Pürtelaş 3+1 Bölüm 18: Cenk Erdoğan

Pürtelaş 3+1 Bölüm 18: Cenk Erdoğan

Pürtelaş 3+1‘in 18. bölümünde bugüne dek olanlardan biraz daha farklı bir şekilde karşınızdayız.

Bu bölümde gitar üstâdı Cenk Erdoğan’ı ve onun muhteşem gitar müziklerini dinleyeceğiz. Sizleri farklı gitar tınılarıyla bezeli etkileyici enstrümantal bir yolculuğa davet ediyoruz.

Pek çok sevdiğimiz müzisyenle birlikte sahnede görmeye alışık olduğumuz Cenk, ilk albümü “İle”yi 2007’de kaydediyor. Albümün akabinde başlayan festival performanslarının birinde, Akbank Caz Festivali’nde sahnedeyken izleyiciler arasında bulunan Amerikalı mucit ve prodüktör Ron Scudder, konserden iki buçuk yıl sonra Cenk’e şu teklifle gidiyor: “San Fransisko’da bir dizi konser yapalım mı?” Efsane bas gitarist Kai Eckhardt ve davulcu Jason Lewis katkılarıyla ortaya çıkan trio müziği Cenk’in hoşuna gidince hemen bir stüdyo bulup ikinci albümü kaydediyorlar ve “Kavis” böylece ortaya çıkıyor. Bu albüme dünyanın en prestijli müzik okullarından olan Berkeley’in de sponsor olmasıyla albüm hem Amerika’da hem Türkiye’de yayınlanıyor.

Kendi albüm çalışmaları bir yandan sürerken bir diğer yandan Cenk aranjörlük, bestecilik ve icrâcılığını da sürdürüyor. Aranjör olarak yer aldığı albümler arasında Ceyl’an Ertem’in “Ütopyalar Güzeldir” albümü, Jehan Barbur’un “Hayat”, “Sarı”, “Sizler Hiç Yokken” albümleri yer alıyor. Ayrıca “Sis ve Gece”, “Issız Adam”, “Karanlıktakiler”, “Dedemin İnsanları”, “Sürgün” ve daha nice filmin müziklerine de besteleriyle katkı sağlıyor.

Bütün bunların ardından yaklaşık 3 ay evvel bu bölümde/listede izlediğini parçaların da içinde yer aldığı son albümü Karakutu’yu Baykuş Müzik etiketiyle yayınlıyor Cenk. Bu albümün diğerlerinden farkı bir solo gitar albümü olması, yani içinde sadece farklı gitar çeşitleri için bestelenmiş şarkıların olduğu ve üst üste kayıtların çok az olduğu bir albümden bahsediyoruz. Yaklaşan günlerde Cenk 25 Kasım’da Moda Sahne’de Karakutu’nun lansmanını yapacakmış, şimdiden kaçırılmayacaklara not ettik. (Siz de edin.) 🙂

Aldığımız bir diğer duyum ise Cenk’in 24 Aralık’ta Akbank Sanat Gitar Günleri’nde çalacak olması. Ayrıca değinmeden geçemeyeceğimiz önemde bir diğer mevzu ise Cenk’in açtığı perdesiz gitar eğitim sitesi: Fretless Guitar Lessons. Perdesiz gitar alanında hem Türkiye hem dünyadaki ilk eğitim sitesi olma özelliğindeki siteyi bu enstrümanla ilgilenen herkese tavsiye ediyoruz.

Bu bölümdeki dört performansı da tek tıkla arka arkaya izlemek isteyenleri şuraya alalım: Pürtelaş 3+1 Bölüm 18: Cenk Erdoğan

Cenk Erdoğan‘ı takip etmem lazım diye düşünenler böyle gelsin:
cenkerdogan.net
facebook.com/CenkErdoganOfficial
twitter.com/prdszgitarist
instagram.com/prdszgitarist
youtube.com/studioundo

Pürtelaş 3+1
Yönetmen: Levent Sevi
Ses: Yiğit Yemez
Kurgu: Gün Erdoğdu
İçerik: Emir Aksoy

* Bu yazı ilk olarak 29 Ekim 2014 tarihinde ListeList‘te yayınlanmıştır.

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend