Efe Demiral – October

Sevgili Efe Demiral‘ın geçen sene yayınladığı müthiş albümü Uyku Pansiyon‘un büyüleyici şarkılarından biri olan October bu ayın başında kliplendi. Aynı cümlede daha fazla olumlu sıfat kullanmaktan çekindiğim için yeni cümleye geçtim, klip de en az şarkı kadar etkileyici olmuş çünkü. Şimdiden rahatlıkla diyebilirim ki bu yılın en etkileyici birkaç klibinden birini izliyoruz, seneyi yarılamış olsak en etkileyicisini izliyoruz derdim ama daha yılın sadece ilk çeyreğini devirmişken yönetmenlerimizin hevesini kırmak istemem.

Ali Kanıbelli tarafından yönetilen ve Andrei Tarkovski‘ye ithaf edilen İstanbul ve Paris fonlu bu siyah beyaz görsel şölende Bige Önal ve Mertcan Tekin‘i izliyoruz, videonun editörü ise Zag Erlat imiş. Efe’nin bestesinin üzerine böyle bir görsel anlatım da binince öyle güçlü bir iş çıkmış ki ortaya adeta çok iyi bir şiir dinliyor ve izliyorsunuz. Her kelime seçiminde, her kâfiyede, her göndermede tekrar tekrar ne kadar da iyi dedirtecek kadar güzel. Ben daha fazla bir şey demeyeceğim, tavsiyem bu klibi mümkünse büyük ekranda, hatta televizyona yansıtarak falan izlemeniz yönünde, başka bir şeyle ilgilenmeden.

October’daki ve albümdeki kıymetli müzisyenleri de analım bu vesileyle tekrar. Dinlediğimiz beste ve kayıttaki gitar şaşırtmayacağı gibi Efe’ye ait. Şarkıda Efe’nin yanı sıra davulda Mert Can Bilgin‘i, saksafonda sevgili Tamer Temel‘i, trompette Gunnar Halle‘yi ve kontrbasta Eren Turgut‘u dinliyoruz. Geçtiğimiz yılın en iyilerinden biri olan bu kaliteli albümü de baştan sona bir tur daha dinlemeniz tavsiyesiyle aşağıya iliştiriyorum.

Efe Demiral’ı takip ediniz:

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend