Karşılaştığım Müzikler #31

* Bu yazı ilk olarak 2 Eylül 2018 tarihinde Gözümün Seyir Defteri‘nde yayınlanmıştır.

Karşılaştığım Müzikler serisinin dile kolay otuz birinci yazısında, uzun bir aradan sonra yine sevgili bloğum Gözümün Seyir Defteri‘nde birlikteyiz.

Otuz da az bir sayı değil hani. İlk yirmi yazıyı kendi bloğuma, sonraki onunu Kıyı Müzik‘e yazdığım bu seriye şimdi tekrar burada devam ediyorum. Gelecekte burayı biraz daha müzik ağırlıklı bir şekle sokma planlarım var, haliyle böylesi daha hayırlı olacak.
Sözü fazla uzatmadan buyurun son yazıdan bu yana Türk Müzik Piyasası‘nın ağırlıklı olarak alternatif kıyılarında neler olmuş hep beraber bakalım.

 

Bölüm 1: Karşılaştığım tekliler (tabii videolu veya görselli olanlar)

Jehan ve Can birlikte sözleri Cem Karaca‘ya, müziği Volkan Başaran‘a at Kirlenmiş Çığlık’ı yorumlamışlar, Eylül Biçer‘in düzenlemesi ve Onur Mehame‘nin klibiyle. Şarkı insanlığın dönüşümünü ve dünyayı da dönüştürüşünü çok “güzel” bir şekilde anlatıyor.

İki güzel insan çokça dinlenecek, çok insanın hayatına dokunacak bir şarkı söylemişler birlikte Geri Dönme adında. Kalben kendi hikâyelerini anlatırken, sizi size anlatmayı da hep başaran bir insan. Bu şarkısı da öyle olmuş yine, hep olsun.

Bu müthiş güçlü şarkıyı bu kez Cumartesi Anneleri‘nin geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen 700. buluşması sebebiyle Ceylan Ertem’in yorumuyla dinliyoruz. Kayıp yakınları da Ahmet Kaya’nın sesinin üzerine şarkının ikinci dönüşünde mikrofon başına geçiyorlar. Konu öyle derin ki, bu konuda yapılmış tüm şarkılar insana tokat gibi vuruyor gerçekten.

Nasıl denk geldiğimi pek de hatırlamamakla birlikte şarkıyı da klibini de orijinal bulduğum bir eser var sırada, Ahmet Üstüner’den Hep Aşk. Dinleyin bakalım, sizler ne düşüneceksiniz?

Vera‘dan tanıdığımız (ben hususi olarak da tanıyorum ama bu kalıbı kullanmasak olmaz) sevgili Koray geçtiğimiz günlerde Vapurlar diye pek tatlı, hafif de kederlendiren bir şarkı yayınladı. Dupduru bir kayıt, gitar, vokal ve alttan alta gelen hafif besleyici sesler, benim pek hoşuma gitti.
Çok sıkı şarkıydı, bu şarkıya bir de Irmak Altıner yönetmenliğinde aynı havalılıkta görüntüler giydirilmiş. Daha ne olsun?
Dumlupınar Denizaltı‘sının acılı hikâyesini bu kez de çok sesli olarak Ychorus’tan dinleyelim.
Yazıdaki diğer değerli eserler ve sahipleri bozulmasın ama benim gözümde yazının en özel eseri Sekizler. Neden mi? Çünkü Nekropsi’den geliyor ve müthiş bir iş! Yanlış anlamadıysam 2012’de kaydedilen bu şarkı bu sene geçtiğimiz aylarda yayınlandı. Neden mi? Hiç bilmiyorum…

Bölüm 2: Sadece YouTube’a saklanmış güzellikler

Cava Grande’den geçen yazıların birinde bahsetmiştim, bu kez Kitapçı’da Serkan Emre Çiftçi’nin trompetiyle zihin açan bir canlı performans sergilemişler.

İki güzel solist, ülkemizin en sıkı şarkı yazarlarından birinin en güzel şarkılarından birini yorumluyor ve diyorlar ki “Benim Hâlâ Umudum Var”. Bu sayede Ahmet Ali Arslan’ın YouTube kanalını da takip etmenizi tavsiye edeceğim, Can ile bir de kendi şarkısı İçimde Bir Dağ’ı seslendirmişler.

Pek güzel bir şarkı çalıp söylüyor Barlas Tan Özemek; hem pek güzel çalıyor, hem pek güzel söylüyor, üstüne bir de Karavan Sessions’un mis gibi atmosferi eklenince sizi olduğunuz yerden kopartıp yanına çeken bir performansa dönüşüyor izlediğiniz.

Geçtiğimiz yazılardan birinde İbrahim Tatlıses‘in Yalnızım‘ına yaptığı yorumuyla karşıma çıkan Damla bu kez Mor Dağlar adında kendisine ait bir parça seslendiriyor. Can Güneş de kayıtta yine pek güzel şekilde gitarını konuşturuyor.

Bu bölümün son videosu yine bir Kitapçı Akustik videosu, belki de Kitapçı’da ve Türkiye’deki benzeri müzik performans videosu programlarında bugüne dek rastladığımız en sıra dışı bölümlerden biri. Berke Can Özcan’ın Zilli’sini dinliyoruz, gözlerinizi kapatıp kulaklıklarınızla veya iyi bir ses sistemiyle dinleyin derim.

Bölüm 3: Yeni çıkan canavar gibi albümler (tabii yine videolu veya görselli olanlar)

Albüm: Ve Nazan Öncel Şarkıları (2018) – Doğan Music Company
Nazan Öncel’in ne kadar sıkı şarkıları olduğunu hatırlatması açısından bile önemli bir albüm Ve Nazan Öncel Şarkıları albümü. Albümde birbirinden sıkı isimler var, muhakkak ki daha özenli yorumlar ve düzenlemelerin yanı sıra “bunu da araya sıkıştıralım” tarzı işler de vardır. Ben en beğendiklerimden birini iliştireyim, siz tamamını dinleyin, kendinizce puanlayın.
Albüm: Zaman (2018) – Supercluster Records
Ülkemizin heyecan verici yeteneklerinden biri olan Ekin Beril, Zaman adlı dört şarkılık canavar gibi bir kısa çalar yayınladı. Dinleyince neden canavar gibi tabirini bir kere daha kullandığımı anlayacaksınız.

Bölüm 4: Geçtiğimiz yılların (ve bu senenin) albümlerinden yeni kliplenenler

Albüm: On Your Mars (2018) – GTR Müzik
Bir önceki yazıda bahsetmiştim Berkay dev bir üçleme yayınlayarak eşine az rastlanır bir işe imza atmıştı. İşte bu işler yavaş yavaş video’lanmaya da başladı. Bize de keyifle izlemek ve dinlemek düşüyor.
Şöyle bir genelleme yaparsam yanlış olmaz, Evrencan’ın her şarkısı güzel. Bu şarkı da taze albüm Mevsim Çiçekleri’nden geliyor, adı üstünde Yeni Bir Şarkı. Klip de pek güzel, sondaki tekrar kısımları Sade‘nin şarkılarındaki o huzurlu tekrar eden döngüsel kısımları anımsattı bana.
Albüm: Adem Histora (2018) – Kınay Production
Özetle Ankaralılar eklesin!
Gülşah, yedi yıllık albümü Psychosis’e ismini veren şarkıya Florencia Guerberof‘un performansından oluşan bir Saskia Reis videosu ile birleştirip kliplendirmiş. Hem izlemelik, hem dinlemelik etkileyici bir eser çıkmış ortaya haliyle.
* Yüzyüzeyken Konuşuruz – Boş Gemiler (2018) – Sony Music Türkiye
Yeni tekli yayında. Ben henüz dinlerken hoşuma gitmeyen veya sıkıldığım bir Yüzyüzeyken Konuşuruz şarkısına denk gelmedim. Umarım hiçbir zaman da böyle bir şarkıya denk gelmem.
* Duhan Dönder – Continuation (2018)
Duhan dinlerken sizi psikolojik bir gerilim filmi izliyormuşsunuz gibi hissettiren şahane bir albüm yapmış. Huzurlarınızda kulaklığınızı takıp hayatınıza film müziği olarak eklemelik dört müthiş şarkı var.
*
Her yazının sonunda tekrar eden cümlelerimle sizleri uğurluyorum, şen ve esen kalın!
Bu müzikleri dinlemeniz, seveceğini düşündüğünüz kimselere önermeniz ve güzel müziklerin yayılmasına katkı sağlamanız dileklerimle…
Serinin bir önceki yazısına tam buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Spotify veya YouTube’dan müzik dinlemeyi seviyorsanız o mecralarda oluşturduğum #KarşılaştığımMüzikler listelerini takip edebilirsiniz.
Karşılaştığım Müzikler: YouTube | Spotify
Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend