ORKN – Alt Üst

ORKN – Alt Üst

Günün bir diğer güzel kısa çaları ise ORKN‘un bir hafta önce GTR Müzik etiketiyle yayınladığı dört şarkılık Alt Üst‘ü.

GTR Müzik bana kalırsa memleketimizde belli bir müzikal çizgiye ve vizyona sahip nadir firmadan biri. En azından ben bir müzik dinleyicisi olarak bu etiketi gördüğüm albümlerin hepsinin iyi bir müzikal seviyede olduğunu bilerek, buradan yayınlanan işleri dinlemeye daha yüksek bir heyecanla başlıyorum. Keza ORKN’un bu mini albümünü de aynı hevesle dinlemeye başladım ve her bir şarkıyı ayrı ayrı keyif alarak dinledim.

Öncelikle ORKN’un sesi, üslubu ve ses hakimiyeti dinleyeni hemen yakalıyor, şarkılardaki bir diğer güzel ve buralarda pek karşılaşmadığımız şey ise funk, R&B, soul tarzı müziklere göz kırpan yüksek seviyeli bir pop alt yapı duyuyor olmamız. Bora Uzer‘de de, Gökhan Türkmen‘in kendi albümlerinde de solistlerin tarzından tamamen bağımsız keyif veren detaylardan biri de işte ORKN’un albümünde de var olan bu klişe dışı müzikal düzenlemecilik.

Albümün çıkışından yaklaşık iki ay kadar önce albüme adını veren Alt Üst’ün klibi yayınlanmış. Ben de sizlere albümden tadımlık olarak bu eseri seçtim, ancak diğer üç şarkıya da yazının hemen altından devam etmenizi şiddetle öneriyorum. Özellikle Gidersen parçasında İmer Demirer ile karşılaşmak, cazsever dostları ayrıca memnun edecektir diye düşünüyorum.

Sözü ve müziği ORKN’a ait olan Alt Üst’ün düzenlemesi Anıl Çifter‘e atmiş. Irmak Altıner‘in yönettiği klipteyse ORKN’un yanı sıra Beril Acar‘ı izliyormuşuz. Cem Dinler, Canberk Fıçıyapan, Öykü Koçoğlu, Gözde Güvemli ve Ertan Tekin‘i dinlediğimiz kayıttaki yaylı düzenlemelerinde yine Cem Dinler’in ismini görüyoruz. Eserin miksi ve programlamasındaysa tekrar Anıl Çifter’in, mastering’inde ise Barış Büyük‘ün isimleriyle karşılaşıyoruz.

Bakalım siz ORKN’un müziği hakkında neler düşüneceksiniz? Ben kendi adıma karşılaştığıma memnun olduğum bir isim kazandığımı düşünüyorum.

ORKN’u takip ediniz:

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend