla’dan beklediğim şeylerin onda birini yansıtıyordu İlkbahar sadece. Neyse aynı yıl arayı çok açmadan Silikon teklisi geldi de içim kelimenin tam anlamıyla ferahladı. Damla’nın “malzeme bilgisini” de gözler önüne seren Silikon neden bilmesem de tam olarak kendisinden beklediğim şeydi. 🙂

Daha sonraki yıllarda farklı kayıtlarını elimden geldiğince takipte kaldım kendisinin ve bu sene Konuşmak İstediğim teklisiyle bir kere daha bomba gibi karşıma çıktı Damla. Meğer bunlar hep gelmekte olan canavar albümün habercisiymiş, derken Karmakader yayınlandı. İlk albümler bir dinleyici olarak baktığımda bana acayip değerli geliyor, keza gerçek anlamda yılların izini taşıyan, değişimleri, dönüşümleri, büyümeleri ve daha nice yol hikâyesini en iyi ilk albümlerde görebiliyorsunuz. Tabii kimi müzisyenler albümlerinin arasında 5-10 yıl koyuyorlar, onları ayrı tutuyorum ama genelde sonraki albümler daha kısa bir döneme ışık tutuyor, kendi içinde daha benzer işlerden oluşuyor. Neyse konuyu dağıtmayayım Karmakader hem müthiş bir çeşitliliğe hem de genel olarak bunları tek potada eritebilen bir uyuma sahip. Buz dağının sadece suyun üstündeki kısmını değil tamamına yakınını gösterebilecek güçte bir albüm olmuş. Bu şahane işte emeği geçen herkesi tek tek tebrik etmek lazım (ki Damla bunu Instagram’da yaptı: 1/2/3/4) tıpkı çocukluğumuzdaki albümler gibi yıllar sonra da dinlenecek koleksiyonluk bir işe imza atmışlar.

İçimde tüm albüme dair detaylı bir yazı yazma isteği olsa da bu hislerimin bir kısmını da albümün gelecekte kliplenecek diğer parçalarına bırakıyor ve Düşten Güzeldir’e geçiyorum. Sözü ve müziği Damla’ya ait olan parçanın düzenlemesi kayıtta akustik gitar ve perküsyonu da çalan Eray Polat‘ın elindenmiş. Çağrı Sertel, Burak Irmak, Cafer Nazlıbaş, Burhan Hasdemir, Gencay Kıymaz gibi birbirinden kıymetli müzisyenlerin yer aldığı kayıtları ise Selim Aydın ve Ege Semercioğlu yine Eray Polat ile gerçekleştirmişler. Miksini Dinçer Demirci‘nin yaptığı kaydın mastering’i ise Pieter Snapper, Babajim etiketi taşıyor. Klipteki müzikal harem atmosferinin yaratıcısı Sinan Kut; styling Burcu Erim‘in, kareografi ise C. Rumi Güngör‘ün elinden. Klipte Aslı Özgönül, Bahar Asena Soydaş, C. Rumi Güngör, Ece Şeşen, Meral Ezgi Bektaş, Merve Ceren Güngör, Yiğit Tuna ve Damla arz-ı endam ediyorlar.

Düşten Güzeldir ile başlayın ve albümün tamamını dinlemeye devam edin, keza yılın -ve hatta bu yılların- en iyilerinden biriyle karşı karşıyayız, daha şimdiden.

Damla Pehlevan’ı takip ediniz:

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend