Karşı Müzik Mart 2021 Değerlendirmesi

Mart ayı Türk Müzik Sahnemiz açısında o kadar dolu dolu geçti ki işbu seçkiye nereden başlasam, içine kimleri sığdırsam, nasıl çok uzatmasam diye düşünürken buldum kendimi. Bir yandan Şubat’tan Mart’a sarkanlar, öbür yandan bu ayın, yılın ilk iki ayını neredeyse ikiye katlayacak bollukta üretimi derken bakalım Karşı Müzik 2021 Mart Değerlendirmesi nasıl olacak.

NOT: Ay boyunca Karşı Müzik’in Twitter hesabından ve Instagram hikâyelerinden pek çok güzel iş paylaştım; bu aylık değerlendirmede ise tüm bu güzel işler arasından sadece bana en çok dokunanları seçeceğim. Buradakilerin daha fazlasına her zaman için Karşı Müzik’in Twitter ve Instagram hesapları ile YouTube ve Spotify listeleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

A. ALBÜMLER

01. Adakanbo – Gece Uçak Modu Gündüz Gece Modu – Bu dört şarkılık kısa çalar albümde iki taze iki de tanıdık eser bulacaksınız. Derdimi Sor’un klibi için ise buraya tıklayın.
02. Dersu – Loopland – Geçtiğimiz ay Nephes teklisi ile karşılaştığım Dersu bu ay ilk uzun çalar albümünü yayınladı.
03. Dolu Kadehi Ters Tut – DKTT – On şarkılık güzel bir albüm, ayrıca albümün ilk klibi de dinleyeni ilk andan yakalayan Bu Bok‘a gelmiş.
04. Nada – İki Örümcek – Sevgili Nada destansı diskografisine bir müthiş albüm daha ekledi bu ay.
05. Öykü Aras – İçimize Doğru – Sevgili Öykü Aras’ın Şevket Akıncı’nın yapımcılığını üstlendiği bu ilk albümü ayın sıra dışı işlerinden bir tanesi. Albümün ilk klibi ise ay başında Uyan parçasına gelmişti.
06. Şubat’tan – Deniz Taşar – Pişman Olunmayan Dünler – Gerek kadrosu gerek müzikalitesiyle iddalı bu albüm Şubat’tan Mart’a sarktı.
07. Şubat’tan – Kesmeşeker – 30 – Ağabeylerden dört şarkılık bir zaman yolculuğu. Albümün yeni sesi Ada’nın klibi ise burada.
08. Şubat’tan – Melike Şahin – Merhem – Sevgili Melike’nin bu ilk uzun çalar albümü ise yılın eskimeyecek işlerinden, hatta şimdiden yılın en iyilerinden diyebilirim.

B. KLİPLER

01. Göksenin – The Dream – (Albüm: Women’s Blues – 2020) Mert Gider‘in yönettiği ve içinde pek çok tanıdık yüz barındıran bu ödüllü klip her danslı klip gibi gönlümü kolayca fethetti.
02. Minor Empire – Uyuttum Atları – (Albüm: Uprooted – 2017) – Ozan Boz‘un yönettiği bu etkileyici klibi izlerken yeşile doyacaksınız.
03. Sedef Sebüktekin – Zehir – (Albüm: Evde – 2021) – Evde albümünün ikinci klibi olan Zehir ise Melih Kun‘un imzasını taşıyor.

C. TEKLİLER

01. Arel Koray Nalbant & Onur Pastel – Büyük Buhran – Güzel bir ikiliden gelen güzel bir tekli.
02. Barış Demirel – Sal Beni – Özlediğimiz bir sesten/nefesten pek güzel bir ses.
03. Ben Utanırım Sen Söyle & Gamze Yılmaz – Çocukluğuma İsmini Vereceğim – Ayın karşılaştığıma memnun olduğum eserlerinden biri de bu şarkı oldu.
04. Burak Serter – We Just Move On – Keyifli (ama yer yer de sertleşen) bir ikili de Burak Serter’den geldi bu ay.
05. Canay Doğan – Ara Dur – Canay Doğan’ın tek başına klibiyle birlikte yayınladığı teklisi Ara Dur’u da listemize ekleyelim.
06. Cemal Burkay Şen – Uzaktayım – Mart’ın havalı eserlerinden bir tanesi de Uzaktayım.
07. Efza – Gen – Klibiyle ve kostümüyle havalı bir Mart teklisi de Efza’dan geliyor.
08. Ekin Beril – Körkütük – Bu ay en favori işin hangisi deseniz belki tek bir tane seçemem ama Körkütük’ün adını kesinlikle veririm.

09. Emin Gök – Bataille’s Will – Bu ayın dinleyeni hemen içine çeken eserlerinden biri de Emin Gök’ün klibiyle birlikte paylaştığı bu teklisi.
10. Emir Bermuda – Bonibon (Akustik) – “Nasıl güzel şarkı söylenir” sorusuna yanıt gibi bir akustik yorum paylaştı Emir Bermuda yaklaşık iki yıl önce yayınladığı Bonibon şarkısına.
11. Geeva Flava & Aga B & Ethnique Punch – GUARDIAN II – Her yönüyle uzay seviyesinde bir eser, ayın rakipsiz işlerinden biri.
12. Hayki – Koma Beni El Yerine – Klibiyle birlikte sizi kendi geçmişinizde bir yolculuğa çıkaracak bir eser Koma Beni El Yerine.
13. Hypnotic School – Cycles – Beklenmedik bir anda uzaktan gelen bir güzel haber gibi oldu bu tekli.
14. Işıl Kahraman – Ne Öyleyim Ne Böyleyim – Biraz altmışlar ruhu, biraz Beyoğlu’na takım elbiseyle çıkılan zamanlardan bir esinti, belki bir miktar Fransız nostaljisi.
15. Kalben & Teoman – Robot Kozmonot – Gaz bir tekli arayanları ise şayet henüz dinlemedilerse bu eseri dinlemeye ve şarkının güzel animasyon klibini izlemeye davet edelim.
16. Lara Di Lara – Bedeninin Her Bir Kıvrımında – Her zamanki gibi yüksek standartlara sahip mis gibi bir tekli geldi sevgili Dilara’dan yine.

17. Melis Karaduman – Anda – Klibi ile yayınlanan Anda, Melis Karaduman’ın hem Canay Doğan ile birlikte hem de tek başına gayet güzel işler yaptığının bir kanıtı olmuş. Aynı cümle birkaç madde yukarıdaki Ara Dur teklisi Canay Doğan için de geçerli tabii.
18. Monika Bulanda & Can Ömer Uygan – Free Falling – İkilinin bu eseri gerek görsel gerek işitsel olarak Mart’ın kıymetli işleri arasına hızlı bir giriş yaptı.
19. Nova Norda & Korhan Futacı – Cehennem – Sevdiğimiz iki isim klibiyle birlikte paylaştıkları bu teklide bir araya gelip içinde yaşadığımız cehennemi gözler önüne sermiş.
20. Oner Karacuha Quartet & Kamil Hajiyev – Unutma – Müziğin içe işleyerek pek çok duyguyu tetikleme gücünün çok güzel bir örneği bu kıymetli eser.
21. Ozbi – Sana Sormam – Her zamanki atarlı giderli üslubuyla Ozbi’den bir tekli var karşımızda.
22. Rutin – I’m Afraid So – Rutin başarılı yolculuğuna yeni bir tekli daha eklemiş.
23. Sebef Sebüktekin – Çıplak – Listede Sedef Sebüktekin’i ikinci kez görüyoruz ama Mart’ın vurucu işleri arasında Çıplak’a yer vermesem ayıp olacaktı.
24. Sinan Turan – Uslanmıycam Hiç – Bu ayın karşılaştığıma memnun olduğum bir diğer eseri ise bu şarkı oldu.

25. Şubat’tan – Ali Gem – Bu Senin Son Hedefin – Ali Gem’in klibiyle birlikte yayınladığı bu teklisinde dinleyiciyi de hayli yükselten bir söyleyiş tavrı duyacaksınız.
26. Şubat’tan – Batu Akdeniz – Unutmadım Bizi – Buram buram hard’n heavy kokan bir eser.
27. Şubat’tan – Birkan Nasuhoğlu – Tanrı Türkü Dinliyor (Canlı) – Sevgili Birkan’ın iki güzel türkü yorumuna bir tane de kendinden eser kattığı ve bunların hayli güzel performans videolarını da beraberinde paylaştığı bu üçlüsü de çevire çevire dinlemelik olmuş. Performans videoları için buralara tıklayın: Dostum Dostum, İşte Gidiyorum Çeşmi Siyahım, Ben Âhımı Aldım (Ozan Sarohan)
28. Şubat’tan – Emre Akbay & Cüneyt Çakal – Durma – Bir başka güzel ikiliden etkileyici bir üretim.
29. Şubat’tan – Groovemonk – Pick Your Host – Karşımızda dinleyeni hipnotize edebilen bir üçlü var.
30. Şubat’tan – Malabis – Sen Olacaktın – Arka arkaya kendini dinletme konusunda hayli başarılı bir esere imza atmış Malabis.
31. Şubat’tan – Melis Yelman – Sanma – Gerek “chill” hissiyatı gerek kendine has vokal melodisiyle insanın kendini akışına kolayca kaptıracağı bir parça Sanma.
32. Şubat’tan – Skylark & Özeren – Sensiz – Genç yeteneklerden Şubat sonundan Mart’a sarkan bir eser ile teklilerimizi sonlandıralım.

D. PERFORMANS

01. Dareyn – Beata – Bu güzel performansta eserin bestecileri Emine Bostancı ve Maya Fridman‘a ritimde Jacobus Thiele eşlik ediyor.
02. İpek Göztepe – Tek Başına | ve ben yalnızLevent Sevi‘nin kıymetli enstrümansız müzik programında İpek Göztepe bir Ayten Alpman klasiğini pek güzel bir şekilde yorumlamış.
03. Şubat’tan – Ceren Gündoğdu & Zafer Gündoğdu – Gesi Bağları – Kıymetli bir baba kız müzisyen çiftten pek güzel bir Gesi Bağları yorumu dinliyor ve Şubat’tan bu aya kalan bir performans ile Mart değerlendirmesinin sonuna geliyoruz.

Ara ara bahsediyorum artık YouTube ve Spotify’da her ay için ayrı aylık listeler yapmıyorum. Bunun yerine karşılaştığım tekli ve albümleri Spotify’da 150 eserlik tek bir listede, karşılaştığım klip ve performansları ise YouTube’da 100 videoluk tek bir listede biriktiriyorum. Haliyle hemen hemen her gün güncellediğim biri Spotify’da biri YouTube’da olmak üzere iki büyük Karşı Müzik listesi var elimizde. Yeni içerikler ekledikçe en eskileri listeden çıkarıyorum ki sonsuz bir listeye dönüşmesin bu ikisi. Sizden ricam eğer sahnemizden yeni ve güzel müzikler keşfetmeyi seviyorsanız, her iki listeyi de takibe almanız ve en azından haftada bir bu listelerde ne olup bittiğini bir kontrol etmeniz yönünde. Tabii bu listeleri son eklenenden geriye gidecek şekilde dinlemelisiniz. 🙂 YouTube listemize yazının girişinden (veya geniş bir ekrandaysanız ekranın solundan) Spotify listemize ise yazının altından erişebilirsiniz.

KARSIMUZIK.COM | KARŞI MÜZİK | SPOTIFY
KARSIMUZIK.COM | KARŞI MÜZİK | YOUTUBE

“Mart dökümü bana yetmedi acaba Şubat’ta ne olmuştu, peki ya Ocak’ta?” diye soranlarınızı da hemen aşağıdaki bağlantılara alalım:

KARŞI MÜZİK 2021 ŞUBAT DEĞERLENDİRMESİ
KARŞI MÜZİK 2021 OCAK DEĞERLENDİRMESİ

Klasik ama önemli kapanış cümlemle sizlere veda ediyorum: “Bu müzikleri dinlemeniz, seveceğini düşündüğünüz kimselere önermeniz ve güzel müziklerin yayılmasına katkı sağlamanız dileklerimle…”

Bu aylık dökümlerden e-posta ile haberdar olmak isterseniz yapmanız gereken tek şey sayfanın en altındaki “e-posta adresiniz” yazan kutucuğa adresinizi yazıp hemen kutucuğun sağındaki “KAYIT OL” butonuna tıklamak. İnanılmaz sıra dışı bir durum olmadıkça posta kutunuzu ayda birden fazla ziyaret etmeyeceğim söz. 🙂

Karşı Müzik’i takip ediniz:

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend