Karşılaştığım Müzikler #04

Yeni yılın ilk yazısı yine bir Karşılaştığım Müzikler yazısı olsun istedim! Yazacaklar biraz birikmiş bu kez, arayı açtıysam demek… 2017‘ye umutla giremedik, bari müzikle girelim. Dinleyin, gerçekten de iyi gelecek.

“Gel gör halimiz yaman, aman el aman!” diye başlayan ve biten bir şarkı yapmış Barlas Tan ÖzemekEnver Gökçe ile yazdıkları sözlerin üzerine. Gitarı ve mikrofonuyla çeşit çeşit yerde söylemiş şarkısını, Osman Nuri İyem de bu işi yönetmiş. İnsanı içine alan bir döngüsü var şarkının, tıpkı yaşadığımız içinden kaçamadığımız bu kaos gibi. Bir de ben uzun sözleri seviyorum, dinleyin bakalım siz de sevecek misiniz?

Nihil Piraye, geçtiğimiz sene başlayan Değildir serisinin yeni şarkıları videolarıyla beraber yayınlanmaya devam ediyor. Olmaz Olmaz da serinin “şimdilik” sonuncusu. Klibi serinin diğer işlerinde olduğu gibi yine Tunahan Emre Bilgin çekmiş, grubun solisti Berk Sivrikaya‘yı da klipte bolca göreceksiniz, sonu da sürprizli klibin. Sakin ve etkileyici bir şarkı.

Burada olup, buradan beslenip bir şekilde hiç buralarla alakası yokmuş gibi işler üretebilen The Away Days‘ten “Gidelim Buralardan” temalı bir şarkı dinliyoruz şimdi. Hayal pop ya da hayallerdeki pop denilebilecek türdeki işleriyle ne güzel ki dünyanın farklı yerlerinden de dikkatleri üzerlerine çekebiliyorlar. Ne çok zaman geçmiş Pürtelaş 3+1‘de tanıştığımızdan bu yana…

Loradeniz gibi işlerle karşılaşınca çok heyecanlanıyorum, hele bir de Türkçe sözlü olunca daha da bir heyecanlanıyorum, hani her şeyin aşırı dandik olduğu bir anda elinize çok lüks bir şey geçer ve onun tadını çıkartırsınız ya, öyle bir his oluşuyor içimde böyle şarkılara karşı. Lora Deniz Ömeroğlu‘nun Alican İpek ve Yankı Bıçakçı ile birlikte yaptığı bu eseri muhakkak dinleyin. Etkileyici klip de Tolga Tarhan ve Cem Kayıran imzalıymış.

Geçtiğimiz Karşılaştığım Müzikler yazılarından birindeBi’ Şarkım Var! Stüdyo adlı albümden yazının sonundaki notlar kısmında bahsetmiş, ilk video ile birlikte bu albümdeki parçaları ayrıca paylaşmayı heyecanla beklediğimi söylemiştim. Albümün ilk videosu Kudret Kurtcebe‘nin aynı zamanda albümün açılış parçası olan Beat adlı eserine gelmiş. Bu kayıt videolarına da ayrıca zaafım var sanırım.

M4NM adlı kolektiften içinden cevherler fışkıran bir 8. yıl almanağı geldi. İçindeki her şarkıya ayrıca bir şeyler de yazılırdı elbet ama bu albümü komple bir dinleyin istedim. Böylece kendinizi önceden fark etmediğiniz bir kapıyı açıp hiç bilmediğiniz büyüleyici bir odaya girerken bulabilirsiniz.

Sena Şener‘in Pasaj Müzik etiketiyle yayınlanan ilk şarkısı Bak BanaCandaş Arın‘ın çektiği maviliklerde geçen klibiyle geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Dünya çapında değer görecek yeteneklerden biri Sena Şener bana kalırsa, dilerim bu adım ileride atacağı çok daha büyük adımların habercisi olur. Geçmişte attığı adımları da küçük değil gerçi ya. Şarkı da hisli bu arada, sıkı tutunup dinleyin.

Can Kazaz üretkenliğiyle her daim çok takdir edilesi bir insan zaten. Yine mi Sen İstanbul ise gerek kaydı, gerek sitesi, gerek klibi her yönüyle üzerinde titizce çalışılmış bir iş. Can’ın yumuşak sesiyle ve güzel düzenlemesiyle sizi alıp gezdirip yine olduğunuz bir yere bırakacak bir şarkı. İşin kötü yanı beni yine İstanbul’a geri bırakacak olması, hop gene başa döndük: “Yine mi sen İstanbul?”

Konu İstanbul’dan açılmışken bir de Ahmet Beyler‘in İstanbul’un ne çeşitlikteki insanlara ev sahipliği yaptığını anlatan şarkılarını dinleyelim. Ben de Emir Bey adlı grubumla müzik yaparken isimlerine denk gelip de şaşırmıştım. Hahah.

Uzun zamandır Mabel Matiz‘e denk gelmemiştim. Gök Nerede hem şarkının düzenlemesi, hem klibin tarzıyla (Mabel klibi de kendi yönetmiş) bana hepimizin çok daha özgürmüşüz gibi hissettiğimiz doksanlı yılları ve o yılların işlerini anımsattı. Popüler müzik sahnesinde bunca kişiye ulaşabilen müzisyenlerin klişe (dümdüz) şarkılar yapmak yerine böyle işler yapması bana kalırsa genel müzik dinleyicisinin zihnini açmak konusunda da çok çok önemli. Güzel iş özetle.

Tıpkı bu listedeki Kudret Kurtcebe parçası gibi bu şarkı da Bi’ Şarkım Var! Stüdyo albümünden. En son yazdığım müzikli yazımdan bu yana aynı albümden iki klip çıktı, ya onlar hızlı, ya ben az yazıyorum. Bir Oldukça adlı bu şahane şarkıyı Gülce DuruTansu Çuhacı ile birlikte yazmış. Nasıl iyi şarkı yapılır ve nasıl iyi şarkı söylenir sorularının cevaplarını videoda Gülce Duru doğrudan vermiş, hatta nasıl iyi piyano çalınır sorusunu da Adem Gülşen her dahil olduğu işte olduğu gibi bir kez daha sizler için yanıtlamış. Ritmin sadeliği ve yerindeliği de ayrı bir ders niteliğinde. Özetle sanıyorum bu yazıdaki favorimi sona saklamışım. Muhakkak dinleyin!
Bu arada mesela bu şarkıları ya da albümleri dinlediniz, beğendiniz, sadece kendinize müslüman olmayın, seveceğini düşündüğünüz birilerine de yollayın ya da dinletin. Böylece güzel müziklerin de kötü müzikler kadar yayılma şansı olur.
Gelelim bazı başka müzikal tavsiyelere:
– Facebook’ta önüme düştü de gördüm, ne işler, ne güzel zamanlar dedirten bir kayıt. 1980senesinden, Hardal‘dan dinliyoruz: Nasıl Ne Zaman.
– Mrs. Elo ateş eden bir EP ile karşımıza dikiliverdi. Everyone with Everything adlı bu kısa çaları elektronik işleri sevenler atlamasın, kafa açıcı.
– Bu arada yine önceki Karşılaştığım Müzikler‘den birinde bahsetmiştim Taner Temel’in yeni albümü Serbest Düşüş geldi diye. Albümü zaten muhakkak dinleyin bir de üzerine şu röportajı okuyun, iyi röportaj nasıl olurmuş görün, Eray Aytimur‘u da tebrik etmek lazım.
– Jehan Barbur‘un Ehvenişer performansına denk geldim, siz de kaçırmayın. Kendini şöyle tanımlamış Ehvenişer: Ehvenişer bir müzik programı olmanın yanı sıra bağımsız bir sanatçı kolektifi ve günümüz müziğine dair bir antoloji girişimidir, anın müziğini duyurmayı hedeflemektedir. Arşivlerinde çok sıkı işler var, kurcalamak lazım.
– Beş on tane müzik listesi ile karşılaştık sene sonu münasebetiyle. 2016 değerlendirmeleri içinde yine en ibretlik olanı Tayfun Polat’ın envanteriydi. Müzik kâşiflerine dipsiz kuyu. Ben de beehype için bir liste derledim, hiç de fena olmadı, buradan bakabilirsiniz.

 

– Bir tane de şahsi haber vereyim. İsveçli müzisyen dostum Erik Erneland buraya geliyor, gelmişken de bir konser verelim dedik, ikimizin de şarkılarını çalıp üzerine birkaç da ortak sevdiğimiz şarkı çalar söyleriz, orijinal bir konser olacak kısacası, beklerim: Erik Erneland & Emir Aksoy // 170112 // Mekan Kalamış.
Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend