Şevket Akıncı – Büyük Soğuktan Önce

Sevgili Şevket Akıncı‘nın 2020’deki tek tük güzel şeyden biri olan albümü Radyo Ekoton‘dan bu yılın başında karsimuzik.com’da bahsetmiştim, hatırlarsanız. İşbu albümdeki beni en etkileyen şarkılardan biri olan Büyük Soğuktan Önce geçtiğimiz günlerde Akıncıların aile arşivindeki görüntülerden Orçun Baştürk‘ün oluşturduğu bir video ile kliplendirilmiş.

Büyük Soğuktan Önce tıpkı isminin çağrıştırdığı gibi bizim medeniyetin yok oluşundan on binlerce yıl sonra bu devre dair yazılmış bir hikâyeyi anlatıyor adeta müzikal olarak. Keza sözlerle de oturuyor müziğin bende yarattığı bu hissiyat:

Büyük soğuktan önce kimse uyumuyor
Adlardan yoksun bir dünya
Ve sudan bir merdiven
Saatlerin denize döküldüğü yerde

Zirveye vardığımızda tırmanmaya devam ediyoruz

Büyük soğuktan önce gürültü ve duman

Sözü ve müziği Şevket Akıncı’ya ait olan eserin kaydında Akıncı vokali, gitarları ve tuşlu çalgılarıyla kulaklarımıza gelirken Gülce Duru, Ceyda Özbaşarel ve Başak Yavuz‘un sesini, Cansun Küçüktürk‘ün de gitar, ukulele ve tuşlu çalgılar icrasını dinliyoruz ki kendisi aynı zamanda kaydı gerçekleştirmekle kalmamış, eserin miksini ve mastering’ini de aradan çıkartmış.

Bazı şarkılar, bazı işler, bazı kimseler çağın ötesinde. Şevket Akıncı da gerek kendi, gerek ürettikleri ve katıldıklarıyla tam olarak böyle. Büyük Soğuktan Önce aracılığıyla Radyo Ekoton albümünü de bir hatırlamaktan zarar gelmez diye düşünüyorum. Tam bir pandemi fonu, distopik bir dünyaya giriş kapısı, buyrunuz efendim:

Şevket Akıncı’yı takip ediniz:

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend