Pürtelaş 3+1 Bölüm 30: Ahmet Ali Arslan

Pürtelaş 3+1 Bölüm 30: Ahmet Ali Arslan

Pürtelaş 3+1‘in -dile kolay- 30. bölümüne hepiniz hoş geldiniz! Bu bölümde Ahmet Ali Arslan‘ı ağırlıyoruz ki belirtmeden geçmeyelim kendisine bu güzide performanslarında Ozan Sarohan gitarıyla eşlik ediyor.

Lafı daha fazla uzatmadan sizleri gitar müziğiyle Türk Müziği’nin kafa kafaya verdiği bu güzel bölümle baş başa bırakıyoruz.

Ahmet Ali lisedeyken ney üflemeye başlamış, bu sayede Türk Müziği ile ilişkisinin de zemini hazırlanmış. Kullanmadığı eski klasik gitarının perdelerini söktürüp onu bir perdesiz gitara dönüştürmesi de bu yıllara denk gelmiş. Bu esnada öğrendiğimiz kadarıyla henüz kendi müziğini yapma fikrine sahip değilmiş pek. Ne zaman ki Ahmet Ali New York’a gitmiş, işte o zaman işlerin şekli de değişmeye başlamış. Kendi tabiriyle “gurbet vurmuş” oralarda; halk müziğinden kelimeler, cümleler daha bir dokunmaya başlamış uzak diyarlarda. Tabii ki Erkan Oğur da bu dokunuşların baş rolünde yer almış.

2011’de Cenk Erdoğan‘dan predesiz gitar dersleri almaya başlamasıyla tavrı da oturmaya başlamış Ahmet Ali’nin, o yaz besteler de gelmiş yavaş yavaş. Aynı yıl New York’ta WKRC adlı radyo kanalında program yapmaya başlayan Ahmet Ali, programında özellikle Türkiye’den müzikler sunması sebebiyle muazzam bir müzik dinleme ve daha derinlere, köklere varma sürecine dalmış. Bu süreci bir virtüözün enstrümanına ayırdığı süre ve o esnada doldurduğu çileye benzeten Ahmet Ali bu esnada hem kulak hem de çevre olarak pişmiş. Bu arada belirtmeden geçmeyelim, Mehtap’ın sözleri Rafet Karaoğlu’na aitmiş.

İstanbul’a geçtiğimiz Haziran’da gelen Ahmet, videolarda kendisine eşlik eden Ozan ile tanışıp, uyuşup birlikte müzik yapmaya karar vermiş. Aldığımız güzel duyumlara göre Ozan da yavaştan beste ve üretim sürecine dahil olmaya başlamış. Ayrıca ekipte başlangıçta Uğur Deynekli’nin çaldığı vurmalı çalgıları artık Rana Uludağ çalıyormuş diye duyduk. İlk fırsatta bir konsere gidip yerinde gözlemleyeceğiz. Unutmadan söyleyelim Abbas bir Cahit Sıtkı Tarancı şiiri.

Bir diğer kulağımıza çalınan mevzu ise yaz başı gibi bir EP, güz gibi de bir albüm planı olduğu yönünde. Bir yandan MİAM’da ses mühendisliği okuyan, bir diğer taraftan Güç Başar Gülle’den makam dersleri alan Ahmet Ali Arslan ayrıca Açık Radyo’da her Pazar saat 20:00’de Türlü adlı bir program yapıyor ve bolca sağda solda çalmaya devam ediyor.

Bu bölümdeki tüm şarkıları tek bir tık ile yekpâre dinleyeyim diyenler şöyle gelsin: Pürtelaş 3+1 Bölüm 30: Ahmet Ali Arslan

Ahmet Ali Arslan çalsın, ben dinlerim!” diyenleri şuralara buyur edelim:
facebook.com/ahmetaliarslanmuzikleri
youtube.com/ahmetaliarslan
twitter.com/aahmetaliarslan
instagram.com/ahmetaliarslann

Pürtelaş 3+1
Yönetmen: Levent Sevi
Ses: Yiğit Yemez
Kurgu: Gün Erdoğdu
İçerik: Emir Aksoy

* Bu yazı ilk olarak 15 Nisan 2015 tarihinde ListeList‘te yayınlanmıştır.

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend