Glasxs – Kış Güneşi

Glasxs – Kış Güneşi

Sevgili Glasxs‘in müthiş bir yorumu ile karşınızdayız bugün. Glasxs bu kez Tarkan‘ın hepimizin kalbine işlediği büyük eser Kış Güneşi‘ni tamamen kendi potasında eriterek ortaya hayli güzel bir iş çıkartmayı başarmış.

Normalde başka birinin şarkısını yorumlamak zordur, keza kıyaslanma/karşılaştırılma gerekliliğini de yanında getirir çünkü yorum. Ya eserin hiçbir şeyini değiştirmemiş (üzerine kendi söylemek dışında bir şey katmamış) ya da her şeyini değiştirmiş (bambaşka bir esere dönüştürmüş) yorumlarla sık sık karşılaşıyoruz ama esere yeni bir yapı kazandırıp ruhuna sadık kalan, duygusunu koruyabilen yorumlarla pek karşılaşmıyoruz açıkçası. İşte bu Kış Güneşi yorumu bu pek karşılaşmadığımız kategoriye giriyor, keza ortaya çıkan “yeni iş” eserin orijinaline de bir saygı duruşu niteliğinde olabilmiş özetle.

Şarkının her şeyini Glasxs Londra‘da Radio Circus‘ta kendi başına yapmış neredeyse. İzlediğimiz kartpostal güzelliğindeki video ise aynı zaman şarkının yardımcı yapımcılığını da üstlenen Orçun Can‘ın elinden çıkmış. Basları ise Grey Owl olarak da bilinen İnanç Yılmaz çalmış. Tabii biz de eserin esas sahiplerine bir selam durmadan geçmeyelim. Sözleri Yıldız Tilbe‘ye ait olan bu başyapıtın müziği ise bir başka dev isim Nurhat Şensesli‘nin imzasını taşıyor. Tarkan ise hep dediğimiz gibi iyi ki var!

Buyurun bir tutam zamanda yolculuk da yapalım madem bu kadar Kış Güneşi demişken.


Eylül başında Glasxs, Yıldızlar ve Okyanuslar adında bir tekli daha yayınladı, aslında bu şarkı kendisinin Mavi Toz Ormanında albümünün son şarkısı olan Retro Roketler‘in akustik bir düzenlemesi, Glasxs’i sevenlerin bu tekliye de kulak kabartmalarını şiddetle öneriyoruz.

Glasxs’i takip ediniz:

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend