Karşı Müzik Nisan 2021 Değerlendirmesi

Sözde tam kapanmanın ilk gününde bu bol müzikli Nisan değerlendirmesi ile karşınızdayım. Madem evdeyiz (Gerçekten de evde misiniz?) o halde belki müzik dinlemeye ve geride bıraktığımız Nisan ayında Türk Müzik Sahnemizin genellikle alternatif sularında neler olmuş bir fikir edinmeye daha açık olursunuz, kim bilir? Sözü daha fazla uzatmadan Karşı Müzik 2021 Nisan Değerlendirmesi nin açılışını tamamlıyor, sizi hemen aşağıdaki alt başlıkları incelemeye davet ediyorum.

* Listedeki albüm, tekli, klip ve performanslara ulaşmak için sayıların sağındaki müzisyen ve eser adlarına tıklayabilirsiniz. 🙂

A. ALBÜMLER

01. Geeva Flava – HADAL ZONE – Bu ayın beni en etkileyen albümü Geeva Flava’nın işbu sıra dışı albümü oldu. Klipler bölümünde kendilerine bir kez daha değineceğim.
02. Kalben – Eski Yeniler – Eski Yeniler ise sevgili Kalben’in kendi şarkılarının tatlı bir canlı nostaljisini yaptığı ve beş ayrı kıymetli klip ile bu eseri desteklediği incelikli bir çalışma. Klipler bölümünde de birinden bahsettiğim bu beşliye şuradan ulaşabilirsiniz: Yol, Ateşböcekleri, Çorap, Doya Doya, Taşikardi
03. Santi & Tuğçe – The Witching Hour – Mis gibi bir albüm geldi yine sevgili Santi ve Tuğçe ikilisinden.
04. Hakan Yılmaz – Zaman – Bu ayın kısa çalar formatındaki dört şarkılık bir diğer güzelliği ise Hakan Hoca’nın Yol‘un devamı niteliğindeki Zaman kısa çaları.
05. Feridun Düzağaç & İsimsiz Orkestra – Sakin – Feridun Düzağaç’ı dinlemeyi özlemişim, hem de onun şarkılarını İsimsiz Orkestra’nın düzenlemeleriyle dinlemek ayrı bir keyifli oldu. Albümün ilk klipleneni ise Seyrüsefer.
06. Mart’tan – Tukle – Dedicated To – Heyecanla takip ettiğim isimlerden biri olan Tukle’nin Mart sonunda paylaştığı bu albümü de Nisan değerlendirmesindeki yerini alsın.

B. TEKLİLER

01. SONIC BOOM – Ninja – Bu ayın karşılaştığıma en mutlu olduğum işi Ninja. Zaten kadro efsane ama şarkıdaki “nasıl güzel delirdik” hissi de apayrı güzel.
02. Ah! Kosmos & Büşra Kayıkçı – 0502 – Nisan’ın güzellikleri arasında yerini alan etkileyici bir birliktelik.
03. Tendertwin – Absolute Nobody – Geçen yılki ilk teklisi Triangles‘ın ardından Tendertwin yine huzurlu bir eserle karşımızda.
04. Ars Longa – Antakya FM – Sevgili Ars Longa ekibi de bu ay eski yıllardaki tarzlarına yakın bir tekli yayınlayarak beni hayli mutlu etti.
05. Dağtaş – Bu Kez – Dağtaş’ın klibiyle birlikte yayınladığı ilk teklisi Bu Kez de bu ayın güzellikleri ve bu çağın türküleri arasındaki yerini aldı.

06. Umut Adan – Eflatun Kardeşler – Haydi buyurun bir yetmişlere gidip gelelim birlikte.
07. Melis Cingöz – Gider, Gitmez Dediklerin – Müzisyenin kendi tabiriyle tam bir doksanlar eseri olan bu şarkı ise aynı zamanda Melis Cingöz’ün ilk teklisi. Aşağıda şarkının klibini de göreceksiniz.
08. Başak Yavuz & Ali Murat Karaaslan – Her Şey Yolunda – Müthiş bir eser, ayın en havalı düeti diyebiliriz.
09. Hend – İllüzyon – Aşağıdaki bölümde klibini de göreceğiniz bu eser yine pek havalı bir iş olmuş.
10. Dilhan Şeşen – İsimsiz Çocuklar Ülkesi – Nisan ayının bir diğer güzelliği ise Dilhan Şeşen’den geliyor.

11. Barış Demirel – Kâkülünde Ak Oldum – Sevgili Barış Demirel her zamanki gibi güzel müzikler üretmeye devam ediyor.
12. Melis Yelman – Kibir – Sözü ve müziği Sezen Aksu‘ya ait bu eserin havalı Yelman yorumu ayın son günlerinde listeye girenlerden.
13. kuark – kısmetsiz boşnak – Bu ayın en ağza/akla takılan eserlerinden biri de şüphesiz kısmetsiz boşnak.
14. Milha – Like Me (Kural Böyle) – Nisan’ın sıra dışı işlerinden bir diğeri ise Milha’nın bu ilk teklisiydi.
15. Yasemin Mori – Maviye – Klipler başlığında da karşılaşacağımız bu tekli Mori’nin nasıl da kendi hayranlık verici tarzını oluşturup hep iddialı işler yapmaya devam ettiğine bir kanıt niteliğinde.

16. Can Temiz & Can Bonomo – Misafir – İçine John Zorn ruhu kaçmış bu şarkı kesinlikle sahnemizde görmeye pek de alışık olmadığımız bir iddialılık ve sıra dışılık seviyesinde!
17. Özlem Akgüneş & Batuhan Fırat – Ölmesem İyi – Klibiyle birlikte yayınlanan ve özellikleri yardımcı vokallerinin bambaşka bir hava kattığı bu şarkı da ayın keyifli işlerinden biri.
18. Evrencan Gündüz – Sen De İnanma – Evrencan cephesinden hayli güçlü bir şarkı geldi Sen De İnanma adında.
19. Cemal Bilge Özşar – Soluklan – Etkileyici işler üretmeye devam eden bir diğer isim de Cemal Bilge Özşar.
20. Pulsar – UğultularHakan Vreskala ve Deniz Mahir Kartal ikilisinin projesi olan Pulsar’ın son teklisi ile klipler bölümünde de karşılaşacaksınız.

Mart’tan – İhtiyaç Molası – Change of the Day – Ağabeylerle geçmişe bir yolculuk yapmak isteyenler Mart’ta dijital dünyaya merhaba diyen bu güzel eserle tanışmalılar.
Mart’tan – Eralp Çalık – Dünya Halim – Eralp Çalık belli ki uzun zaman boyunca her eserini heyecanla bekleyeceğimiz, her işinden çok keyif alacağımız bir müzisyen.
Mart’tan – Kâzım – Between Two Wars – Kliplerde de bahsi geçecek olan bu eser listenin her yönüyle güzel işlerinden ve aynı zamanda Kâzım’ın da ilk teklisi.
Mart’tan – Cevher Sarıgül – Gülleri Derdi Fenalar – Kendine has Türk Müziği esintili hoş bir eser.
Mart’tan – Nube – Look Again – Dünyanın herhangi bir köşesinde karşılaşıp etkilenebileceğimiz bu eser geçen aydan bu aya kalanlar arasında.

C. KLİPLER

01. Can Güngör – Bu Sular Derin (Albüm: Sular Dar | 2020) – Ayın en etkileyici kliplerinden biri Halit Fatih Kızılgök‘ün yönettiği bu güzel danslı eser.
02. Pulsar – Uğultular – Ayın bir diğer etkileyici danslı klibi ise İlyas Hayta yönetmenliğindeki bu klip.
03. Kolektif İstanbul – Kabadan Bombiçka (Albüm: Kısmet | 2021) – Sinan Çelik‘in yönettiği bu klip tam bir “biraz modumuz değişsin, keyfimiz yerine gelsin” klibi olmuş, şarkı tabii ki Kolektif İstanbul’dan geliyor.
04. Kalben – Doya Doya (Albüm: Eski Yeniler | 2021) – Burçin Esin‘in yönettiği bu klip evlerimizde tıkılı kaldığımız şu günlerde doğada güzel bir yolculuk gibi adeta.
05. Hend – İllüzyonBarış Fert‘in yönettiği bu karanlık klip ise ayın güzel işlerinden bir diğeri.

06. Yasemin Mori – MaviyeIrmak Altıner‘in elinden çıkan bu klip Mori’nin müzikal açıdan kendine haslığı kadar görsel olarak da kendine özgü bir çizgisi olduğunu kanıtlar nitelikte.
07. Geeva Flava – Kelek (Albüm: HADAL ZONE | 2021) – Akif Kaynar‘ın elinden çıkan bu döngüsel animasyonu da izlemeden geçmeyin.
08. Nada – Ondördüne (Albüm: İki Örümcek | 2021) – Tunç Süerdaş‘ın sanatıyla Nada’nınki birleşmiş, ortaya bu video çıkmış.
09. Melis Cingöz – Gider, Gitmez DediklerinMetehan Öz‘ün yönettiği bu klip de şarkının hissiyatına pek uymuş.
10. Mart’tan – Kâzım – Between Two WarsUmut Soyer‘in yönettiği bu güzel video ise geçen aydan bu aya sarkanlar arasında.

D. PERFORMANSLAR

01. Elif Çağlar & Joss Stone – Sen Ne Sanmıştın – Huzurlarınızda birkaç dakikalığına dünyayı daha güzel bir yer yapabilen bir performans videosu.
02. Gizem Nur Copçuoğlu – Gözümde Bir Damla Su (Deniz Hasreti) – Sevgili Gizem müthiş sesiyle bestesi Dr. Turgut Tokaç‘a güftesi Ömer Bedrettin Uşaklı‘ya ait az bilinen bir hicâz şarkı seslendirmiş, ne de iyi yapmış.
03. Şebnem Hassanisoughi – Bahçede Hanımeli | ve ben yalnız – Favori müzik programımım ve ben yalnız’da karşıma çıkan, çoğumuzun Barış Manço‘dan duyduğu bu güzel türkünün bu güzel yorumu da ayın performansları arasında yerini alsın.
04. Mart’tan – Cihan Kahvecioğlu & Can Ömer Uygan – The Calling | Land of Session – Mart’tan kalma bu video sizleri yeni ve etkileyici bir doğaçlama performans serisi ile tanıştıracak.

Ara ara bahsediyorum artık YouTube ve Spotify’da her ay için ayrı aylık listeler yapmıyorum. Bunun yerine karşılaştığım tekli ve albümleri Spotify’da 150 eserlik tek bir listede, karşılaştığım klip ve performansları ise YouTube’da 100 videoluk tek bir listede biriktiriyorum. Haliyle hemen hemen her gün güncellediğim biri Spotify’da biri YouTube’da olmak üzere iki büyük Karşı Müzik listesi var elimizde. Yeni içerikler ekledikçe en eskileri listeden çıkarıyorum ki sonsuz bir listeye dönüşmesin bu ikisi. Sizden ricam eğer sahnemizden yeni ve güzel müzikler keşfetmeyi seviyorsanız, her iki listeyi de takibe almanız ve en azından haftada bir bu listelerde ne olup bittiğini bir kontrol etmeniz yönünde. Tabii bu listeleri son eklenenden geriye gidecek şekilde dinlemelisiniz. 🙂 YouTube listemize yazının girişinden (veya geniş bir ekrandaysanız ekranın solundan) Spotify listemize ise yazının altından erişebilirsiniz. Ayrıca listelerin bağlantılarını da hemen aşağıya iliştirdim tekrar:

KARSIMUZIK.COM | KARŞI MÜZİK | SPOTIFY
KARSIMUZIK.COM | KARŞI MÜZİK | YOUTUBE

“Nisan dökümü bana yetmedi acaba Mart’ta ne olmuştu, peki ya Şubat’ta?” diye soranlarınızı da hemen aşağıdaki bağlantılara alalım:

KARŞI MÜZİK MART 2021 DEĞERLENDİRMESİ
KARŞI MÜZİK ŞUBAT 2021 DEĞERLENDİRMESİ

Klasik ama önemli kapanış cümlemle sizlere veda ediyorum: “Bu müzikleri dinlemeniz, seveceğini düşündüğünüz kimselere önermeniz ve güzel müziklerin yayılmasına katkı sağlamanız dileklerimle…”

Bu aylık dökümlerden e-posta ile haberdar olmak isterseniz yapmanız gereken tek şey sayfanın en altındaki “e-posta adresiniz” yazan kutucuğa adresinizi yazıp hemen kutucuğun sağındaki “KAYIT OL” butonuna tıklamak. İnanılmaz sıra dışı bir durum olmadıkça posta kutunuzu ayda birden fazla ziyaret etmeyeceğim söz. 🙂

Karşı Müzik’i takip ediniz:

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend