Karşı Müzik 2020 Değerlendirmesi Bölüm 1: Tekliler

Bir müzik bloğu yazıp da yıllık değerlendirme hazırlamamak olmaz. Ben de Karşı Müzik’in 2020 değerlendirmesini üç bölüm halinde hazırlayıp sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Serinin bu ilk yazısında değerlendirmeyi oluştururken kullandığım yöntemlerden de bahsetmek isterim. Öncelikle bu içeriklere 2020 Dökümü demek istemedim çünkü amacım 2020’de üretilen ve paylaşılan her şeyi gözler önüne sermek değil. Hatta 2020’de Karşı Müzik’te yer verdiğim üretimlerin tamamını da listelemeyeceğim. 2020’nin tüm bu üretimleri içinde beni en çok etkileyenleri, tekrar tekrar dinleten ve izletenleri siz müzikseverlerle paylaşmak istiyorum. Yani şu formülü aklınızda tutmanızda fayda var:

2020’de Türk Müzik Piyasası’nda üretilen işler > 2020’de Alternatif Türk Müzik Sahnesi’nde üretilen işler > 2020’de Karşı Müzik’te yer alan işler > Karşı Müzik 2020 Değerlendirmesi

Sonsuz bir liste yapamayacağım için kişisel zevklerim üzerine kurulu bir seçki ile karşılaşacaksınız özetle Karşı Müzik 2020 Değerlendirmesi’nde. Ancak unutmayın, bu değerlendirmeden çok daha fazlasını yani çok daha fazla güzel müzikli üretimi karsimuzik.com‘da, Karşı Müzik’in Instagram, Twitter, Facebook hesaplarında ve Spotify/YouTube listelerinde bulabilirsiniz. Yıl bitmeden yazıları yayınlamak adına listemde 12 Aralık’a kadar paylaşılmış olan içeriklerden karşıma çıkanları değerlendirmeye aldım. Bu tarihten sonra yayınlanan veya Karşı Müzik’in radarına bu tarihten sonra takılan diğer işleri Aralık ve Ocak değerlendirmeleri başta olmak üzere gelecek yazılarda bulabilirsiniz.

Değinmek istediğim bir konu daha var. Sahnemizdeki kimi üretken isimler 2020 içinde hem çok güzel teklilere, hem çok iyi albümlere, hem şahane klip ve performanslara imza atmış olabilir ancak ben tüm listelerde sürekli aynı isimleri tekrar etmemek adına bu tip durumlarda bahsi geçen müzisyenin yaptığı işlerden beni en çok etkileyenine ilgili tek bir listede yer vermeyi uygun gördüm. Yani çok iyi birkaç tekli ve çok iyi bir albüm yapmış bir müzisyeni her iki listeye de koymak yerine bu listelerden sadece birine almayı tercih ettim. Tabii performans ve klip konusu daha farklı, oradaki isimler doğal olarak tekliler ve albümler listesindeki isimlerle çakışabilir. Yine de bu şekilde her listede farklı isimlere biraz daha yer açabildiğimi düşünüyorum. Böylece sizi bu listelerde herhangi bir işini beğendiğiniz bir müzisyenin yaptığı diğer işleri araştırma zevkinden de mahrum etmeyeceğim.

Değerlendirme yazı serimizin ilk bölümü başlıktan da anlayacağınız üzere yılın teklileri üzerine kurulu. Tabii tekli dediğimiz zaman bu isim bazen ikili ve üçlüleri de içeriyor bildiğiniz üzere. Aklımdakileri ve yöntemlerimi açıkladıktan sonra artık içim rahat bir şekilde listeme geçebilirim. Sıralama alfabetiktir.

01. Adakanbo – Kaç Ama Bi’ Söyle – Bu yıl içinde dört tekli daha yayınlayan Adakanbo bu teklisiyle ve tarzıyla beni yakaladı.
02. Ahmet Ali Arslan – Bal Peteğim – Ahmet Ali bu yılın çok üreten ve farklı işler üretmekten çekinmeyen isimlerinden. Ben biraz daha muhafazakar bir seçim yaptım ancak şu iki içeriğe de bir bakabilirsiniz: Alışmamalı, Mor
03. Ahmet Kenan Bilgiç – Düğümdüğüm – Dinlemelere doyulmayan bir şarkı, mis gibi.
04. Asena Akan – Şimdi, Burada ve Daima – Sevgili Asena Akan’ın Şarkılara Mektuplar projesi kapsamındaki son eseri.
05. Asil – İZOLE – Asil de bu yılın hayli üretken isimlerinden ama nedense İZOLE parçası gerek müziği gerekse klibiyle beni daha çok etkiledi.
06. Banu Kanıbelli – Tutulma – Tekli kılığında bir üçlü var bu kez karşımızda. Banu Kanıbelli’nin Şarkılara Mektuplar projesi dahilindeki şarkısı için de şöyle buyurabilirsiniz: Hayat Eve Sığar mı
07. Batu Akdeniz – Bir Sebebi Var – Batu Akdeniz de bu yıla birden çok tekli, albüm ve klip sığdıran isimlerden.
08. Bengisu – Bitmedi Daha – Müziğiyle beni şaşırtan ve etkileyen bu tekli ise yıl sonuna doğru gelenler arasında.
09. Beyza Doğuç – Üçüncü Durak – Beyza Doğuç bu yıl iki tekli daha yayınlamış ama ben Üçüncü Durak’a takıldım.
10. Çağrı Sertel – Tepemsultan – Hayranı olduğum Çağrı Sertel’den şahane bir tekli geldi bu yıl, devamını da heyecanla bekliyorum.

11. Cazzip Project – Skyrunner – Bu güzel ekibin yanı sıra Aslı Özer‘in bireysel üretimlerini de takip etmenizde fayda var.
12. Damla Topçu – Tek Derdim – Bu yılın güzel çıkışlarından biri de sevgili Damla’dan geldi, hayli güzel teklisi ve klibiyle.
13. Dilan Balkay – Parçalanmadan – Dilan Balkay’dan etkileyici trompetçiliğinin yanı sıra iki tane canavar gibi tekli görmek beni çok heyecanlandırdı. Yılın en beğendiğim isimlerinden biri kendisi, dahasını isteyenler şöyle devam edebilir: Hepsi Kafamda
14. Dilhan Şeşen – Kaçtım – Yıl sonuna doğru karşılaştığım bir diğer güzellik.
15. Efza – Son Model Arabesk – Efza bu yılın üretken isimlerinden biri, yaptığı işler arasında Son Model Arabesk benim favorilerimden, Karşı Müzik’te yer verdiğim diğer işlerini merak ederseniz yola buralardan devam edebilirsiniz: İki Kafa Bi’ Ruhdaş, Gündüz Vakti Bir Caz
16. Emre Akbay – Hiç Yere – Sevgili Emre yanlış saymadıysam dokuz tekli paylaştı bu yıl içinde, hepsinin içinde Hiç Yere beni en etkileyeni. Dahasını isterseniz Yak Kandilleri ve Hangi Rüzgar yazılarıma da göz atabilirsiniz.
17. enisimunis – Bile Bile – enisimunis ise müzik sahnemize Bile Bile ile merhaba dedi bu yıl, geçmişten gelen bir esinti var bu şarkıda sanki. Ardından yolculuğuna Kuşlardan da Özgürüm ile devam etti.
18. Esra Kayıkçı – Kelebek Orkide – Esra Kayıkçı ise bu yıla bir ikili ve bir klip bıraktı, benim de bolca dinlediğim.
19. Ezgi Altıner – Dilinin İnkarı – Ezgi de büyüleyici sesiyle bu yıla bir çiçek bırakanlardan neyse ki.
20. Glasxs – Seni Kimler Aldı – Glasxs güzel üretimlerine tam gaz devam etti bu yıl. Bunların içinden Seni Kimler Aldı yorumu ise beni çok etkiledi. Yıl bitmeden kendi adıyla yeni bir kimlikle de tekrar karşımıza çıktı sevgili Melis Uslu, Vampirler Zombiler teklisiyle.

21. GOSS – Anla – Yeni karşılaştığım isimlerden GOSS’un iki teklisi arasında Anla da bu yıl bolca dinlediklerim arasındaydı.
22. Gözde Öney – Gitmek – Gerek müzikal gerek görsel dünyasıyla etkileyici işlerden biri de Gözde Öney’in Gitmek’i.
23. Hend – Kaygan Yol – Müzikal tarzı, değişimleri, geçişleri ve alt yapısıyla beni etkileyen bir diğer şarkı ise Hend’in bu yılki işlerinden biri olan Kaygan Yol.
24. ILÆY – Kızıl Çimen – Bu yıl karşılaştığıma sevindiğim işlerden bir diğeri ise Kızıl Çimen’di.
25. İncesaz – Mavi Kayık – Ne güzel ki İncesaz da bu yıla güzel iki şarkı bırakıp geçti.
26. Jehan Barbur – Yok / Yetinemedim – Sevgili Jehan Barbur’un da sesini ve şarkılarını özlemişim, bu ikili bana ve benim gibi düşünen nice müziksevere çok iyi geldi.
27. Kamil Hajiyev & Ercüment Vural – Şeb-i Hicran – No Land’den tanıdığımız Kamil Hajiyev, Fuzuli’nin sözlerini Ercüment Vural ile müthiş bir şekilde besteleyip seslendirmiş.
28. Lalalar – Sol Şeritte – Lalalar bu yıl üretimlerine minik minik devam etti. Ekibin çılgın besteleri kadar Sol Şeritte yorumu da ibretlik. Bunu beğenenler Hiç Mutlu Olmam Daha İyi ile yola devam edebilir.
29. Mediterra – Unknown – Mediterra yıl bitmeden karşılaştığım ve saykedelik/progressive sularda bana keyifle yelken açtıran bir ekip oldu.
30. Melek Mosso – Unutan Kazanır – Sevgili Melek Mosso’nun bu yıl paylaştığı tekliler arasında Unutan Kazanır ses ve görsel dünyasıyla benim listemde kendine sıkı bir yer edindi.


31. Melike Şahin – Geri Ver – Sevgili Melike’nin Geri Ver’i ise gerek klibindeki havalı arabası gerek Melike’nin kederlendiren güzel tarzıyla bu yılki işleri arasında bana en dokunanı oldu.
32. Melisa Karakurt – Nefes – Aslına bakarsanız listede sevgili Melisa Karakurt’un bu yıl yaptığı tekliler arasından Saçlarımı mı Kessem‘e yer verecektim bu listede ancak yıl bitmeden karşıma çıkan Nefes gerek müziği gerek klibiyle dengeleri değiştirdi. Buna da bir bakabilirsiniz: Hâl
33. Over the Sea – Seize the Day – Bu yıl karşılaştığıma memnun olduğun bir diğer ekip ise Over the Sea. Yıl içinde yayınladıkları üç tekliden benim bu liste için seçimim ise Seize the Day.
34. Ozan Sarohan – Uyan – Sevgili Ozan bu yılı pas geçseydi kendi adıma çok üzülecektim, neyse ki geçmedi ben de müzik sahnemiz de bu işten kârlı çıktık.
35. Özge Arslan – Süre Dolmadan – Özge Arslan’ın klibiyle birlikte yayınladığı Süre Dolmadan yılın aklımda yer eden işlerinden oldu.
36. Öznil – Öylece Düşündüm – Öznil’in bu teklisinin akışı ve akustikliği de pek hoşuma gitti açıkçası.
37. Pitohui – Foton – Kıymetli isimlerden oluşan kıymetli bir ekipten bu yıl için hayli güzel bir iz.
38. Redbend – II – Karşılaştığım için heyecanlandığım bir diğer ekip ise Redbend oldu. Hatta buradan başlamışken Ramiz Barut’un Beggar’ına da bir kulak kabartın bence.
39. Sahte Rakı – Filtresiz – Sevgili Sahte Rakı üç eserlik keyifli teklisiyle bu yıl da boynumuzu bükmedi sağ olsun.
40. Saian – Ay Şarkısı – Saian’ın bu eseri gerek melodisi, gerek klibi, gerek hikayesiyle bu yılın yüzümü güldüren işlerinden oldu.


41. Selen Gülün – Yavaş – Selen Gülün’ün bu yıla bıraktığı iki tekliden daha bireysel olan Yavaş da listemde.
42. Selin Baycan – Ocak – Selin Baycan karizmatik sesiyle bu yıla Ocak’ı ve bir de ve ben yalnız performansını bırakıp geçti.
43. Sena Şener – Affetmem – Sevgili Sena Şener’den ise hem klibini sevdiğim hem de daha az kederli ve daha çok rakınrollu bulduğum için Affetmem’i aldım listeye.
44. Şenay Lambaoğlu – Halim Ortada – Lambaoğlu’nun bu eserinde adını tam koyamadığım bir kendini tekrar tekrar dinletme gücü var.
45. Şenceylik – Göklere – Yıl içinde yayınladığı üç tekli arasından Şenceylik’in Göklere’sini buraya almak istedim.
46. Serin – Zamansız – Serin ise bu yılın bol üreten ekiplerindendi. Zamansız ise benim için hem yeni hem de yıllardır severek dinlediğim bir eser gibi oldu. Yola buradan devam edebilirsiniz: Bir Çocuk Sevdim
47. Şirin Soysal – Melatonin – Sevgili Şirin yılın başında paylaştığı iki şarkılık bu güzel tekli de tam bu listeye layık.
48. Skylark & Özeren – Hastalıklı – Skylark da yakından takip ettiğim genç yeteneklerden. İkilinin bu yılki üretimlerinden listem için Özeren ile birlikte imza attıkları Hastalıklı’yı seçtim.
49. SO Duo – Sonbahar – Bu eser de garip bir büyüye sahip, insanı dinlerken hayaller dünyasına taşıyor.
50. Sonic Boom – Please – Bu müthiş ekibin bu ilk teklisi yılın en havalı işlerinden. Elif Çağlar hayranları yola buradan devam edebilir: You Ask My Name


51. Suat Armağan – Düş Oldum – Her yönüyle hayli etkileyici bir iş, hangi yıl karşılaşsam o yılın listesine doğrudan eklerdim.
52. Tendertwin – Triangles – Yılın karşılaştığıma sevindiğim bir diğer ismi ise Tendertwin oldu.
53. Umut Çetin – Verirdim Kalbimi Sana – Sevgili Umut’un bu eseri buram buram Latin Amerika kokusu ve tatlı klibiyle bu yıllıkta tabii ki yer alacaktı.
54. Vera – Deniz Kabukları – Sevgili Vera da bu yılın bol üretenlerinden oldu. Tüm bu üretimler içinde belki de coğrafik torpili sebebiyle Deniz Kabukları zihnimde daha çok yer etti. Yola buradan devam edebilirsiniz: Ev Kayıtları
55. Veys Colak & Eda Baba – Merhum (Akustik) – Yine müthiş üretken bir isim var karşımızda. Ben Veys Colak’ın tüm bu üretimlerinden Eda Baba ile seslendirilen Merhum’u seçtim size. Devamı için yukarıdaki Melisa Karakurt maddesindeki Hâl’e dönebilirsiniz.
56. Vincent Baykal Ada – Gölgeler – Yıl bitmeden listede yer eden bir diğer eser de Vincent Baykal Ada’dan geldi. Kendisi de bu yılın çalışkanlarından.
57. Yank – Yarın Uzaklarda – Yank da ne iş yapsa beni etkileyen bir isim. Bu yılı boş geçmemesine sevindim açıkçası.

Bu yazıda yer verdiğim 57 tekliden ayrı bir dinleme listesi oluşturdum. Yazının girişinde (veya geniş bir ekrandaysanız ekranın solunda) bu listeyi göreceksiniz, yine de “ben bir yerlere tıklamadan rahat etmeyeceğim” diyenler için bahsi geçen Spotify listesinin bağlantısı şudur: Karşı Müzik 2020 – Tekliler

Yazının içine serpiştirdiğim klipler bu listedeki eserlerin arasından rastgele seçilmiştir. Yılın klipleri ve performansları listesi ayrı bir içerik olarak önümüzdeki günlerde karşınıza çıkacaktır. Sizler de 2020’nin sizi etkileyen teklilerini bu yazının/paylaşımın altına yorum olarak bırakabilirsiniz. Böylece ortada hepimiz için dinlenecek daha çok müzik olur.

Bu listeyi müziksever arkadaşlarıyla paylaşanları çok güzel bir 2021 bekliyormuş diye duydum. 🙂 Herkese şimdiden sağlıklı ve müzik dolu, şahane bir yeni yıl diliyorum!

Karşı Müzik 2020 Değerlendirmesi’nin tüm yazılarına bu bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

KARŞI MÜZİK 2020 DEĞERLENDİRMESİ BÖLÜM 1: TEKLİLER
KARŞI MÜZİK 2020 DEĞERLENDİRMESİ BÖLÜM 2: ALBÜMLER
KARŞI MÜZİK 2020 DEĞERLENDİRMESİ BÖLÜM 3: KLİPLER VE PERFORMANSLAR

Sayfanın en altındaki e-posta adresiniz yazan kutucağa adresinizi yazıp kutucuğun yanındaki KAYIT OL butonuna tıklarsanız aylık ve yıllık değerlendirme yazılarımızdan sizi e-posta aracılığıyla haberdar edebiliriz.

Karşı Müzik’i takip ediniz:

10 Yorum
 • selen gülün
    13:27h, 13 Aralık Cevapla

  harika bir arşivcilik. özellikle. bu sene için çok önemli böyle bir liste hazırlamak. elinize sağlık.

  • Emir Aksoy
     14:36h, 13 Aralık Cevapla

   Teşekkürler ve sevgiler!

 • Anonim
    15:08h, 13 Aralık Cevapla

  Öncelikle ellerinize sağlık. Emek verip yayınlamışsınız. Fakat listede 2020 yılı içerisinde parçalarını yayınlamış ve kendince bir şeyler yapmak isteyen çoğu müzisyene yer vermemişsiniz. Şahsi fikrim, sadece belirli olan çevrenize ve çevrenizin yakınlarına dikkat kesilmekten ziyade, gerçek bir araştırmacı gibi derinlere inip değerli parçaları keşfetmeniz. Sevgiler.

  • Emir Aksoy
     17:09h, 13 Aralık Cevapla

   Merhaba, yazının girişindeki kendi cümlelerimden bir alıntı yaparak sizi yanıtlamak isterim:

   Serinin bu ilk yazısında değerlendirmeyi oluştururken kullandığım yöntemlerden de bahsetmek isterim. Öncelikle bu içeriklere 2020 Dökümü demek istemedim çünkü amacım 2020’de üretilen ve paylaşılan her şeyi gözler önüne sermek değil. Hatta 2020’de Karşı Müzik’te yer verdiğim üretimlerin tamamını da listelemeyeceğim. 2020’nin tüm bu üretimleri içinde beni en çok etkileyenleri, tekrar tekrar dinleten ve izletenleri siz müzikseverlerle paylaşmak istiyorum. Yani şu formülü aklınızda tutmanızda fayda var:

   2020’de Türk Müzik Piyasası’nda üretilen işler > 2020’de Alternatif Türk Müzik Sahnesi’nde üretilen işler > 2020’de Karşı Müzik’te yer alan işler > Karşı Müzik 2020 Değerlendirmesi

   Sonsuz bir liste yapamayacağım için kişisel zevklerim üzerine kurulu bir seçki ile karşılaşacaksınız özetle Karşı Müzik 2020 Değerlendirmesi’nde. Ancak unutmayın, bu değerlendirmeden çok daha fazlasını yani çok daha fazla güzel müzikli üretimi karsimuzik.com‘da, Karşı Müzik’in Instagram, Twitter, Facebook hesaplarında ve Spotify/YouTube listelerinde bulabilirsiniz.

   Sevgiler, selamlar.

 • Banu Kanıbelli
    16:09h, 13 Aralık Cevapla

  Bizler için de çok değerli bir bilgi ve ilham kaynağı! Çok teşekkürler sevgili Emir!

  • Emir Aksoy
     17:06h, 13 Aralık Cevapla

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim, sevgiler, selamlar.

 • Anonim
    04:09h, 14 Aralık Cevapla

  Yorumu yayınlayacak cesaretinizin olmadığını biliyordum, emin oldum.

  • Emir Aksoy
     16:12h, 14 Aralık Cevapla

   Merhaba, yukarıdaki yorumu yapan kişi sizsiniz diye düşünüyorum. Dün yorumunuzu kısa süre içinde fark edip yayınlayıp cevapladım, bilginiz olsun.

 • Füsun Yarkın
    08:10h, 14 Aralık Cevapla

  Harikasın Sevgili Emir oğlum
  Müzik dinleyicisi için çok güzel bir hizmet

  • Emir Aksoy
     16:13h, 14 Aralık Cevapla

   Teşekkür ederim Füsun Teyze! İki liste daha yolda. 🙂

Yorum ekleyin

Send this to a friend