Karşılaştığım Müzikler #33

* Bu yazı ilk olarak 9 Aralık 2018 tarihinde Gözümün Seyir Defteri‘nde yayınlanmıştır.

Sene bitmeden önce muhtemelen 2018’in son Karşılaştığım Müzikler yazısını kaleme almak için bir müthiş güneşli Antalya gününü yemiş bulunuyorum ama bence sonuç buna değdi.

Bol üretimli aylardayız, adeta müzik piyasasında sene bitmeden şunları da aradan çıkartalım telaşı var, bu da dinleyicilere çok sayıda kaliteli müzik olarak dönüyor ne şans ki.

Sözü daha fazla uzatmadan buyurun bakalım bu yazıda kimlerle karşılaşmışım hep beraber görelim.

 

Bölüm 1: Karşılaştığım tekliler (tabii videolu veya görselli olanlar)

Sevgili Baturay pek güzel bir eserini yayınladı daha dün, Blue Love adında. Gürtuğ Gök kendisine bu eserde saksafonuyla eşlik ediyor. Pazar günü müzik dinlemeye başlamak için müthiş doğru bir şarkı, listenin başında olmayı hak ediyor haliyle.

Sevgili Emre Dayıoğlu‘nun paylaşmasıyla karşılaştığım bu güzel türküyü tam da kış girişinde Emirdağ’ından kar getirmenin görece kolay olduğu bir anda sizlerle paylaşıyorum. Anıl Samuk‘un çektiği klip de, İsmail Çakır’ın düzenlemesi ve kayıtları da pek güzel.

Sesini, tarzını, bestelerini pek beğendiğim Simge Pınar taze teklisi Sangria‘yı Muammer Koçak‘ın elinden kliplendirmiş. Öldürmeyen şey kirletti bizi diyerek sanki hayata karşı verdiğimiz ödünleri özetlemiş gibi geldi bana. Mis gibi iş her yönüyle.

Aslında videodaki versiyon akustik, ancak şarkı tekli olarak yeni yayınlandı, o yüzden Dracula‘ya bu kategoride paylaşmak istedim. Tekli versiyonunu da buradan dinleyiniz.

Sevgili Ceren‘i severek takip ediyoruz zaten, kendisi yakın zamanlarda Tepetaklak adlı bu single’ını yayınladı, işin içinde sevgili Emir Yargın ve Arel Koray Nalbant da olunca, haliyle bu güzel işi sizin de görmenizi, dinlemenizi istedim.

Emre Dayıoğlu‘nu tanımıyorsanız hemen Google‘a ve YouTube‘a bu ismi yazıp aratın, kendisi müthiş bir müzik ve kültür savaşçısı. Böyle değerli insanların olduğunu bilmek, onların çağdaşı olup yaptıkları işlere şahit olmak çok kıymetli. Bu kez Emre kendi şarkısı ve klibiyle karşımızda.

Kardeş Türküler bu güzel Rumca şarkıyı yorumlamış, Zülfü Livaneli de üzerine bir şiir iliştirmiş.

Dört beş ay sonra Yank‘tan tekrar bir ses duymak gerçekten sevindirici. Her zamanki gibi kendilerine özgü tarzlarında pek güzel bir işe daha imza atmışlar.

Bildiğimiz su katılmamış rap. Mikrofon Radansa‘da.
Yaptığı her işle bu seneye damga vuran Nova Norda, bu kez de Beni Biraz ile karşımızda. Öbür şarkılarına göre bu kez biraz daha hüzünlü duyguların üzerine kurulu bir elektronik eser ile karşı karşıyayız, bunu da beğeneceksiniz diye tahmin ediyorum.

Bu şarkı da aslında bir canlı performans ancak single hali de henüz taze yayınlandığı için yazının bu ilk bölümünde yer alsın dedim. Tıpkı az yukarıdaki Glasxs‘in şarkısı gibi. Berk bir süredir Brek olarak karşımıza çıkıyor, yaptığı pek çok işte olduğu gibi en azından beni etkilemeyi yine kolayca başarıyor.

Bölüm 2: Sadece YouTube’a saklanmış güzellikler

Favori müzik programım Kitapçı‘da Melis Güven ile karşılaştım. Kendisini Hiç Olmuşsun adlı güzel şarkısıyla tanımıştım vaktiyle. Hatta Kitapçı’daki diğer videolarında onu da akustik çalıp söylemişler. Ben bu kez farklı bir şarkı olsun diye size Zaman‘ı seçtim, pek güzelmiş o da. Gitarları Volkan Önol çalıyor.

Mehmet Şimşek‘in Kederli Prodüksiyonlar başlığıyla ara ara yayınladığı güzide bir serisi var YouTube‘da. Geçtiğimiz günlerde de bunların şimdilik sonuncusu olan Leylâ ile karşılaştım, prodüksiyonlar gitgide büyüyor ve prodüksiyon kalitesi de yükseliyor bana kalırsa. Dinleyiniz derim, benim hatrım yoksa a’nın üstündeki zarif şapkanın hatrına.

Lara Di Lara‘nın babası Ender Sakpınar yönetimindeki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ile gerçekleştirdiği şahane konserin videolarını her izleyişte diyorum ki keşke bunun albümünü de yapsalar ve keşke bu tip ortaklıklar daha çok yapılsa, güzel işlere kavuşsak.

Üzerime efkâr atın diyenler hemen yukarıdaki videonun oynat tuşuna bassın. Keza sevgili Melike ve Rubato yüreğinizi dağlamak üzere sizi orada bekliyorlar.

Türkçe rapin tsunamisine belki de en erken göğüs geren proje Groovypedia‘da yine çılgın bir performans var. Dinleyip de moda girmemek namümkün.

Sevgili Ahmet Ali‘nin kendi prodüksiyonu olan Bahçeden serisi de her yeni videosuyla gönlümü daha çok fethediyor. Bazen solo, bazen konuklu performansalar, bazen başka kanallardaki ikinci videolar derken, dalınca çıkamayasınız gelen bir derya adeta. Deniz Taşar ile Ben Sana Hayran‘ı öyle güzel ve beklenmedik yorumlamışlar ki, konuyla ilgili tek diyebileceğim şey müthiş.

Deniz‘in pek çok videosunu burada paylaştım, sesini ve yaptığı işleri çok beğendiğim için ara ara kendisinden yeni paylaşımlar yapmaya da devam edeceğim. Dağhan Sıvacı ile pek güzel bir kayıt yapmışlar, dinliyoruz.

Sevgili Burcu Yeşilbaş güzel sesiyle ve Yiğit Büyükeroğlu‘nun icrasıyla birlikte Validebağ Korusu‘ndan sesleniyor bize, Harman Yeri Sürseler diye. Dikkatlice dinlerseniz duyacaksınız, kuşlar da eşlik ediyor kendilerine.

Antalya‘dan bir performans videosu geliyor bu kez, Role Street‘in terasında Şehinşah önüne gelen herkese veryansın ediyor.
Bir gün albüm yaparken birlikte çalmak istediğim isimlerden biri olan Barış Demirel ile bu kez Kitapçı‘da karşılaştım. Bir önceki yazının sonunda bahsetmiştim Fail Play adlı şahane de bir albüm yaptı geçenlerde Barış. Bu performansları da öyle güzel ki, Efe DemiralTolga TohumcuTibet Akarca, hepsi birlikte müthiş bir kayda imza atmışlar. Bunu beğenirseniz Babamgil‘i de kaydetmişler Kitapçı için, direkt ona devam edin.
Bir Ajda Pekkan yorumu geliyor bu kez Sinem Güngör‘den, karanlık ve vurucu bir düzenleme olmuş, pek de güzel olmuş. Sinem’in kanalında pek çok başka taze güzellik de var bu arada, bir göz atın kulak kabartın derim.
Haydi bakalım buyurun buradan yakın, yeni karşılaştım kendileriyle, vay babam vay dedim.
Sanıyorum bayağı zamandır YouTube‘da karşıma çıkan en etkileyici şey bu şarkı ve bu arkadaş olabilir. Kendisini yakın takibe alıyorum, size de aynını yapmanızı tavsiye ediyorum.
Melodisiyle ve ritmiyle sizi hemen içine çeken Oyun‘u Sofar performansıyla dinliyoruz.

Bölüm 3: Yeni çıkan canavar gibi albümler (tabii yine videolu veya görselli olanlar)

Karşılaştığım Müzikler yazı dizisinin tarihinde belki de ilk kez bir film müzikleri albümü var. Bu biraz da benim sinemadan kopukluğumla ilgili sanıyorum ama Çiğdem Erken‘in Çağan Irmak‘ın son filmi Bizi Hatırla için yaptığı albümü buraya iliştirmeden edemedim. Ada Müzik etiketiyle yayınlanan albümün tamamını YouTube‘da da Avşar Film‘in hesabından bulabilirsiniz.
Albüm: Say Bakalım (2018) – Santima Records
Büyük hayranı olduğum Nada yine büyük hayranı olunacak bir albüme imza atmış Say Bakalım adında. Şuraya tıklayıp albümün hikâyesini kendi cümlelerinden okuyun lütfen.
Bayağı sıkı bir albüm geldi Ozbi‘den öncekilere oranla elektronik yapıların daha önde olduğu bir albüm bu kez karşımızdaki. Çevire çevire dinledim birkaç tur, gayet keyif veriyor. Popüler Fetiş‘e Barış Murathanoğlu‘nun çektiği klip de çok sıkı olmuş.
Albüm: Sürsün Bahar (2018) – EMI
Can Kazaz tıpkı tüm önceki işlerinde olduğu gibi karşımıza titiz bir çalışmayla dikildi. Sürsün Baharçok değerli bir albüm, yıllarca da eskiyeceğini sanmıyorum. Hasan Kuyucu‘nun Keşke Uyuyabilsem‘e çektiği videoyu izlerken esnemeden duramayacaksınız.
Albüm: Sensizlik Anlatılmaz (2018) – Arpej Yapım
Genç Osman yine kendi çizgisinde insana huzur ve dinginlik veren bir albüm yapmış. Yollarda, yolculuklarda dinleyecek şey arıyorduk, iyi geldi gerçekten de.
Bir önceki yazıda henüz görseli olmayan işler bölümünde bahsettiğim bu güzel iki parça bu kez görselleriyle YouTube‘a girmiş olarak karşımızda. Tekrar ediyorum, Umut Çetin sonunda kendine ait iki pek güzel şarkı yayınladı, dinlemelisiniz.
Albüm: Buldozer (2018) – M4NM
Videonun altında da yazdığı gibi Ankara’dan halis muhlis Garage Rock/Punk Rock. Albüm rap albümlerinden tanıdığımız M4NM etiketiyle yayında.

Bölüm 4: Geçtiğimiz yılların (ve bu senenin) albümlerinden yeni kliplenenler

Azıcık sağa sola çekilin, abiler geliyor, bir de yanlarında Zeynep Hanım var, ezer geçerler yol vermezseniz benden söylemesi.
Albüm: Sonsuza Kadar (2017) – Garaj Müzik
Ne güzel Sonsuza Kadar hâlâ kliplenmeye devam ediyor. Geçen sene de bu sene de çevire çevire dinlediğim albümlerden. Murathan Özbek ve Ragıp Ergün‘ün çektiği klibin renklerini ve mekanlarını da ayrıca beğendim, Al Beni zaten güzel. Sevdiğim albümlerin tüm şarkıları yavaş yavaş kliplense keşke yıllar içinde.
Albüm: Dedim Merhaba (2018) – Piva Müzik
Aybüke Poçan‘ın sene başında çıkan albümü Dedim Merhaba‘dan Bahar geçtiğimiz günlerde kliplenmiş. Genç yetenekleri keşfetmeyi seviyorsanız bu ismi not alıp şarkısını dinlemeyi ihmal etmeyin.
Bölüm 5: Henüz bir videosu (veya görseli) olmayan işler
Ben gibi hâlâ akustik müziğe gönül veren insanların seveceği bir derleme olmuş Biz Bize Akustik. Kayıtların yarısının arabesk dozu çok yüksek, diğer yarısı pek tadında bana göre. Elbet Bir Gün Buluşacağız ayrıca hoş olmuş.
Facebook sayfalarında yakında ikinci albümü yayınlayacağız, öncesinde ilkinden geride kalanları paylaşalım istedik minvalinde bir açıklama yapmış Ars LongaGünlerin Eskisi için. Dinleyiniz.

Emre Temiz’den bir tekli daha geldi, bu kez daha elektronik altyapılar ve daha dengeli bir vokal/müzik dağılımıyla. TDA sanıyorum ki Taze Düştüm Aşka‘dan geliyor, benden de bir şey kaçmıyor değil mi ama? Böylesi daha havalı durmuş.

***

Her yazının sonunda tekrar eden cümlelerimle ve 2019’da müzik yazılarımı daha farklı bir formatta sizlere sunma hayalimle sizleri uğurluyorum, şen ve esen kalın!

Bu müzikleri dinlemeniz, seveceğini düşündüğünüz kimselere önermeniz ve güzel müziklerin yayılmasına katkı sağlamanız dileklerimle…

Serinin bir önceki yazısına tam buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Spotify veya YouTube’dan müzik dinlemeyi seviyorsanız o mecralarda oluşturduğum #KarşılaştığımMüzikler listelerini takip edebilirsiniz.

Karşılaştığım Müzikler: YouTube | Spotify

1 Comment

Yorum ekleyin

Send this to a friend