Karşı Müzik Aralık Değerlendirmesi (2020)

Bu ayın ilk yarısında Karşı Müzik 2020 Değerlendirmesi başlığı altında üç dev liste paylaştım (tüm listelere yazının sonundaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz) ama yıllık değerlendirme ile aylık değerlendirmeyi birbirine karıştırmıyor, şimdi de karşınıza Karşı Müzik Aralık Değerlendirmesi ile çıkıyorum. Hem yıllık değerlendirmemde Aralık ayının sadece ilk üçte birlik kısmında paylaşılmış işlere kulak kabartabilmiştim, halbuki ayın devamında da gayet güzel işler ile karşılaştık.

Her neyse, sözü daha fazla uzatmadan buyrun Aralık ayında Türk Müzik Sahnemizin genellikle alternatif sularında neler olduğuna Karşı Müzik’in gözünden bir bakalım.

Not: Ay boyunca Karşı Müzik’in Twitter hesabından ve Instagram hikâyelerinden pek çok güzel iş paylaştım, tıpkı yıllık değerlendirmede olduğu gibi bu aylık değerlendirmede de tüm bu güzel işler arasından sadece bana en çok dokunanları seçeceğim. Buradakilerin daha fazlasına her zaman için Karşı Müzik’in Twitter ve Instagram hesapları ile YouTube ve Spotify listeleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

A. ALBÜMLER

01. Ağaçkakan – Kendiliğinden – Bu albüme yıllık değerlendirmemizde de yer vermiştik, hatırlayacaksınız.
02. Alper Antmen – Eşik AltıKırkbinsinek‘ten de tanıdığımız sevgili Alper bu yılın sonuna hayli güzel bir ses bıraktı.
03. Alper Çağan – The Things That I Wait For – Bu beş şarkılık kısa çalara ise aslında yekpare bir şarkı veya bir konsept albüm olarak bakmak daha doğru olabilir. Albümün giriş şarkısı Running from Insecurities’in klibine de bir göz atmalısınız.
04. Can Kazaz – KızılgerdanYıl sonu değerlendirmesine yetişen bir diğer Aralık albümü de Can Kazaz’ınkiydi. Kızılgerdan’ın klibini izlemek isteyenleri de şöyle alalım.
05. enisimunis – Düş – Bu kısa çalarda yetmişlerin seksenlerin pek çok ünlü piyanist bestecisi ve solistinden bir rüzgar bulacaksınız.
06. Gren – Mevsimsiz İklimler – Bu ayın havalı albümlerinden biri de Gren’den geldi. Geri Dönmez parçasının klibini de buradan izleyebilirsiniz.
07. Kaan Çelen – NA-Zİ-LE – Kaan Çelen’in albümü cazseverlerin yüzünü güldürecek keza albümde güçlü bir ekip ve birbirinden güzel eserler bulacaksınız.
08. Moğollar – Antolian Sun – Bu albüm karşısında önümüzü iliklemek dışında yapılacak pek bir şey yok. Dünyanın her köşesindeki müzikseverler için arşivlik bir eser, hem içerik hem teknik açıdan. Albümün kayıt videolarından geçen ay paylaşılan Iklığ D2D Session‘ı seçtim sizlere.
09. TNK – Manik Depresif – Cayır cayır bir albüm arayanlar böyle buyursun, hatta albümdeki favorim Sen de Yan’ın klibine de şuradan ulaşabilirsiniz.
10. Kasım’dan – Birds Ensemble – Ouroboros (Live) – Sevgili Gülşah Erol’un Birds Ensemble’ından akıp giden bir canlı albüm.

B. KLİPLER

01. Birkan Nasuhoğlu – GEL – Sevgili Birkan geçen ay yayınladığı GEL şarkısının klibini bu aya saklamış. Yönetmen: Murat Joker
02. Dolunay Obruk – Korktun Mu – Dolunay Obruk’un geçen yıl yayınladığı Entropi albümünden Korktun Mu parçası bu ayın kliplenenleri arasında. Yönetmen: Dehan Topkara
03. Nilipek. – Günbekan – Ayın en havalı klibi ise Nilipek.’in bu yıl yayınladığı ve yıllık değerlendirmemizde de yer alan mektuplar albümündeki favori parçam olan Günebakan’a çekilmiş. Yönetmen: Melih Kun

C. TEKLİLER

01. Adakanbo – Zaman Geri Dön – Yılı son günlerine kadar iyi değerlendiren isimlerden biri Adakanbo.
02. Değer Deniz – Unuttun – Değer Deniz’in güzel hatırasına saygıyla. Değer’i doğum gününde anan bir diğer kıymetli iş ise sevgili Ediz Hafızoğlu ve Bîdar’ın Değer İçin şarkısı.
03. Ediz Hafızoğlu & Barış Çakmakçı – Yıldızlar – Ediz Hafızoğlu bu ayın çok üretenlerindendi. Yıldızlar’ın ve yukarıda bahsettiğim Değer İçin’in yanı sıra yine Bîdar ile Kuyu adlı bir başka tekli daha paylaştı kendisi bu ay.
04. Eralp Çalık – Gün – Bu ayın müzikleri içinde şahsi favorilerimden bir tanesi Eralp Çalık’ın Gün’ü oldu. Kıymetli bir kadro ile üretilmiş kıymetli bir eser.
05. Hayali Dostlar – Dünyanın En Güzel Yeri – Bu ayın benim için güzel karşılaşmalarından biri de bu tekli.
06. Kaan Boşnak – Barbar – Sevgili Kaan’ın ne kadar iyi bir popçu olduğunu kanıtlayan bu şarkı tek bir dinleyişte dinleyenin zihnine yapışma garantili.
07. Klor – Son Jeton – Klor, Son Jeton adlı bu üçlü ile Son Jeton parçasının yanına önceki iki teklisini de ekleyip bunları tek bir paket olarak karşımıza çıkarttı. Son Jeton’un klibine de bir göz atabilirsiniz.
08. Melisa Karakurt – Nefes – Sevgili Melisa’nın yıllık değerlendirmede de yer verdiğim bu teklisi gerek müziği gerek klibiyle kesinlikle ayın en iyilerinden.
09. Nada – Ay Doğdu – Sevgili Nada bu ayı da çok güzel bir eserle geçti.

10. Onur Çalışkan – Gemi – Onur Çalışkan’ın klibiyle birlikte yayınladığı bu güzel teklisinde kendisi ve ekibinden bir Ezginin Günlüğü klasiği dinliyoruz.
11. People Around – Good for Me – İkilinin 2020’ye bıraktığı tek eser.
12. Robots 4 Friends – The Gatley Way – Biraz da cayır cayır bir şeyler paylaşalım ama değil mi?
13. Selen Gülün – Daha Yavaş – Selen Gülün bir süre önce yayınladığı Yavaş teklisiyle yetinmeyenler için bu ay Daha Yavaş’ı yayınladı. Hem de eserin bir de Emre Malikler’in elinden geçmiş versiyonuyla.
14. Soft Analog – Akustik – Sevgili Soft Analog ise daha önceden yayınladığı Geç Vakitler’in akustik versiyonunun yanına iki tane daha pek güzel akustik kayıt ekleyip bir üçlü paylaştı bu ay. Kendileri sadece ayın değil, yılın kendilerini en güzel güzel kabul ettiren ekibi bana kalırsa. Kaybolur’un Ankara rüzgarlı klibini izlemeyenleri de böyle alalım.
15. Vera – Kartpostal Hayaleti – Sahnemizin çalışkanlarından Vera bu aya türkümsü bir eser bıraktı, çok da güzel yaptı.
16. Kasım’dan – Lalalar – Ceketini Al Yoluna Bak – Şahane ekip yine mis gibi bir tekli ile karşımızda. Teklinin kapağı da “devlet, mafya, aşiret” diye slogan atıyor adeta.
17. Eylül’den – SoundLove – I Can Not Breathe – Geç karşılaştığım ama yine de paylaşmadan edemediğim bir iş var bu kez karşımızda, hayli güzel tabii.
18. Eylül’den – Alize & Sinan Yıldız – Sadece Biz – Sevgili Alize’nin Sinan Yıldız ile ortak ürettiği bu eser, kendisine geç denk gelmiş olsam da pek çok açıdan bana çok müthiş geldi, Sadece Biz’e Karşı Müzik’te yer vermeden bu yılı bitirmek istemedim.

D. PERFORMANSLAR

01. Batuhan Polat | Evden Uzakta – Bitmesin istediğim bir performans. Ayın bir diğer şahane Evden Uzakta bölümü ise Dilan Balkay’ın konuk olduğu bölüm.
02. Doruk Okuyucu & Ebru Söylemez | Hoş Müzik – Yine çok güzel bir performans, güzel de bir sohbet ile.
03. Emine Bostancı & Roel Goedhart – Plumeria – Gitar ve İstanbul kemençesi hayli güzel bir ikili, hayli etkili bir performans.
04. Fatih Ertür | ve ben yalnız – Programın en inanılmaz performanslarından biri, Fatih Ertür’ün müthiş Şahsenem yorumu. Ayın diğer konukları ise Sedef Sebüktekin, Hazal Burkankulu ve Güliz Ayla.
05. İlhan Şeşen & Vedat Sakman – Akustik Hikayeler – Buyurun size aynı adlı albümün konseri, mis gibi.
06. KÖK | Hakan Tamar ile Mod Sessions – Konser ihtiyacımızı bir nebze de olsa karşılayan güzel programın ay başından güzide bir bölümü.
07. One Night Stand – Deeper – Favori ekiplerimden olan ONS bu kez bir “Jamıryo” yorumu ile karşımızda.
08. Vile Urn – With Liberty… – Vile Urn cayır cayır bir eserini sakinleştirmiş bir de kartpostalın içine koymuş.

E. MÜZİKLİ

01. ben insan değilm miyim? (2. bölüm) – Türkiye’de Müzisyen Olmak – Müzikli kategorimize bir süredir denk gelmiyordunuz ancak böyle önemli ve ses getiren bir belgeseli paylaşmasam olmazdı. Hatta en iyisi eğer izlemediyseniz önce belgeselin geçen ay yayınlanan ilk bölümünden başlayın izlemeye.

Evet, Aralık ayının Karşı Müzik’in gözünden değerlendirmesi bu şekilde. Ancak “bunlar bana yetmedi” diyenler yola üç bölümlük dev 2020 değerlendirmemizden devam edebilir:

01. KARŞI MÜZİK 2020 DEĞERLENDİRMESİ BÖLÜM 1: TEKLİLER
02. KARŞI MÜZİK 2020 DEĞERLENDİRMESİ BÖLÜM 2: ALBÜMLER
03. KARŞI MÜZİK 2020 DEĞERLENDİRMESİ BÖLÜM 3: KLİPLER VE PERFORMANSLAR

“Ben bunları zaten okumuştum, bana daha çok müzik lazım” derseniz, o zaman size beehy.pe’ın 2020 değerlendirmesini önerebilirim. Keza bu dev listede dünyanın çeşit çeşit diyarından bu yıl yayınlanmış alternatif albümler bulacaksınız.

Ara ara bahsediyorum artık YouTube ve Spotify’da her ay için ayrı aylık listeler yapmıyorum. Bunun yerine karşılaştığım tekli ve albümleri Spotify’da 150 eserlik tek bir listede, karşılaştığım klip ve performansları ise YouTube’da 100 videoluk tek bir listede biriktiriyorum. Haliyle hemen hemen her gün güncellediğim biri Spotify’da biri YouTube’da olmak üzere iki büyük Karşı Müzik listesi var elimizde. Yeni içerikler ekledikçe en eskileri listeden çıkarıyorum ki sonsuz bir listeye dönüşmesin bu ikisi. Sizden ricam her iki listeyi de takibe almanız ve en azından haftada bir bu listelerde ne olup bittiğini bir kontrol etmeniz yönünde. Tabii bu listeleri son eklenenden geriye gidecek şekilde dinlemelisiniz. YouTube listemize yazının girişinden (veya geniş bir ekrandaysanız ekranın solundan) Spotify listemize ise yazının altından erişebilirsiniz.

01. KARSIMUZIK.COM | KARŞI MÜZİK | SPOTIFY
02. KARSIMUZIK.COM | KARŞI MÜZİK | YOUTUBE

Klasik ama önemli kapanış cümlemle sizlere veda ediyorum: “Bu müzikleri dinlemeniz, seveceğini düşündüğünüz kimselere önermeniz ve güzel müziklerin yayılmasına katkı sağlamanız dileklerimle…

Bu aylık dökümlerden e-posta ile haberdar olmak isterseniz yapmanız gereken tek şey sayfanın en altındaki “e-posta adresiniz” yazan kutucuğa adresinizi yazıp hemen kutucuğun sağındaki “KAYIT OL” butonuna tıklamak. İnanılmaz sıra dışı bir durum olmadıkça posta kutunuzu ayda birden fazla ziyaret etmeyeceğim söz. 🙂

Karşı Müzik’i takip ediniz:

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend