İdil Meşe – Kendini Sev

Sevgili İdil Meşe‘nin Kendini Sev adlı son teklisi geçtiğimiz günlerde Ada Müzik etiketiyle yayımlandı, hem de güzel klibiyle birlikte. Hatırlayanlarınız olacaktır İdil’den en son bir önceki teklisi Dünya Halim zamanında bahsetmişim Karşı Müzik’te.

Sözü ve müziği İdil’e ait olan parçanın düzenlemesinde İdil’e Cem Yılmazer, Ceren Çakar ve Başar Yurtçu eşlik etmiş. Dinlediğimiz güzel çello icrası ise Zeynep Ayşe Hatipoğlu‘na aitmiş. Kaydı, miksi ve mastering’i Ceren Çakar tarafından yapılan eserin klibini ise Caner Çetiner yönetmiş. Klipte Gülinler‘i ve sanatını da görüyoruz hatta. Klip ekibini merak edenleri buraya tıklayarak YouTube videosunun altındaki açıklama kısmını okumaya davet ediyorum. Teklinin kapak fotoğrafı ise Calling Mag‘den Can Görkem imzalıymış.

Tesadüfen bu klibin yayınlandığı gün İdil ile denk geldik, ve ben yalnız çekimlerinde, Yeldeğirmeni‘nde. Klibin yayınlanır yayınlanmaz neredeyse linçe varan bir kötü yorum yağmuru ve beğenmeme tepkisine (dislike) uğradığını söyledi İdil üzülerek. Gerçekten ne kadar ironik Kendini Sev diyen ve bunu gerek müzikal, gerek görsel olarak hayli naif bir şekilde anlatan bu eserin başkalarını ezerek/üzerek güçlendiğini sananların eline düşmesi. Sonrası zaten kitle/sürü psikolojisi, çünkü artık sosyal mecralarda bir şeyi beğenmek havalı ise o beğenilir, beğenmemek havalı ise o beğenilmez ve hatta pek çok insanın fikri de buna göre belirlenir.

Ben İdil’e denk gelmesem de bu şarkıyı dinler, klibini izler ve severdim, tabii ki bu şarkıyı ve klibini sevmeyecek insanlar da olacaktır ama bu hissin karşıdakini yok etme arzusuyla paylaşılmasını aklım hiç almadı, almayacak da. Ağırlığını gençlerin oluşturduğu bu nefret yüklü kitleyle dolu ülkemizde Tanrı üreten, herhangi bir iyi şey yapan herkese sabır ve gerektiği zaman kulağını tıkayıp, gözünü kapayıp inandığı yolda devam etme gücü versin.

Her neyse, bakalım sizler Kendini Sev hakkında ne düşüneceksiniz?

İdil Meşe’yi takip ediniz:

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend