Karşı Müzik Ocak Değerlendirmesi (2021)

Yeni yıl tabii ki yeni şarkılar, albümler, klipler, performanslar ile geldi ve yeni değerlendirmelerle de! 2021’nin ilk içeriği olarak Karşı Müzik 2021 Ocak Değerlendirmesi‘ne hepiniz hoş geldiniz! (Alkış.) Ocak ayı da hiç fena geçmedi hani, yayınlanmak için 2021’i bekleyen nice güzel müzik varmış meğer.

Neyse, sözü daha fazla uzatmadan buyrun Ocak ayında Türk Müzik Sahnemizin genellikle alternatif sularında neler olduğuna Karşı Müzik’in gözünden bir bakalım.

Not: Ay boyunca Karşı Müzik’in Twitter hesabından ve Instagram hikâyelerinden pek çok güzel iş paylaştım; bu aylık değerlendirmede ise tüm bu güzel işler arasından sadece bana en çok dokunanları seçeceğim. Buradakilerin daha fazlasına her zaman için Karşı Müzik’in Twitter ve Instagram hesapları ile YouTube ve Spotify listeleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

A. ALBÜMLER

01. lowkolos – Tape_dreams_vol1 – Sevgili Mert Gençer‘in yeni projesi lowkolos yeni yılla birlikte zihin açıcı bir kısa çalar yayınladı. Albümde Burak Irmak ve Cenk Erdoğan‘a da denk geleceksiniz.
02. Olta 4 – Serinin dördüncü albümü olan ve geliri yine müzik sektöründe olup salgın döneminde zor durumda kalan kimselere ulaştırılacak bu kıymetli albüm birbirinden güzel ve farklı türlerde şarkılara ev sahipliği yapıyor.
03. Nova Norda & Birkan Nasuhoğlu & Sedef Sebüktekin & Canozan – Evde – Yılın heyecan verici işlerinden biri olan Evde gerek içerik zenginliği gerek bir arada üretme mantığı olarak kıymetli ve sıra dışı bir albüm.
04. BMP – IsolatedBarış Mert Peker‘in solo projesi BMP’nin ilk uzun çalar albümü olan Isolated seksenlerin ve doksanların elektronik müzik dünyasından hayli güzel izler taşıyan bir albüm.
05. Berkan Ataoğlu – Bozukçalar – Bu beş şarkılık kısa çalar hayli güzel ve klişeden uzak şarkılardan oluşmuş. Bozukçalar adlı bu eser de ayın iz bırakanları arasında yerini aldı haliyle.

B. KLİPLER

01. Efe Demiral – Uyku Pansiyon – (Albüm: Uyku Pansiyon – 2019) – Efe’nin güzel kliplerine bir tane daha eklendi bu yıl. Gizem Güvendağ‘ın yönetmenliği ve Johann Bae‘nin performansıyla.
02. Boyalı Kuş – Alaca – (Albüm: Olta 2 – 2020) – Yukarıda dördüncüsünden bahsettiğimiz Olta albümleri serisinin ikinci bölümünde tanıştığımız bu eser Büşra Bozdemir‘in yönetmenliğinde tıpkı şarkı gibi hayli güzel bir görsel dünyaya bürünmüş.
03. Şevket Akıncı – Metamorphose – (Albüm: Escher Chronicles – 2017) – Tuğçe Göncü ve Metehan Kayan‘ın performansı Volkan Ergen‘in çekimleriyle Metamorphose’u etkileyici bir şekilde görselleştirmiş.

C. TEKLİLER

01. Mist Efesya – KAOS – Şarkının alt yapıları ve ses dünyasının şarkının isminin hakkını vererek o kaosu iyi yansıttığını düşünüyorum.
02. Barış Diri – Derinden – Kendi döngüselliğini hayli duru ve güzel yansıtan bir eser.
03. Melisa Karaduman & Canay Doğan – Ben De Biraz Deliyim – Ayın akılda kalıcı işlerinden biri de bu şarkı.
04. Bahar Kaya – Yalancı Çocuk – İnsanı gülümseten tatlı pop caz hissiyle güzel bir dinlemelik.
05. Tukle – 27 Year Old Me – Bazı işleri dinleyince hem fikir hem içerik olarak bizim buralardan çıkmış olmasına heyecanlanıyorum, bu iş de onlardan biri.

06. Rutin – Passion – Bir yukarıdakiyle aynı hisleri uyandıran bir başka canavar eser.
07. Öykü Önal – A Break. Silence – Bu ayın karşılaştığıma en memnun olduğum huzur dolu işlerinden biri, hatta ikisi diyeyim çünkü bu bir ikili.
08. Çağrı Yıldırım – Ambivalans – Özellikle bu ikiliye adını veren Ambivalans şarkısı ayın güçlü işlerinden.
09. KZU – Maalesef – KZU bu kez zihin yakan bir Mansur Ark remiksi ile doksanları ve seksenleri bugünle buluşturmuş.
10. Emre Akbay – Kiraz Dilinde – Böylece Şarkılara Mektuplar projesinin bir diğer güzel eseriyle daha karşılaştık Ocak’ta.

11. Altın Gün – Yüce Dağ Başında – Gelmekte olan albümden inciler dökülmeye devam ediyor, üstelik klipte ekip bu kez hayli eğlenmişe benziyor.
12. Selo & Cash Flow & Monoman & Maestro – 34-35 – Eski okul rap sevenlerin ilgisini çekecek bir iş.
13. Emir Bermuda – Paralel Evren Günceleri – Akışı giderek daha ilgi çekici bir hal alan bir eser.
14. Vincent Baykal Ada – Oda – Önce bu güzel tekliyle karşılaştık, üzerine bir de ay bitmeden klibi eklendi.
15. Damla – Elim Kaydı – Belki dans değil ama insanı güzel güzel kıpırdatacak bu şarkıyı da değerlendirmeye eklemesem olmazdı.

16. Görkem Sengel – Bu Şehir – Geçen sene Türkçe bir şarkıyı Almancalaştırarak başlayan proje bu kez Almanca bir eseri Türkçeleştirerek yoluna devam ediyor.
17. GOSS – Bana Kimse Sormadı – GOSS da bu yıla hoş bir yeni tekliyle başlayan isimlerden.
18. Çağan Tunalı & Dağtaş – All Good – Gerçekten insanı dinlerken iyi hissettiren “all good” bir eser.
19. Zeyn’el – Tabip – Bu keyifli ikiliden Sofu Baba’nın bir de klibi var.
20. Onur Kahvecioğlu – Kendime Sakladım – Ayın dingin ve güzel eserlerinden bir diğeri ise Onur Kahvecioğlu’ndan geliyor.

21. Hazi – Sayende – Hazi’nin şarkısı, verdiği mesaj ve klibiyle etkileyici bir iş, hem dinleyin hem izleyin.
22. Tolga Erdoğan – Kayum – Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan adam ve onu atayan zihniyet ile olan mücadelemiz bitmiyor, bitmeycek.
23. Orkun Tüzel – Goldmund – Orkun Tüzel en beklenmedik anlarda masallardan fırlamışçasına tekrar karışımıza çıktı, ne de iyi oldu.
24. Lara Di Lara – Bekledim – Sevgili Lara Di Lara her zamanki gibi kendisinden beklediğimiz yüksek standartlarda bir eser ile karşımızda yine.
25. Soft Analog & uclercagri – Renklerim – Geçen yılın üretken isimlerinden Soft Analog, bu yıla bir düet ile girdi.

26. Ahmet Tiryakioğlu & Gözde Öney – Ahmet ve Gözde Öney’in bu çalışması kesinlikle ayın havalı işlerinden biri.
27. Erkan Oğur – Bende Kim Var – Büyük üstat beklenmedik bir şarkıyla “içim sıkıldı, bırakın biraz blues yapacağım” demiş, çok da iyi demiş.
28. Düşün & Min Taka – Pusula – Groove’u yerinde işler dinlerken insanın bir anda keyfi yerine geliyor, tıpkı bu düette olduğu gibi.
29. Melike Şahin – Uykumun Boynunu Bükme – Sevgili Melike kendi klasiklerinden biri olacağı garanti bu güzel eserle gelmekte olan albümüne karşı hissettiğimiz beklentiyi yükseltiyor.
30. Adakanbo – Derdimi Sor – İlk kez geçen yıl Karşı Müzik’in radarına yakalana Adakanbo ürettiği havalı parçalarıyla uzun süre radarımızda kalacak gibi.

31. Müjde Kızılkan – Tarifsiz – Müjde Kızılkan ilk teklisi Tarifsiz’i klibiyle birlikte yayınlayarak 2021’e çok güzel bir başlangıç yaptı.
32. Alkera – A Living Prison – Biraz da sert bir şeyler dinlemeyelim mi canım hep synth, hep akustik, hep groove olmaz, lütfen…
33. Serra Erkoç – Kıyamet – Serra Erkoç klibiyle birlikte paylaştığı mis gibi bir tekli ile 2021’in ilk ayını güzelleştirmiş resmen.
34. Burak Dursun – Alone Together – Hayli havalı bir kadrodan hayli güzel bir düzenleme ve yorum ile Burak Dursun müzikseverlere merhaba diyor.
35. People Around – Day 5 – Etrafta insanların olmasına duyulan özlemle yapılmış bir şarkı geliyor People Around’dan.

36. Faruk Aydın Toksöz – Birkaç madde yukarıda biraz da sert bir şeyler dinlemeyelim mi demiştim ya, hem aynı cümleyi tekrarlıyor hem de Alkera’dan bir ismin bir de solo projesine yer veriyorum bu ayın güzellikleri arasında.
37. Pentagram – Sur – Ağabeylerin gelmekte olan albümünden Sur adlı bir tekli geldi bu kez hem de Gökalp Gönen‘in etkileyici animasyonu ile birlikte.
38. Aralık’tan – Nova Norda – Bakma Bana Öyle – Çok güzel şarkı, tek üzücü yanı klipte sevgili Nova Norda’yı ağlatmış olmaları, yazıktır.
39. Aralık’tan – Pagos – Toksik – Pagos’un Toksik’i gerek akıcılığı gerek dinlerken verdiği keyifle geçen yıldan bu yıla sarkanlar arasında yerini aldı.
40. Aralık’tan – Kana Kana – DüğümÖvünç Dan‘ın her yönüyle etkileyici yeni projesi de geçen yılın son günleriyle birlikte karşımıza çıktı haliyle bu yıla sarkmış oldu.

D. PERFORMANSLAR

01. Ahmet Kenan Bilgiç | Evden Uzakta – Dupduru, mis gibi bir performans. Sevgili Levent iyi ki Evden Uzakta’yı geri getirdi.
02. Çağıl Kaya – ve ben yalnız – Sevgili Çağıl, Tamer Temel ve Eylül Biçer ile efsane eser ve ben yalnız’ı müthiş yorumlamış.
03. Dila Yavuz & Baturay Yarkın | Hoş Müzik – Bu keyifli performanslar ve güzel sohbet ile yarım saatin nasıl geçtiğini anlamak zor.
04. Nükhet Duru – Çok Uzak | ve ben yalnız – Ah kıymetli Nükhet Duru bu programda kendinden bir eser yorumlayarak ve hem göze hem kulağa tam anlamıyla hitap ederek bizleri bir kere daha büyülüyor.

2021’in ilk içeriği yani Ocak ayının Karşı Müzik’in gözünden değerlendirmesi bu şekilde. “Dur daha geçen seneyi içimize sindiremedik” derseniz buyurun 2020 değerlendirmesi serimiz de aşağıda:

01. KARŞI MÜZİK 2020 DEĞERLENDİRMESİ BÖLÜM 1: TEKLİLER
02. KARŞI MÜZİK 2020 DEĞERLENDİRMESİ BÖLÜM 2: ALBÜMLER
03. KARŞI MÜZİK 2020 DEĞERLENDİRMESİ BÖLÜM 3: KLİPLER VE PERFORMANSLAR

Ara ara bahsediyorum artık YouTube ve Spotify’da her ay için ayrı aylık listeler yapmıyorum. Bunun yerine karşılaştığım tekli ve albümleri Spotify’da 150 eserlik tek bir listede, karşılaştığım klip ve performansları ise YouTube’da 100 videoluk tek bir listede biriktiriyorum. Haliyle hemen hemen her gün güncellediğim biri Spotify’da biri YouTube’da olmak üzere iki büyük Karşı Müzik listesi var elimizde. Yeni içerikler ekledikçe en eskileri listeden çıkarıyorum ki sonsuz bir listeye dönüşmesin bu ikisi. Sizden ricam eğer sahnemizden yeni ve güzel müzikler keşfetmeyi seviyorsanız, her iki listeyi de takibe almanız ve en azından haftada bir bu listelerde ne olup bittiğini bir kontrol etmeniz yönünde. Tabii bu listeleri son eklenenden geriye gidecek şekilde dinlemelisiniz. 🙂 YouTube listemize yazının girişinden (veya geniş bir ekrandaysanız ekranın solundan) Spotify listemize ise yazının altından erişebilirsiniz.

01. KARSIMUZIK.COM | KARŞI MÜZİK | SPOTIFY
02. KARSIMUZIK.COM | KARŞI MÜZİK | YOUTUBE

Klasik ama önemli kapanış cümlemle sizlere veda ediyorum: “Bu müzikleri dinlemeniz, seveceğini düşündüğünüz kimselere önermeniz ve güzel müziklerin yayılmasına katkı sağlamanız dileklerimle…”

Bu aylık dökümlerden e-posta ile haberdar olmak isterseniz yapmanız gereken tek şey sayfanın en altındaki “e-posta adresiniz” yazan kutucuğa adresinizi yazıp hemen kutucuğun sağındaki “KAYIT OL” butonuna tıklamak. İnanılmaz sıra dışı bir durum olmadıkça posta kutunuzu ayda birden fazla ziyaret etmeyeceğim söz. 🙂

Karşı Müzik’i takip ediniz:

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend