Pürtelaş 3+1 Bölüm 24: La Dee Eda

Pürtelaş 3+1 Bölüm 24: La Dee Eda

Güzide müzikler programımız Pürtelaş 3+1‘in 24. bölümüne geldiğimiz bu güzel günde sizlere La Dee Eda‘yı takdim etmekten gurur duyarız!

La Dee Eda ismiyle tanınan, piyanosu, güzel sesi ve besteleriyle bizi müziğine hayran bırakan Eda Köyağasıoğlu‘na bu performanslarında Fikret Karakurt gitarı ve yer yer sesiyle eşlik ediyor.

Buyurun La Dee Eda’nın melodileriyle biraz başka hikâyelere yolculuk edelim.

Eda şarkıcı ve şarkı yapımcısı (singer songwriter) ekolünün son dönemdeki güçlü temsilcilerinden. Videolarda da gördüğünüz (ya da göreceğiniz) üzere piyano da çalan Eda’nın bir diğer enstrümanı da fagot. Biz bir şey demesek de şarkılarında piyano ile beste yapanlardan (Tori Amos’lar, Fiona Apple’lar, Norah Jones’lar, Regina Spektor’ler…) yayılan o güzel esintiyi hissedeceksiniz zaten Eda’nın müziğinde de.

Klasik müzik ekolünden gelen, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Fagot Anasanat Dalı üzerinde yüksek lisansını tamamlayan Eda kariyerine müzik öğretmeni ve koro şefi olarak devam etmekteymiş. Başkalarının şarkılarını yorumlayışıyla dikkatleri üzerine çeken Eda’nın bu dönemde yaptığı işler arasından en unutulmazı Fall Out Boy’un My Songs What You Did In The Dark parçasına yaptığı cover’dı. Dünyanın farklı yerlerinden 1.000’den fazla indirilen şarkı FOB Team’in sitesinde de yayınlandı.

Nisan 2014’te yayınladığı ilk single’ı Black Bird müzik camiasından olumlu tepkiler aldı ve pek çok alternatif mecrada kendine yer buldu. Bu geri dönüşlerden cesaretlenen La Dee Eda, bazen farklı farklı müzisyenler ve prodüktörlerle, bazen de kendi başına şarkılarını yazmaya, çalmaya ve kaydetmeye devam ediyor. Cihan Yılmaz’ın Obez Müzik’ten 2014’te yayınlanan Nimbus EP’sinde yer alan Joyride da bu ortak çalışmalara bir örnek teşkil eder nitelikte.

Sofar İstanbul ve Nublu’da ilk konserlerini veren La Dee Eda’ya dair kulağımıza çalınan güzel haberleri de paylaşalım. Bu sene öncelikle Mind Shifter ile birlikte Patapart Records’tan bir EP yayınlayacaklarmış; ardından da içinde remikslerinin ve canlı performans kaydının yer aldığı Black Bird EP’si aynı kanal aracılığıyla yayınlanacakmış diye duyduk. Bir diğer güzel haber ise büyüyen ekiple birlikte İstanbul, İzmir ve Bursa’da bu ay sonundan itibaren kendilerini daha çok sahnede görecek olmamız.

La Dee Eda’nın Pürtelaş 3+1’de sergilediği bu güzel performansları tek tuşla arka arkaya dinlemek isteyenleri şöyle alalım: Pürtelaş 3+1 Bölüm 24: La Dee Eda

La Dee Eda‘yı her türlü takip etmeliyim diyenler de şuralara buyursun:
ladeeeda.com
facebook.com/LaDeeEdaMusic
soundcloud.com/ladeeedamusic
instagram.com/edaishere
twitter.com/edaishere
youtube.com/LaDeeEdamusic

Pürtelaş 3+1
Yönetmen: Levent Sevi
Ses: Yiğit Yemez
Kurgu: Gün Erdoğdu
İçerik: Emir Aksoy

* Bu yazı ilk olarak 21 Ocak 2015 tarihinde ListeList‘te yayınlanmıştır.

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend