Pürtelaş 3+1 Bölüm 31: Can Kazaz

Pürtelaş 3+1 Bölüm 31: Can Kazaz

Bu çağın bir kısım müziklerini arşivlediğimiz güzide müzikler programımız Pürtelaş 3+1‘in ne ara 31. bölümüne geldik inanın biz de bilmiyoruz. 🙂

Ancak şunu biliyoruz ki bu bölümde Can Kazaz‘ı konuk ediyoruz ve kendisine gitarıyla Efe Demiral eşlik ediyor, bizlere de güzel güzel dinlemek/izlemek düşüyor.

İstanbul’da doğan Can Kazaz 2009 yılında fizik lisans öğrenimini bir kenara bırakıp İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde müzik eğitimi almaya başlamış. Erasmus Programı dahilinde gittiği Litvanya Müzik ve Tiyatro Akademisi’nde kompozisyon çalışan ve bestelerini Litvanya’nın başkenti Vilnus’ta da seslendiren Can, Türkiye’ye dönünce okuduğu müzik bölümünü birincilik ve yüksek onur derecesiyle bitirmiş. Aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalışmaya devam eden Can, kompozisyon ve müzik teorisi konularıyla alakalı derslere giriyormuş.

Çalışmalarını ağırlıklı olarak bestecilik üzerine sürdüren Can, özgür doğaçlama ve şarkı yazarlığına duyduğu ilginin yanı sıra enstrüman olarak tuşlu çalgılar, gitar, bağlama, mandolin, melodika, perküsyonla ve eline geçen ses çıkaran her şeyle amatör olarak ilgilenmekteymiş. Bir yandan çeşitli şehirlerde akustik ekoloji ve ses kavramı üzerine çalışmalar, seminerler ve atölyeler düzenleyen Can, öbür taraftan da Yeşil Gazete için düşünce yazıları yazıyor. Kendisini hem bireysel hem kolektif bir ekolojik yaşam aktivisiti olarak değerlendirebiliriz.

İlk olarak SoundCloud hesabı üzerinden yayınladığı “MC Recep” isimli siyasi-parodi tarzındaki müzik çalışmalarıyla tanınırlığı artan müzisyenin, Bir Albüm, Yollar ve Su ve son olarak 1 Aralık 2014’te dijital satışa çıkan Kesme Bardak EP adında üç adet albümü bulunuyor. İlk albümünde daha içine kapanık ve duygusal işler ortaya çıkartan Can, “Yollar ve Su” albümünde Gezi Eylemleri sonrası kafasındaki politik açmazların da etkisiyle daha pastoral ve yolculuk temalı şarkılar ortaya koymuş.

Şarkı yazarlığını sahnede olmaya tercih eden Can, yine de bugüne kadar İstanbul ve Ankara’da pek çok önemli mekanda sahne almış ve almaya da devam ediyor. Sahnede Can’a son dönemde icrâ etmeye başladığı kendi müzikleriyle ilgi gören ve bu videolarda da izlediğiniz Efe Demiral ile pek çok projeden aşina olduğumuz Cemre Kabaş eşlik ediyor. Aldığımız duyumlara göre Mayıs ayında kendilerini Bronx Pi’de (8 Mayıs) ve Soundgarden Festivali’nde (23 Mayıs) dinleyebilecekmişiz.

Buradaki performansın tamamını arka arkaya dinlemek isteyenleri şuraya davet ediyoruz: Pürtelaş 3+1 Bölüm 31: Can Kazaz

“Ben bu saatten sonra Can Kazaz‘sız duramam!” diyenleri şuralara alalım:
cankazaz.com
facebook.com/cankazazpage
soundcloud.com/cankazaz
youtube.com/uckazaz
twitter.com/CanKazaz_
instagram.com/kazazcan

Pürtelaş 3+1
Yönetmen: Levent Sevi
Ses: Yiğit Yemez
Kurgu: Gün Erdoğdu
İçerik: Emir Aksoy

* Bu yazı ilk olarak 29 Nisan 2015 tarihinde ListeList‘te yayınlanmıştır.

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend