Pürtelaş 3+1 Bölüm 23: roadside.picnic

Pürtelaş 3+1 Bölüm 23: roadside.picnic

Ağaçkakan ve Armonycoma or slt ikilisinin bir araya gelmesiyle oluşan roadside.picnic ile Pürtelaş 3+1‘de bir kere daha Türkçe hiphop sularına dalmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Lafı daha fazla uzatmadan bu güzel performansları izlemeye/dinlemeye geçelim.

2009 yılının sonlarında Eskişehir’de bir avuç arkadaş bir araya gelip M4NM adlı bağımsız müzik hareketini kurmuştu. İşte Armonycoma or slt ve Ağaçkakan da bu kurucu ekibin içinden iki insan. Müzikal ilerleyişleri boyunca farklı skalalardan geçip, farklı türlerden beslenip deneyimleme gayretinde olan roadside.picnic ikilisi yine de ısrarla türlerini soran olunca left-field hiphop tanımını kullanıyorlarmış. Neyse ki bu sayede sol cenah boş kalmamış oluyor. 🙂

roadside.picnic adı 2010 yılında konulmuş ve ikili hiphop felsefesindeki herhangi bir kural veya yargıya bağlı kalmaksızın müzik yapmaya karar vermişler. Ağaçkakan kendine has ve ziyadesiyle tuhaf üslubuyla klasik rap yazımı yörüngesinin bir hayli dışında sürüklenirken, Armonycoma or slt ise, yalnızca ‘beatmaker’ olmanın dışında, yeni sesler yakalama peşindeymiş. Kendisi için “formülleştirmelerden nefret eden ve prodüksiyonlarında (Ağaçkakan’ın da metinlerinde çok denediği) ‘cut-up’ tekniğini uygulayan bir ses kolajcısı” denilebilir.

Not: Teknik bir arıza sebebiyle bu bölümün üçüncü videosu yok oldu gitti. Biz de bu sebeple sizi roadside.picnic tarafından yeniden düzenlenen bu Pitohui parçası ile başbaşa bırakacağız.

Grubun 2012 yılında yayınladıkları ‘Rigor Mortis’ adlı bir albümleri var. İnternet üzerinden dinleyiciye sunulan albümde ekip kendilerine bir dönem olarak darbe öncesi Türk müziğini seçip bu zamanda çıkan üretimlerin detaylarına inmiş ve Fikret Kızılok, Kazım Koyuncu, Moğollar, Okay Temiz, Barış Manço, İlhan İrem gibi bu toprakların büyük değerlerinin şarkılarının biçimini bozup tekrar inşa etmişler. İkili, beklediklerinden daha fazla insana ulaşan bu albüm sayesinde Bant Mag‘in düzenlediği Demonation Fest‘in üçüncüsünde hem M4NM, hem de roadside.picnic müziğini sahneye taşıma imkanını buldu. Takip eden dönemde gündelik hayatın koşturmacalarından ötürü remiks şarkılar yayınlayan ekibin, yukarıdaki parça dışında Replikas‘ın Dadaruhi Tribute albümünde yer alan ‘Bir Bağlam Roka’ gibi başka ses getiren çalışmaları da oldu. Ayrıca içinde Hariçten Gazelciler‘in de bir parçasının yer aldığı ‘Artefact Session’ adlı bir remiks albümü yayınladılar.

Ülke hiphop sahnesinde görmeye alıştığımızın aksine bilgisayar ya da CD player’lar yerine sahnede hardware sampler’lara ve drum machine’lere yer verdiler. Prodüksiyon esnasında yaptığı tüm kesip biçme ve yeniden bütüne kavuşturma işlemlerini sahnede de uygulayan grup, böylece hem kendine, hem de enstrümanlı sahnelere ya da görece daha basit DJ performanslarına alışmış izleyicilere bir farklılık yaratmış oldu. Verdiği sınırsız özgürlük hissiyle yaratıcılığa ket vurduğuna inandıkları bilgisayarı sahnede değil sadece şarkıları fiziksel bir şekle sokarken kullanıyorlar.

Şirketlerle anlaşamayacağını düşünen grup aldığımız duyumlara göre Eskişehir’e dönüp 5-6 ay içerisinde ikinci bir albüm kaydetmeyi düşünüyormuş. Hatta plak yapacaklarmış! roadside.picnic’in bu performanslarının tamamını tek bir tuşa basıp izlemek/dinlemek isteyenleri şöyle alalım: Pürtelaş 3+1 Bölüm 23: roadside.picnic

roadside.picnic‘i takibe almak isteyenler de şuralara buyursun:
facebook.com/rdsdpcnc
roadside-picnic.bandcamp.com
soundcloud.com/roadside-picnic
twitter.com/roadside_p

Pürtelaş 3+1
Yönetmen: Levent Sevi
Ses: Yiğit Yemez
Kurgu: Gün Erdoğdu
İçerik: Emir Aksoy

* Bu yazı ilk olarak 7 Ocak 2015 tarihinde ListeList‘te yayınlanmıştır.

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend