Karşılaştığım Müzikler #32

* Bu yazı ilk olarak 22 Ekim 2018 tarihinde Gözümün Seyir Defteri‘nde yayınlanmıştır.

Serinin son yazısını Eylül başında yayınlamışım, neredeyse iki ay vakit geçmiş aradan, bunlar da Eylül ve Ekim gibi üretimin bol olduğu aylar olunca kuvvetle muhtemel dünyanın en uzun ve müzik dolu yazısı ortaya çıktı Karşılaştığım Müzikler başlığı altında bu kez.

Neyse efendim, biliyorum ki güzel müziklerden kimse usanmaz, gerekirse bir haftaya böler parça parça dinler ve okursunuz bu yazıda yer alanları. Neyse sözü daha fazla uzatmadan hali hazırda hayli uzun bulunan listemin bölümlerine geçeyim. İyi okumalar, iyi dinlemeler ve iyi izlemeler dilerim.

 

Bölüm 1: Karşılaştığım tekliler (tabii videolu veya görselli olanlar)

Cenk Erdoğan’ın bestesi ve düzenlemesi, Ceyl’an Ertem’in sözleriyle gerçekten güzel bir şarkı çıkmış ortaya. Müzikal olarak hayli zengin bu şarkıyı Ceyl’an da söyleyiş tarzı ve sesiyle iyice zenginleştirmiş, Cenk’in gitar icrâsına zaten diyecek bir şey yok. Buyurun Mavi Çocuklar’ı dinlemeye.

Uzun bir zaman sonra Özge Ürer’in bir teklisi ile karşılaştım. Garaj Müzik’ten yayınlanan teklinin adı Nerede. Klibi, havası, atmosferi biraz karanlık biraz trip-hop’vari. Dinlerken sizi de yavaştan içine çekiyor.

Dünyanın gözünden bakarsak Türk Müziği’nin prensesi (çünkü kraliçe olacak yaşta değil henüz) olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Gaye Su Akyol, bu ay içinde yayınlayacağını duyurduğu albümün isim vereni olan şarkısını önden akıncı olarak yolladı piyasaya. Üzerinde düşününce müthiş bir cümle değil mi sizce de: İstikrarlı hayal hakikattir.

Aslında bu videoyu bölüm bire mi yoksa beşe mi koysam bilemedim, çünkü bir teklinin klibi ama geçtiğimiz yıl yayınlanan bir tekli, o yüzden iki bölümün arasında sıkıştı, bire koymaya karar verdim. Sedef’in müthiş şarkısı Emir Yargın tarafından klipendirilmiş, ortaya da işin güzelliğini artıran bir video çıkmış. Tabii eserin içindeki Canozan faktörünü de göz ardı etmemek lazım.

Yağmur Başlar, Hediye Güven’in 2017 çıkışlı On Bir Mevsim adlı albümündeki tatlı bir şarkıydı, derken geçtiğimiz günlerde Orçun Ayata şarkıyı bir tur daha elden geçirdi ve dinleyeceğiniz halindeki elektronik havaya bürüdü, taze bir tekli olarak bir yıl sonra bir daha karşımıza çıkmış oldu böylece Yağmur Başlar.

Melisa bir süredir takip ağımdaydı, Evrencan’ın albümünde ve videolarında ara ara karşımıza çıkıyordu, sonunda Garaj Müzik etiketiyle mis gibi bir tekli yayınladı, Onlarca Yüzlerce Binlerce adında. Şarkıyı Bahadır Kartal ve Şener Emin Ali düzenlemişler ki pek de güzel düzenlemişler, yine güzel görüntülerden oluşan video ise Diyar Şahin ve Emre Soydaş’ın ellerinden çıkmış.

İçinizde çok ufak bile olasa hayata karşı bir umut, mutluluk varsa onu da yok etmek için Ceyl’an ile Cihan’ın videodaki düetini dinleyin.

Tahrip’in yeni teklisi Lethal Dilemma, gaz bir şarkıda aradığım her türlü öğeyi, geçkiyi içinde barındırıyor. Dinleyin, bakın kendinizi sağa sola atlarken bulacaksınız. Türk müzik piyasasından böyle işler çıktıkça daha çok gururlanıyorum açıkçası.

Gerçekten sözünü sakınmayan ama tamamını anlamak için de çok dolu olmanızı bekleyen bir başka Mehmet Toksoy şarkısı ile karşı karşıyayız: Zorba.
Ağaçkakan her zamanki gibi formunda, film tadındaki videoda ise Eren Karatepe’nin hikâyesini Tuğçe Kep yönetmiş.

Sözü müziği Kaan Boşnak’a ait olan bu parçayı Can Özen kliplendirmiş. Şarkı zaten güzel, yönetmenin Can Özen olması da ayrı güzel olmuş bence.

Yaz bitmeden hızlı hızlı dinleyin bakalım, “yaz mı kaldı yahu” dediğinizi duyar gibiyim, açıkçası bizim buralarda kaldı hâlâ.

Her zaman olduğu gibi Ah! Kosmos yine çizgi üstünde bir işle karşımızda, bu kez Özgür Yılmaz’ı da yanına almış, bir de Harun Güler’in canavar gibi klibi var ki toplamda dört dörtlük bir iş ile karşı karşıyayız diyebilirim sanırım.

Nova Norda son yılların en iyi çıkışı ödülüne en layık olabilecek isimlerden biri, her yaptığı iş beş yıldızı hak ediyor. Çalıştığı isimlerin de bu kalitede payı büyük tabii, kurcalayın bak tanıdık simalar göreceksiniz.

Gülce Duru şarkının altında denilebilecek her şeyi en güzel haliyle söylemiş, kendisinden alıntılıyor, başka da bir şey demiyorum: Zorbaların hükmüne boyun eğmeyen, zalimlerden ürküp de onlara biat etmeyen… Haksızlığa, hırsızlığa, yağmaya sessiz kalmayan… Yorulsa, darılsa, hırpalansa da pes etmeden onuruyla direnmeye devam eden, bırakıp da gitmeyen… Cesur, vicdanlı, hür insanların şarkısı bu… Kendine, diğerlerine, iyiliğe, güzelliğe, insanlığa ve aydınlık yarınlara inanan… Emek veren, dik duran, umudu içinde yeşerten ve etrafa saçan insanların şarkısı… “Yenildik” demişti bir tanıdığım o eşsiz bahar uyanışından sonra… Bırakıp gitmekten, kendini kurtarmaktan bahsetmişti… Ben de bu şarkıyı yazdım… Biraz dargın, biraz yorgunuz belki ama yenik değil! Gitmedik bakın, BURADAYIZ HÂLÂ!

Bölüm 2: Sadece YouTube’a saklanmış güzellikler

En hayran olduğum ses ve tarzlardan birinin sahibi Simge Pınar güzel şarkısı Biz Hep Aynı’yı Kitapçı’da çalmış söylemiş, sevgili Efe Demiral ile birlikte. Çok naif, çok güzel. Bir önceki yazıyla bu yazının arası o kadar açıldı ki, listenin bu bölümünde 3 tane Kitapçı videosu göreceksiniz. Biliyorum ki bu sizi üzmez, tıpkı beni de üzmediği gibi.

Tam anlamıyla bir gençler güzel güzel çalıp söylüyor videosu ile karşı karşıyayız. Tatlı ve samimi bir düet var karşımızda.

Görüntüler mi müziğe ilham veriyor yoksa müzik mi görüntüleri besliyor bilinmez, yine her zamanki gibi etkileyici bir Gülşah Erol eseriyle karşı karşıyayız.

Yaklaşık iki ay evvelden keyifli bir Gesi Bağları yorumu var karşımızda, Dalganabak bu kez sokakta çalmış söylemiş bu yorumunu.
Sözleri Ahmet Ali yazmış, besteyi Şenceylik yapmış, Bahçeden taze taze, katkısız hâliyle bize ulaştı bu kayıt da, ne şans.

Deniz Özçelik’in bu performansını sadece onun bu güzel şarkısını dinleyin diye paylaşmıyorum, genç yetenekler keşfetmeye meraklı kimseler için Başka Şarkılar adlı kanalı da takip etmelerini tavsiye ediyorum bu vesileyle.

Barlas’ı her dinlediğimde ne kadar iyi bir gitarist ve besteci olduğuna bir tur daha şaşırıyorum. Ayna Kırıldı’nın bu canlı icrâsı da bunun çok çok iyi bir örneği.

Sadece bir gitar, sadece bir vokal bir de şayet izlerseniz batan bir gün ile sizi selamlıyor Emrah Karataş, Sen adlı sade ve güzel eseriyle

Pek güzel bir Akustikhane bölümü ile karşı karşıyayız, ben tadımlık bir şarkı paylaştım ama siz tamamını izlerseniz hem Can’ın hem Sedef’in seslerine doyarsınız. Tamamı için buraya tıklayabilirsiniz: Sedef Sebütekin & Canozan | Akustikhane

YouTube’da karşıma çıkan enteresan ve güçlü bir şarkı var sırada Emirhan Derindere’ye ait, Buğulu isminde. Dinleyin bakalım siz ne düşüneceksiniz?

Mis gibi bir şarkı, mis gibi iki hanım efendi tarafından, mis gibi icrâ edilmiş, dinlemezseniz kendiniz kaybedersiniz.

Özgün Semerci’nin sıra dışı albümünden önceki yazılardan birinde bahsetmiştim, bu kez kendisi Kitapçı’da karşıma çıktı, bunu beğenenler kanala gitsin, bir başka performansı ile daha karşılaşsın.

Bölüm 3: Yeni çıkan canavar gibi albümler (tabii yine videolu veya görselli olanlar)

Sezgin İnceel’in Ümitvâr isimli kısa çaları yayınlanalı henüz çok olmamış. Benim kendisine denk gelmem ise çok taze, öncelikle albümün ismini çok beğendiğimi belirtiyor, sonra da sizi albümden Rakıcı isimli şarkı ve bu şarkının videosuyla baş başa bırakıyorum.
Albüm: Mânidar Boşluk (2018) – Z Müzik
Sözleri ve müziğiyle kesinlikle sıra dışı bir albüm ile karşı karşıyayız. Fulay Özlem’e albümde Asineth Fotini Kokkala ve Marina Liontou-Mohament eşlik ediyor.
Albüm: Hayat Böyle (2018) – Ripple Production
Çok zamandır beklediğim bir albümdü Batu’nun albümü, Pilgrim’s Paradox’un albümünden bu yana videolarını ve yaptıklarını daha dikkatle takip ediyordum, sonunda solo çalışması da geldi, beklediğime değmiş gibi şimdilik.
Albüm: Körfezde Rüzgar (2018) – Dokuz Sekiz Müzik
Yeni albüm, yeni şarkılar, anlatılacak yeni hikâyeler. İlk görüntüler ise Her Şeyi Önceden Gördüm’e gelmiş Barış Denge’nin yönetmenliğinde.

Bölüm 4: Geçtiğimiz yılların (ve bu senenin) albümlerinden yeni kliplenenler

Albüm: Sessiz (2016) – GTR Müzik
Gökhan Türkmen’in iki sene önceki albümü Sessiz’den Olmadı kliplenmiş, Murat Joker yönetmenliğinde. Böyle geçmiş albümlerden kliplenmeye devam edenleri o kadar seviyorum ki!
Albüm: Günaşığı (2018) – Z Müzik
Sıradaki klibimiz ise on yıllarca çevire çevire dinlenilecek, bana sorarsanız müthiş bir albüm olan Günaşığı’ndan Gözlerimdesin’a ait. Bora Bekiroğlu’nun yönetmenliğindeki klip de şarkının buhranını çok güzel yansıtmış. Dinlemekle kalmayın, izleyin de.
Albüm: Akdeniz (2018) – KARE Müzikevi
Rüzgar, Deniz’e apayrı bir zaman ve boyuttan bir klip gelmiş, ekip klibi de kendi çekmiş.
Albüm: Cızgan (2017) – Lin Records
Selin Sümbültepe, geçtiğimiz yıl yayınladığı albümünün ismini veren parçasını Bora Çifterler’in yönetmenliğinde kliplendirdi, kıpır kıpır.
Tatlı mı tatlı bir parça, aynı tatlılıkta bir klip, dinleyince insanın keyfi yerine geliyor gerçekten.
Albüm: Aramızda (2016) – Dinozor Plak
Belki de son yılların en ama en güzel albümlerinden biri olan Aramızda’nın birbirinden güzel parçalarından biri Yüzerdik geçtiğimiz günlerde Kadri Karahan tarafından kliplendirilmiş. Bu albümü hatırlayıp tekrar tekrar dinlemek için güzel bir ilk adım oldu.
Albüm: Gece (2017) – Ada Müzik
Gece’den kliplenen bir diğer şarkı da Bulanık oldu, Selçuk Demirci’nin yönetmenliğinde, ağaçlar içinde.
Albüm: Estrella (2018) – Sony Music Türkiye
Irmak Altıner, şehirle Mori’nin iç içe geçtiği bir klip çekmiş, adı üstünde tam bir Karambol.
Albüm: Gökten Armut Yağsa (2018) – Garaj
O zaman rock’n roll?

Bölüm 5: Henüz bir videosu (veya görseli) olmayan işler
Dark Pulse (2018) – Audioban
Audioban çılgın bir derlemeye imza attı, dinleyin, pişman olmayacaksınz.
* Barış Demirel / Barıştık mı – Fail Play (2018) – Lin Records
Büyük hayranıydım, hâlâ hayranıymışım, canavar gibi albüm gelmiş, çevire çevire dinlenir artık.
* Umut Çetin – Seyrek / Cosi (2018)
Türk müzik camiasını takip edenler kendisiyle çeşitli vesilelerle defalarca karşılaşmıştır, eğer karşılaşmadıysanız yeterince iyi takip etmiyorsunuz piyasaları. Sonunda kendi şarkılarını dinlemek de nasip oldu sevgili Umut Çetin’in, şimdilik iki tanecik olsa da…

* Sena Şener – İnsan Gelir İnsan Geçer (2018) – Pasaj
Aslında bu albümdeki bazı şarkılar geçmişte teker teker yayınlandığı için o şarkıların bazılarının videoları var ama yanlışım varsa düzeltin, albüm çıktıktan sonra albümdeki diğer şarkılardan herhangi biri henüz videolanmadı, o sebeple albüm, yazının bu bölümüne denk geliyor. Sena Şener ateş eden ilk albümüyle müthiş bir başarıya imza atıyor, yıllarca dinlenecek çok büyük bir işle karşı karşıyayız, bakın buraya yazıyorum.* Simge Pınar – Sangria (2018) – Rakun Müzik
Neredeyse bir tekli diyeceğim ama yanına bir de canlı performans gelince bir “mini albüm” olma hakkını kazanmış. Sangria’yı dinliyoruz bu kez de.
* Gözyaşı Çetesi – Karar (2018) – Tantana Records
Uzun zamandır kendilerinden bir şeyler duymayı hayal ediyorduk, sonunda duyduk. Mis gibi altı şarkılık bir albüm, buyurun, doya doya dinleyin.

 

Bölüm 6: Diğer müzikli bağlantılar
Bu bölümü tamamen yeni ekledim, doğrudan müzik videoları, şarkılar veya albümler değil bu bölümün altındakiler; bazı müzik sohbetleri, bazı müzik yazıları, bazı müzikle ilgili güzellikler. Birkaç tıklayıştan sonra ne dediğimi anlayacaksınız.
Oğuz Aksaç – Emre Yücelen İle Stüdyo Sohbetleri Bölüm #5

EzgiŞehir (Eskişehir Müzik Belgeseli) – F. Mert Erdoğan

Nihâvendin Yolculuğu – Oğul Tuna

İstifaya Götüren Fa Diyez – Hüseyin Kıyak

Ücretsiz Çevirimiçi Ses Kütüphanesi

Her yazının sonunda tekrar eden cümlelerimle sizleri uğurluyorum, şen ve esen kalın!

Bu müzikleri dinlemeniz, seveceğini düşündüğünüz kimselere önermeniz ve güzel müziklerin yayılmasına katkı sağlamanız dileklerimle…

Serinin bir önceki yazısına tam buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Spotify veya YouTube’dan müzik dinlemeyi seviyorsanız o mecralarda oluşturduğum #KarşılaştığımMüzikler listelerini takip edebilirsiniz.

Karşılaştığım Müzikler: YouTube | Spotify

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend