Karşı Müzik 2020 Değerlendirmesi Bölüm 3: Klipler ve Performanslar

Serimizin üçüncü yazısıyla Karşı Müzik 2020 Değerlendirmesi’nin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu yazıda yılın bende iz bırakan kliplerini ve performanslarını listeleyeceğim. Serinin giriş yazısını okumadıysanız ve bahsi geçen yazının girişinde detaylıca açıkladığım listeleme yöntemlerimi merak ederseniz bu bağlantıya tıklayabilirsiniz: KARŞI MÜZİK 2020 DEĞERLENDİRMESİ BÖLÜM 1: TEKLİLER

Tıpkı serinin ilk yazısında da belirttiğim gibi yıl bitmeden bu yazıları yayınlamak adına listemde 12 Aralık’a kadar paylaşılmış olan içeriklerden karşıma çıkanları değerlendirmeye aldım. Bu tarihten sonra yayınlanan veya Karşı Müzik’in radarına bu tarihten sonra takılan diğer işleri Aralık ve Ocak değerlendirmeleri başta olmak üzere gelecek yazılarda bulabilirsiniz.

Girişi daha fazla uzatmadan alfabetik olarak sıraladığım klipler ve performanslar listeme geçiyorum:

01. Ağaçkakan – 989 – Klibin yönetmeni olan Tuğçe Kep, işleriyle beni giderek daha çok etkileyen yönetmenlerimizden biri.
02. Altın Gün – Ordunun Dereleri – Adeta dönem filmi izler gibi izlediğimiz bir güzel klip daha. (Yönetmenler: Bob Sizoo, Najim Jansen)
03. Bade Nosa – 28 – Sevgili Bade’nin klibiyle birlikte yayınladığı her bir teklisi bu yılı daha güzel bir hale getirdi ancak 28’in klibi bu yılın en iyileri arasında. (Sanat yönetmeni: Anıl Çezik, animasyon: Koray Pezükoğlu)
04. Batuhan Polat | Evden Uzakta – Batuhan Polat’ın birbirinden güzel üç şarkılık bu canlı performansı, sevgili Levent Sevi’nin çok özlediğimiz ve geçtiğimiz aylarda geri dönen programı Evden Uzakta’dan.
05. Can Güngör – Sesini Ver – Sular Dar albümünden Sesini Ver parçası hayli tatlı animasyonuyla yılın iz bırakan klipleri arasında yerini alıyor. (Animasyon: Zeynep Aslanoba)
06. Can Ömer Uygan – Dan’ın Şarkısı – Büyüleyici bir müzik ile aynı büyüleyicilikte görüntüler buluşunca her şey çok daha etkileyici bir hal almış. (Yönetmen: Memo Ömür)
07. Cava Grande – A Room Above the Earth – Sevgili Tan Tunçağ’ın yaptığı havalı işler dünyanın farklı yerlerinde de dikkat çekip takdir görüyor.
08. Cenk Erdoğan – Revan | Kitapçı – Sevgili Levent Sevi’nin yönetmenliğini üstlendiği bir diğer güzel proje Kitapçı’dan Cenk Erdoğan’ın Revan perfromansını yılın iz bırakanları arasına eklemek istedim.
09. Cihan Bilgin & Ozan Kınasakal – Kraterler – İkilinin bu animasyon klibi de yılın gözden kaçmaması gerekenlerinden bana sorarsanız. (Animasyon: Tolga Tarhan, yönetmen: Tolga Tarhan, Gamze Yavuz)
10. Deniz – Çiçek – Kısa film tadındaki bir başka kliple karşı karşıyayız. (Yönetmen: Harun Baysan)

11. Deniz Tekin – Uyanmalıyım – Sevgili Deniz Tekin’in tatlı klibi Uyanmalıyım, bir başka başarılı ve üretken yönetmenimiz Can Özen’in elinden.
12. Doruk Okuyucu & Ebru Söylemez – Çalın Davulları – Bu kıymetli ikilin yorumladığı bu güzel Selanik türküsünü bu yıl dinlemelere doyamadım.
13. Dr. Skull – Her Şey Yolunda – Efsane ekipten efsane bir konser performansı var şimdi de karşımızda, bu yılın güzel sürprizlerinden biriydi bu video.
14. Ductape – Wooden Girl – Bir başka kıymetli yönetmen Tunahan Emre Bilgin’in bu işi benim dikkatimi çeken işlerden biri oldu.
15. Efe Demiral – October – Sevgili Efe Demiral’ın bu klibi benim açımdan yılın en iyilerinden biri. Film gibi oturup, kilitlenip izlenmelik müthiş bir eser. (Yönetmen: Ali Kanıbelli)
16. Ekin Beril – Uzayın Dibi – Ekin Beril’in şarkısının ve klibin enerjisinin birbiriyle çok iyi uyuştuğunu düşünüyorum. (Yönetmen: Utku Kemal Durmaçalış)
17. Emir Aksoy – Kanatları Gümüş | ve ben yalnız – Sevgili Levent’in bu yıla damgasını vuran esas müzik programı ise ve ben yalnız’dı. Bu enstrümansız müzik programının bölümlerine sık sık Karşı Müzik’te yer verdim. Hazır yılın değerlendirmesini yapıyorken kendi bölümüme biraz torpil geçmemi sanıyorum anlayışla karşılarsınız. 🙂
18. Emir Yargın – Dene Yanıl – Sevgili Emir Yargın’ın bu güzel teklisi ve klibi karantinanın hepimize bastığı bir dönemde belki de evde yaşadıklarımızı bize aynı netlikte yansıttığı için beni etkileyenler arasına girdi. Emir klibi Yüksel Şardağ ile birlikte yönetmiş.
19. Emre Dayıoğlu & Gabriel Meidinger & Toby Kuhn – Omar Dayımın Gatırı – Sevgili Emre Dayıoğlu ve arkadaşlarının Patara’daki bu güzel performansı tabii ki yılın en keyifli performansları arasında olacaktı.
20. Eylül Biçer – Aslankara – Klip size adeta natürmort ve hiper gerçekçi tablolarla dolu bir sanat müzesinde geziyormuş hissi verecek. Lucas Milhomem ve Nelson Algomeda’nın yönettiği klip kesinlikle yılın en havalı işlerinden.

21. Ezhel – Benim Derdim – | ROUNDS | Vevo – Ezhel, şahane şarkısı Benim Derdim’i Vevo’nun bu havalı canlı performans programında seslendirerek listemizde kendine bir yer açtı.
22. Gaye Su Akyol – İsyan Manifestosu – Gaye Su Akyol’un taze albümünün taze klibi yer yer bir anime yer yer bir Tarantino filmi gibi. Klip, işlerini heyecanla takip ettiğim yönetmenlerden Irmak Altıner’in imzasını taşıyor.
23. Gökçe Coşkun – Korkmadan – Şebnem Aslan imzalı bu animasyon klip de yılın izlenmeden geçilmemesi gerekenlerinden.
24. Grejuva – Piramit – Grejuva’nın Eren Karatepe imzalı bu klibini ve şarkısını hayli havalı buldum.
25. İçimdeki İz – Listenin ne klip ne de performans olan tek işi sevgili İrfan Alış’ın güzel kısa filmi İçimdeki İz. Film türünde paylaştığım tek iş bu olduğu ve yıllık değerlendirmenin en görsel listesi de bu bölüm olduğu için İçimdeki İz’i de buraya eklemek istedim.
26. İdil Meşe – Kendini Sev – İdiş Meşe’nin Caner Çetiner tarafından yönetilen bu tatlı klibi de bu yıla iz bırakan işlerden.
27. Ilhan Ersahin’s Istanbul Sessions – Hurri-Mitanni (Güzel Haber) – İnsanın izledikçe tekrar izleyesi gelen bu müthiş klip ise Gökalp Gönen’in imzasını taşıyor.
28. In Hoodies – Remains – In Hoodies’in Emre Köktaş ve Murat Miroğlu imzalı, animasyonla gerçeğin iç içe geçtiği klibi de hayli etkileyici.
29. Karsu – 3. Uluslararası Akra Caz Festivali – Karsu’nun bu yıl gerçek bir festival olmasa da iki konserlik bir dijital etkinliğe dönüşen Akra Caz Festivali’ndeki performansı eminim içinizdeki konser özlemine ilaç olacaktır.
30. Lara Di Lara – Kayropraktik – İdil Ergün imzalı bu hipnotize edici klibi bu listeye almazsam olmazdı.

31. Nada – İki Örümcek – Yıl boyunca ısrarla adını Örümcek olarak yazdığım ama gerçekte adı İki Örümcek olan bu şarkı, bana kalırsa karantina ortamında iki ayrı evde çekilebilecek en havalı kliplerden birine sahip. (Kamera: Erol Özlav, Miray Kurtuluş, Selen Hünerli, Tan Tunçağ, kurgu ve post prodüksiyon: Deniz Erk)
32. Nilipek. – Günebakan – Sevgili Nil İpek bir kadınlar çetesine liderlik ettiği ve Melih Kun tarafından yönetilen havalı Günebakan klibini yıl bitmeden paylaştı, böylece Mektuplar albümündeki favori şarkım da kliplenmiş oldu.
33. Nova Norda – Kim Üzdü Seni – Ali Demirel ve İpek Ural imzalı bu kıyamet senaryolu klip ise Nova Norda’nın etkileyici işleri arasına eklendi.
34. One Night Stand – Reverans – Sıradaki performans videomuz ise bu süreçte ara ara canavar yorum videoları yayınlayarak yüzümüzü güldüren ONS’den geliyor. Bakın bakalım Sıla’nın Reverans’ının bu hali sizin de hoşunuza gidecek mi?
35. ONUR & Muhlis Berberoğlu – Uzun İnce Bir Yoldayım – RGB Music kanalında paylaşılan bu vurucu performans da beni derinden etkileyenler arasında.
36. Pi – Şekil – Serdar Güngör ve Hakan Kurucu izmalı bu klibin de garip bir çekiciliği ve hayli evrensel bir görselliği var.
37. Pulsar – Hırpani – Bir kez daha Tan Tunçağ’ın etkileyici bir klibiyle karşılaşıyoruz.
38. Rinxlaya – İpucumu Buldum – Rinxlaya’nın bu etkileyici şarkısının klibinin yönetmen koltuğunda listemize ikinci kez giren Tuğçe Kep’i görüyoruz tekrar.
39. Saturn Bar – Kalbimde – Aytekin Aykut imzalı bu Netflix mistik yerli yapımı havasındaki klip de şarkısıyla beraber bu güzel listede yerini alıyor.
40. Selin Sümbültepe – Dalgakıran – Evet siyah beyaz işlere karşı biraz zaafım var, tıpkı danslı işlere olduğu gibi. Bora Çifterler’in yönettiği bu duru klibin Dalgakıran parçasına çok iyi uyduğunu düşünüyorum.

41. Soft Analog – Kaybolur – Soft Analog bu yılın en parlayan ekiplerinden. Kendilerine tekliler listesi yerine Yasin Yavuz tarafından yönetilen ve buram buram Ankara kokan bu taze klipleriyle bu listede yer vermek istedim.
42. Uran Apak – Out of Nothing – Uran’ın havalı şarkısı ve en az şarkı kadar havalı klibine bu listede yer vermeme şansım yoktu. (Yönetmen: Karolis Andriulis)
43. XiR – Sallan – Melih Kun’un yönettiği bir diğer klip ise XiR’in içinden çıkması hayli zor Roman klibi Sallan.
44. Yasemin Mori – Rampa Stampa – Müthiş gaz şarkı, müthiş gaz klip, yine Irmak Altıner imzalı. Mori bu sene ateş eden üretimlerde bulundu, bebeği de bunlardan biri! 🙂
45. Yolcu – A Hunter and the Pray – Şarkı müthiş, Emrecan Ağtaş’ın yönettiği klip ise tam bir çılgınlık.

Bu yazıda yer verdiğim 45 klip ve performanstan (hatta bir de kısa filmden) ayrı bir izleme listesi oluşturdum. Yazının girişinde (veya geniş bir ekrandaysanız ekranın solunda) bu listeyi göreceksiniz, yine de “ben bir yerlere tıklamadan rahat etmeyeceğim” diyenler için bahsi geçen YouTube listesinin bağlantısı şudur: Karşı Müzik 2020 – Klipler ve Performanslar

Sizler de 2020’nin sizi etkileyen klip ve performanslarını bu yazının/paylaşımın altına yorum olarak bırakabilirsiniz. Böylece ortada hepimiz için izlenecek daha çok klip ve performans olur.

Bu listeyi müziksever arkadaşlarıyla paylaşanları çok güzel bir 2021 bekliyormuş diye duydum. 🙂 Herkese şimdiden sağlıklı ve müzik dolu, şahane bir yeni yıl diliyorum!

Karşı Müzik 2020 Değerlendirmesi’nin tüm yazılarına bu bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

KARŞI MÜZİK 2020 DEĞERLENDİRMESİ BÖLÜM 1: TEKLİLER
KARŞI MÜZİK 2020 DEĞERLENDİRMESİ BÖLÜM 2: ALBÜMLER
KARŞI MÜZİK 2020 DEĞERLENDİRMESİ BÖLÜM 3: KLİPLER VE PERFORMANSLAR

Böylece 2020 değerlendirmesi serimizin sonuna gelmiş olduk, umarım bu üç liste sayesinde güzel müzikler ve videolara denk gelmiş, keyifil vakit geçirmiş ve yeni isimler keşfetmişsinizdir. O halde bu seriye de klasik ama önemli kapanış cümlemle bir son vereyim: “Bu müzikleri dinlemeniz, seveceğini düşündüğünüz kimselere önermeniz ve güzel müziklerin yayılmasına katkı sağlamanız dileklerimle…”

Sayfanın en altındaki e-posta adresiniz yazan kutucağa adresinizi yazıp yanındaki KAYIT OL butonuna tıklarsanız aylık ve yıllık değerlendirme yazılarımızdan sizi e-posta aracılığıyla haberdar edebiliriz.

Karşı Müzik’i takip ediniz:

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend