Bade Nosa – 28

Sevgili Bade Nosa, büyüleyici teklisi 28‘i birkaç gün önce kendine eş büyüleyicilikte animasyonlu kolajlı bir klip ile birlikte Ada Müzik etiketiyle yayınladı. Hatırlayanlarınız olacaktır Bade’nin ilk teklisi Kendim Abla’dan da Karşı Müzik’te bahsetmiş, işin güzelliğini anlatacak kelimeleri seçmekte zorlanmıştım. İşbu ikinci tekli 28’e dair yazarken de tıpatıp ilkine benzer duygular besliyorum.

Önce eserin ses dünyasından başlayalım. Bade’nin şarkılarında zaten klişe bir akış ile karşılaşmak pek mümkün değil, keza 28 de karanlık ve esrarengiz bir girişe sahip. Bunu besleyen alt yapılar, ardından şarkının farklı yollara ve bölümlere doğru evrilmesi, büyümesi, ilerlemesi -adeta suyun akarkan kendi yolunu yaratması hissiyle- kısaca şarkının akışındaki her şey 28’i daha da derin, daha da etkileyici bir hâle getirmiş. Sözü, müziği ve solistliği Bade’ye ait olan şarkıda gitarlarda Emre Can Sarısayın‘ı dinliyoruz. Şarkıyı bir katman daha derinleştirip ayrı bir yola sokan trompet icrâsı ise Can Ömer Uygan‘a aitmiş. Düzenlemede ise Bade ve Emre Can’ın yanı sıra Emre Malikler‘in ismiyle karşılaşıyoruz ki kendisinin şarkının bu forma bürünmesinde ciddi katkısı olduğuna eminim. Keza kendisini aynı zamanda kaydın yapımcılığını, miksini ve mastering’ini de üstlenmiş.

Gelelim eserin görsel dünyasına. Bu dünyada ise YouTube’daki videonun altında ve Bade’nin paylaşımında karşımıza çıkan iki isim var: Koray Pezükoğlu ve Anıl Çezik. O kadar güzel ve akıcı bir iş çıkartmışlar ki adeta prestijli festivallerden ödüllerle dönmüş bir kısa film izler gibi izledim ortaya çıkan sonucu. Tabii bu işin arkasındaki Bade’nin eşinden, dostundan, çevresinden topladığı onlarca “bir film sahnesi gibi” fotoğrafın ve klibin hammadesini bu fotoğrafların üzerine kurma fikrinin olduğunu da söylemek lazım. Başka türlü birbirimizden kopuk yaşadığımı bu dönemde sağ olanı ve göçüp gitmişleriyle bunca insan nasıl bir araya gelebilirdi ki? Tabii yine iyi bir klibin olmazsa olmazı görsel dünya ile ses dünyasının hem birbirini tamamlaması hem de tam üst üste oturması ki her ikisini de 28’in güzel klibinide bulacaksınız.

Çok övdüm çünkü benim zevkime göre çok övülecek bir iş ile karşı karşıyayız, ne yapalım. Bakalım sizler Bade Nosa’nın ikinci teklisi 28 hakkında ne düşüneceksiniz?

Bade Nosa’yı takip ediniz:

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend