Ezginin Günlüğü 40 Yıllık Şarkılar

Ezginin Günlüğü 40 Yıllık Şarkılar

Bugün karşımızda yıllarca eskimeyecek tam anlamıyla arşivlik bir derleme albüm var: Dokuz Sekiz Müzik etiketiyle yayınlanan Ezginin Günlüğü 40 Yıllık Şarkılar albümü. Önceden de bazı derleme albümlerle ilgili olan yazılarımda bu konudaki fikirlerimi belirtmiştim. Bu işin iki türü var, biri yapmış olmak için yapalım, bu isim/değer üzerinden para kazanalım tarzı olan; ikincisi ise bir şey yapmışken o eserlere veya müzisyene bir saygı duruşu niteliğinde bir iş yapalım, yıllarca dinlensin, yaşasın düşüncesiyle yapılan. Benim bu albümü yazmamdan da anlayacağınız üzere ikinci gruba dahil bir derleme var karşımızda.

Albümde o kadar çok kıymetli isim var ve hepsi adeta bizleri büyüten bu şarkıları öyle saygıyla ve kendilerine özgü yorumlamış ki birkaç gündür dinlemeye doyamadım bu yirmi eserlik dolu dolu albümü. Tabii Ezginin Günlüğü’nün müthiş şarkılarını da övmek lazım vesileyle, öyle kıymetli öyle büyük eserler ki bunlar, orijinallerinin büyüsü yetmiyor, her yorumlayan ile yeniden ayrı bir büyülü şekle bürünüyorlar.

Sizlere albümden tadımlık olarak Serhan Efe‘nin yönettiği klibiyle birlikte Karsu‘nun Seni Düşünmek Güzel Şey yorumunu seçtim. Nazım Hikmet‘in müthiş bir şiirinin Nadir Göktürk tarafından bestelenmesiyle ortaya çıkan bu rüya gibi eseri Karsu da adeta bir hayal dünyası yaratırcasına düzenlemiş. Synthesizer ve basta aynı zamanda kaydın miksini de yapan Jacob Lucas‘ı dinliyoruz. Bells, rhodes ve tuşlularda Karsu Dönmez‘i çelloda Célia Torres Ruiz‘i dinlediğimiz eserin kaydı ie Slumberland Studio‘da gerçekleşmiş. Son olarak mastering’de ise Tarık Ceran‘ın (Digilog by TC) imzasını görüyoruz.

Öncelikle albümün tamamını ardından da bir kısmı çok yeni, bir kısmı ise albümden bile önce yayınlanan birkaç videoyu aşağıya iliştiriyorum. Bakalım sizler Ezginin Günlüğü’nün bu kırk yıllık şarkılarının yeni yorumları hakkında ne düşüneceksiniz?

Dolu Kadehi Ters Tut – Duvar

gripin – Ebruli

Sedef Sebüktekin – Yastıklı Şarkı

Melek Mosso – Bana Bir Koca Lazım

Cihan Mürtezaoğlu – Martı

Ezginin Günlüğü’nü takip ediniz:

Karsu’yu takip ediniz:

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend