Pürtelaş 3+1 Bölüm 33: Kalben

Pürtelaş 3+1 Bölüm 33: Kalben

Gün geçtikçe büyüyen, büyüdükçe de devrimizin bir kısım müziğini depolayan bir arşive dönüşen Pürtelaş 3+1‘in geldik 33. bölümüne.

Bu bölümde müzik piyasasının en çok konuşulan isimlerinden Kalben‘i ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Kalben Sağdıç’a bu performanslarında Ali basıyla eşlik ediyor.

Sözü uzatmayalım ve bırakalım Kalben diyeceklerini desin, biz de dinleyelim.

Müzik düşünmeye 8 yaşında annesinin hediye ettiği 5 oktavlık bir Casio klavye ile başlayan Kalben, İzmir’e taşınmalarının ardından bu kez “Santana” marka ilk gitarını almış kucağına. Komalarına ve cızırtılı sesine vurulduğu ilk gitarı ilk bestelerinin de oluşmasına vesile olmuş. Kendi tabiriyle “ergenliğe özgü, tarif edilemez umutsuzluklardan beslenen” bu şarkılardan ilkinin ismi de Geri Dönme’ymiş.

2007’de Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olan Kalben yüksek lisansını Kültür ve Medya Çalışmaları Bölümü’nde tamamlamış. Diplomat olmak gibi bir hayali olmadığını belirten Kalben, bir yandan şarkılarını yapmaya devam ederken “yadigarları odak alan ve anı saklamamızın sebeplerini araştıran” bir tez yazmış. Ne zaman ki Ankara’nın kendisi için bittiğini hissetmiş, “İstanbul’un taşı toprağı altındır.” felsefesine sarılıp almış bavulunu gelmiş İstanbul’a ve tıpkı bizimki gibi Pürtelaş Sokak’ta yeni bir başlangıç yapmış hayata.

Senaryo yazarlığı, reklam yazarlığı, çevirmenlik, proje yöneticiliği, marka müdürlüğü gibi çeşitli işler ve çeşitli işsizlikler; eskiyen dostlar ve yeni dostluklar derken geçtiğimiz sene 18 Ekim’de Sofar Sounds İstanbul’da çalmasıyla birlikte şöyle hissetmiş Kalben: “O gün insanlar beni duydu, ben insanları gördüm ve o günden beri bu kavuşmanın mutluluğu tarafından sarmalanıyorum.” O günden bu yana Salon İKSV, Nublu, Karga, Peyote, IF Performance Hall gibi çeşitli mekanlarda konserler veren ve vermeye devam eden Kalben’e tıpkı bu bölümde de gördüğünüz gibi sahnede de bas gitarıyla Ali eşlik ediyor, büyük sahnelerde ise Eray Demirsoy davuluyla ekibe katılıyor.

Kulağımıza gelen güzel haberlere göre Engin Akıncı ile hazırlandıkları albüm süreci 2016’nın ilk çeyreğinde meyvesini verecekmiş, herkes gibi bizler de heyecanla bekliyoruz. Bunun yanı sıra on parmağında on marifet Kalben kaleme aldığı Lulu’nun Maceraları adlı çocuk kitabı serisinin Aylak Adam’dan yayınlanan ilk kitabı “Lulu Güneşi Arıyor” için kitabın birbirinden tatlı çizimlerini yapan Dilem Serbest ile kitap fuarlarına, imza günlerine katılıyomuş ve hatta serinin ikinci kitabı da bu yaz çıkıyormuş!

Bu bölümdeki 4 şarkıyı da tek tuşla arka arkaya dinlemek isterseniz şuraya tıklayın: Pürtelaş 3+1 Bölüm 33: Kalben

Kalben‘den çok daha fazla haber almalıyım!” diyenleri şuralara davet edelim:
soundcloud.com/kalbenben
facebook.com/kalbenden
twitter.com/kalbenben
instagram.com/kalbenben

Pürtelaş 3+1
Yönetmen: Levent Sevi
Ses: Yiğit Yemez
Kurgu: Gün Erdoğdu
İçerik: Emir Aksoy

* Bu yazı ilk olarak 27 Mayıs 2015 tarihinde ListeList‘te yayınlanmıştır.

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend