Pürtelaş 3+1 Bölüm 36: Çağıl Kaya

Pürtelaş 3+1 Bölüm 36: Çağıl Kaya

Pek sevgili programımız Pürtelaş 3+1‘in 36. bölümünde Çağıl Kaya‘yı ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz! Çağıl’a gitarı ve bazen de vokalleriyle Eylül Biçer eşlik ediyor. Yazın sıcak kumlarından cazın serin sularına buyurmaz mıydınız? 🙂

Çağıl dinlediği çeşitli müziklerin etkilerini, yaşadığı farklı şehirlerin karışıklığını ve düşlediği diyarların resimlerini geçtiğimiz sene A.K. Müzik etiketiyle yayınladığı ilk albümü Bir Parça Ay Biraz Kuş ile müzik dinleyicilerine aktardı. Bu aktarım gerek eleştirmenlerin gerek müzikseverlerin hoşuna gitmiş olacak ki albüm, aralarında Hülya Tunçağ ve Murat Beşer gibi önemli isimlerin de yer aldığı eleştirmenlerce “yılın en iyi yerli caz albümü” seçildi.

Çağıl Ankara’da doğmuş, çok küçük yaşlarda ortaya çıkan müzik sevgisi orta okulda yaşadığı koro deneyimiyle daha da görünür hale gelmiş. Lisenin ardından kazandığı TRT İzmir Çok Sesli Batı Müziği Korosu sınavı ise müzik eğitiminin başlangıcı olmuş. Bir yandan Ege Üniversitesi Kimya Bölümü’ne devam ederken öbür yandan da TRT korosuyla sayısız konser vermiş. Üniversite aynı zamanda Çağıl’ın profesyonel müzik kariyerinin başlangıcı zamanı olmuş; o yıllarda İzmir’de pek çok funk, soul ve R&B gruplarında solistlik yapmış.

Üniversiteden mezun olmasıyla tekrar sınava girip Dokuz Eylül Üniversitesi Müzikoloji Bölümü’ne girmesi bir olmuş; İzmir’de Logos adlı caz grubuyla performanslar gerçekleştirmeye başlamış. 2009’da İstanbul Üniversitesi Müzik Bölümü’nde başladığı yüksek lisans ile Cem Aksel, Neşet Ruacan, İmer Demirer, Alper Yılmaz, Volkan Öktem, Yahya Dai, Serkan Özyılmaz, Serhan Erkol, Tamer Temel, Matt Hall, Engin Recepoğulları, Bora Çeliker, Volkan Hürsever, Turgut Alpbekoğlu, Deniz Dündar, Kürşat And, Kağan Yıldız, Amy Salsgiver, Ferit Odman, Ercüment Orkut, Bulut Gülen, Volkan Topakoğlu, ve bu performanslarında ona eşlik eden Eylül gibi isimlerle pek çok etkinlikte yer alan Çağıl kendi parçalarını söylediği Çağıl Kaya Band’in yanında 2009 yılından bu yana Happy People grubunda ve 2012’de Alper Yılmaz, Volkan Öktem, Tamer Temel ve Serhan Erkol ile beraber oluşturdukları ‘bir şeyler eksik’ projesinde yer almaya devam ediyor.

Tıpkı bu şarkının başında olduğu gibi konserlerinde teatral öğeler ve şaşırtıcı ses doğaçlamalarına yer verdiğini duyduğumuz Çağıl, dinleyiciyle sürekli bir iletişim kurarak onları da hikâyelerine dahil ediyormuş diyorlar. Repertuvarında kendi müzikleri dışında Duman, Mor ve Ötesi, Sevinç Tevs, Yaşar Kurt gibi farklı türlerden müzisyen ve grupların parçalarına da kendi üslubuyla yer veren Çağıl’ın civardaki ilk konserine koşarak gitmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca Ağır Aksak’ın geçenlerde yayınlanan güzel klibini de şuradan izleyebilirsiniz.

Bir tek bağlantıya tıklayıp buradaki 4 performansı da aralıksız dinlemek isteyenler şöyle gelsin: Pürtelaş 3+1 Bölüm 36: Çağıl Kaya

“Bana bir kaç doz daha Çağıl Kaya lazım!” diyenleri de şuralara yönlendirelim:
facebook.com/CagilKayaMusic
twitter.com/cagilkaya
instagram.com/cagilkaya
cagilkaya.com

Pürtelaş 3+1
Yönetmen: Levent Sevi
Ses: Yiğit Yemez
Kurgu: Gün Erdoğdu
İçerik: Emir Aksoy

* Bu yazı ilk olarak 8 Temmuz 2015 tarihinde ListeList‘te yayınlanmıştır.

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend