Karşı Müzik 2020 Değerlendirmesi Bölüm 2: Albümler

Karşı Müzik 2020 Değerlendirmesi tüm hızıyla devam ediyor. Bugün serinin ikinci yazısındayız yani yılın bende iz bırakan albümlerini listeleyeceğim. Bu listede 2020’nin birbirinden güzel uzun çalar, kısa çalar ve derleme albümlerini bulacaksınız. Serinin giriş yazısını okumadıysanız ve bahsi geçen yazının girişinde detaylıca açıkladığım listeleme yöntemlerimi merak ederseniz bu bağlantıya tıklayabilirsiniz: KARŞI MÜZİK 2020 DEĞERLENDİRMESİ BÖLÜM 1: TEKLİLER

Tıpkı serinin ilk yazısında da belirttiğim gibi yıl bitmeden bu yazıları yayınlamak adına listemde 12 Aralık’a kadar paylaşılmış olan içeriklerden karşıma çıkanları değerlendirmeye aldım. Bu tarihten sonra yayınlanan veya Karşı Müzik’in radarına bu tarihten sonra takılan diğer işleri Aralık ve Ocak değerlendirmeleri başta olmak üzere gelecek yazılarda bulabilirsiniz.

Girişi daha fazla uzatmadan alfabetik olarak sıraladığım albümler listeme geçiyorum:


01. 30. Akbank Caz Festivali: Dün, Bugün, Yarın – Akbank Sanat yılın belki de en kıymetli derlemesine imza attı. Karşımızda Caz Festivali’nin 30. yaşı anısına tıpkı albümün adındaki gibi caz sahnemizin geçmişine, bugününe ve geleceğine yön veren nice kıymetli müzisyenin eserlerinden oluşan bir albüm var.
02. Ağaçkakan – Kendiliğinden – Yılın son günlerine doğru Ağaçkakan ara ara teklilerini sızdırdığı albümü Kendiliğinden’i müzikseverlerle paylaştı. Dolu dolu bir albüm, her yönüyle etkileyici.
03. Alaca – 10Gün – Yılın karşılaştığıma memnun olduğum isimlerinden biri Alaca ve 10Gün de bayağı havalı bir albüm olmuş.
04. Baba Zula – Hayvan Gibi – Sevgili Baba Zula, bu yıla ismiyle uyuşan bir albüm bıraktı. Doğru düzgün konsere gidemediğimiz bu yıl yapılabilecek en iyi şeylerden biri de bu albümü açıp yüksek sesle dinlemek.
05. Bahr – I Resist – Yılın güzel kazanımlarından biri de Bahr ve ekibin ilk kısa çalar albümü I Resist oldu benim için. Siz de henüz tanışmadıysanız kendileriyle tanışmayı daha ertelemeyin.
06. Batuhan Polat – Tozum ve Nefesim (Canlı) – Sevgili Batuhan Polat, kendisiyle ilk karşılaştığımdan beri her işiyle beni müthiş heyecanlandıran bir müzisyen. Tozum ve Nefesim kısa çaları da bu yılın güzelliklerinden oldu.
07. Bilge Günaydın – Daydreams – Günaydın’ın kıymetli müzisyenler ve bestelerle dolu bu albümü de bu yıl bolca dinlediklerim arasında yer aldı.
08. Brek – Beyaz Dalga – Brek de yılın sonuna doğru bir kısa çalar hediye etti biz müzikseverlere.
09. Can Güngör – Sular Dar – Sevgili Can’ın beş yıl sonra gelen bu uzun çaları tıpkı ilk albümü gibi on yıllarca dinlenecek, yılın altın değerindeki işlerinden.
10. Can Kazaz – Kızılgerdan – Can Kazaz da yıl içinde ara ara paylaştığı teklilerini de içeren albümünü yıl bitmeden yayınlayarak albümüyle bu yılın güzellikleri arasındaki yerini aldı.


11. Cenk Erdoğan – Arıyorum Hâlâ – Ülkemizin en kıymetli müzisyenlerinden biri olan Cenk Erdoğan, Fermata’nın iki sene ardından solmayacak bir iş daha bıraktı bizlere.
12. Ceyl’an Ertem – Cahille Sohbeti Kestim – Sevgili Ceyl’an Ertem her zamanki gibi bu yılın en üretken isimlerindendi. Ben kendisini bu yılki en büyük işi olan etkileyici yorum albümü Cahille Sohbeti Kestim ile bu listede anmak istedim. Korona belasını da atlatmış, nazar değmesin.
13. Ekin Beril – Dualite – Ekin Beril’in yaptığı heyecan verici işleri zevkle takip ediyordum. Bunların üstüne Ekin Beril bir de bu güzel albümü ekledi, çok da güzel oldu.
14. Elif Çağlar – Come Me Come Te – Sevgili Elif Çağlar da bu yılın çok üreten isimlerinden. Ne şans ki böyle müzisyenlerimiz var da bu saçma yıl hepimiz için biraz daha çekilebilir oldu.
15. Erkan Oğur & Can Çankaya & Turgut Alp Bekoğlu & Matt Hall – Kimse Kalmadı – Ustalardan bir 2020 hediyesi.
16. Eskiz – Kozmik Ruh Dansı – Sevgili Eskiz de tam gaz albümünü yıl bitmeden yetiştirdi, dinleyicileri olarak bizi sevindirdi.
17. Evrencan Gündüz – Sabah Şarkıları / Şekerli – Geçen seneki bir albümün devam filmi tadındaki bu kısa çalar da yılın güzelleri arasındaydı tabii ki.
18. Eylül Biçer – Byblos – Sevgili Eylül’ün bu ilk albümü de kesinlikle yıllarca eskimeyecek arşivlik işlerden biri.
19. Ezginin Günlüğü 40 Yıllık Şarkılar – Listemizin bir diğer derlemesi de Ezginin Günlüğü’nün ölümsüz şarkılarını genellikle genç ve alternatif sanatçılarla buluşturan bu güzel albüm.
20. Ezhel & Murda – Made in Turkey – Yılın en çok konuşulan albümlerinden biri, benim de pek çoğunuz gibi en çok dinlediklerim arasındaydı tabii.


21. Farazi & Sorgu – Anti-kahraman: 90 Nesli – Doksanların hip-hop seslerini ve dünyasını özleyenler için gerçek bir hip-hop albümü.
22. Farketmez – C.A.S. – “canımaleykümselam” diye açasım gelse de esasen Contemporary Art Shit’in kısaltması olan C.A.S. bu yılın kalitesini yükselten işlerden biri.
23. Fazıl Say & Serenad Bağcan – Şu Dünyanın Sırrı – İki büyük müzisyenis seslerinden ve Fazıl Say’ın edebiyatın büyüklerini daha da yücelten besteleriyle karşılaşmaya bu albümde de devam ediyoruz, ne şans.
24. Gökçe Coşkun – Dünya Bir Kabuk – Dört şarkılık bu tatlı albüm de bu yılın dinlenmeye değer işleri arasındaydı.
25. Gülşah Erol – Scar – Bu albüm ile Gülşah Erol sandığını derli toplu bir şekilde dinleyicilerinin önüne serdi.
26. Hakan Yılmaz – Yol – Hakan Hoca’m Yol kısa çaları ile her dinleyeni pek güzel bir yolculuğa çıkartıyor, bu serinin devamını da heyecanla bekliyoruz.
27. Haşmet Asilkan – Preludes from the Cosens Lute Book – Sadece çılgın sanatçıların yapacağı türde bir mücevher, bir nevi zaman makinesi.
28. Hedonutopia – Beyaz Durak – Sevgili Hedonutopia da bu yılı albüm habercisi teklileri ve sonunda bir uzun çalar albüm ile bitirdi.
29. Ilhan Ersahin’s Istanbul Sessions – Bir Zamanlar Şimdi – Yılın en bomba işlerinden biri, benim de şahsi favorilerimden.
30. Islandman – Kaybola – Islandman de bu yıla dolu dolu bir albüm bıraktı. Evde kendi kendinize ruh halinizi yükseltmek için kullanabilirsiniz bu albümü.


31. Kalben – Kalp Hanım – Kalben’in Kalp Hanım’ı her yönüyle yılın büyük işlerinden hatta bana sorarsanız yılın eskimeyecek kalıcı albümlerinden bir diğeri.
32. KÜF – GRİ – Bu kısa çalar da gerek şarkıları gerek o şarkıların klipleriyle bence yılın iyi işleri arasında yerini aldı.
33. Lara Di Lara – Sudaki Çığlık – Geldik bir başka kişisel favorime. Dolu dolu ve her detayıyla çok iyi çok kendine has bir albüm Sudaki Çığlık, yine yıllarca dinleriz.
34. Manuş-u Âlâ – Yola Devam Et – Müziğin yumuşacık akıp gittiği bir albüm geldi Manuş-u Âlâ ekibinden, kaçırmayınız.
35. Melis Güven – İşaretler – Melis Güven de her işini merakla beklediğim isimlerden, kendisi bu yıla İşaretler adlı hayli kıymetli bir albüm bıraktı.
36. Miss Crowley – When the Sun Changes Its Colours – Sevgili Miss Crowley’in ilk uzun çalar albümü de gele gele 2020’ye denk geldi, bence çok da güzel oldu.
37. Moğollar – Anatolian Sun – Üstatların bu taptaze ve aynı zamanda bir o kadar yıllanmış albümü gerek kayıt gerek içerik açısında sadece bizim arşivlerimiz için değil dünyadaki tüm müzik arşivcileri için altın değerinde!
38. Nilipek. – Mektuplar – Sevgili Nil İpek’in iki bölüm halinde yayınladığı bu albümü de pek çok müzikseverin başucu albümlerinden biri olacak. İlgili yazılar için: Mektuplar 1, Mektuplar 2
39. Nükhet Duru – Hikayesi Var – Yılın bir diğer güzel “derlemesi” ise sevgili Nükhet Duru’nun ölümsüz eserlerini günümüzün kıymetli müzisyenleriyle birlikte yeniden yorumladığı Hikayesi Var albümüydü.
40. Olta – Olta 1, 2, 3 – Olta müzisyenler için hayli anlamlı bir dayanışma ve alternatif üretim projesi olarak bu yıl az zamanda çok büyük işler başardı, sanırım yıl bitmeden dördüncü albümlerini de yayınlayacaklar.


41. ORKN – Alt Üst – Bu yıl karşılaştığıma memnun olduğum bir diğer isim ise ORKN ve kendisinin havalı kısa çaları Alt Üst.
42. Otonom Piyade – Deliler Bayramı – Saian ve K”st’ın ortak projesi Otonom Piyade bu yılı da boş geçmedi ve yine lafını kimseden esirgemedi.
43. Ozan Çoban – İstek – Ozan Çoban’ın bu dört şarkılık minik albümünü dinlerken geçmişle bugün arasında gidip geliyorum hep.
44. Salih Korkut Peker – Denize Dik – “Bu yıldan sadece üç albüm seçeceksin” diye biri kafama silah dayasaydı sanırım Denize Dik en az düşünerek ilk üçe koyacağım işlerden biri olurdu. Müthiş!
45. Santi & Tuğçe – A Twice Told Tale – Santi ve Tuğçe ikilisi yılın en üretken isimlerinden, ben kendilerinin tüm bu tekli ve albümleri arasından sizler için A Twice Told Tale’i öne çıkarmak istedim bu değerlendirmede.
46. Serkan Emre Çiftçi – Ekim – Yılın bir başka zamansız albümü de Serkan Emre Çitçi’den geldi. Yıllarca hiç eskimeden dinlenecek bir iş var karşımızda.
47. Şevket Akıncı – Radyo Ekoton – Bir başka altın değerinde albüm ise müzik piyasamızın kıymetlilerinden Şevket Akıncı’dan geldi. Her zamanki gibi hem zamansız hem çağın ötesinde.
48. Simge Pınar – güzel şeyler akustik – Bu sene evde geçirilen zamanlar sağ olsun bolca akustik albüme kavuştuk ama bunların içinde bana en keyif verenlerden biri sevgili Simge Pınar’ın Güzel Şeyler albümündeki dört şarkısını yeniden düzenlediği bu mini albümüydü.
49. Tired Eyes Kingdom – Burn the Castle – T.E.K. şahane uzun çalar albümünü 2020’ye saklıyormuş meğer.
50. Yarkın Duo – Quintessence – Sevgili Nağme ve Baturay Yarkın kardeşlerin elementler temasını işlediği bu doğaçlama meditasyon albümü gerek frekans gerek hissiyat olarak kalbinize işleyecek.

Bu yazıda yer verdiğim 50 albümden ayrı bir dev dinleme listesi oluşturdum. Yazının girişinde (veya geniş bir ekrandaysanız ekranın solunda) bu listeyi göreceksiniz, yine de “ben bir yerlere tıklamadan rahat etmeyeceğim” diyenler için bahsi geçen Spotify listesinin bağlantısı şudur: Karşı Müzik 2020 – Albümler

Yazının içine serpiştirdiğim klipler bu listedeki eserlerin arasından rastgele seçilmiştir. Yılın klipleri ve performansları listesi serinin üçüncü ve son yazısı olarak önümüzdeki günlerde karşınıza çıkacaktır. Sizler de 2020’nin sizi etkileyen albümlerini bu yazının/paylaşımın altına yorum olarak bırakabilirsiniz. Böylece ortada hepimiz için dinlenecek daha çok müzik olur.

Bu listeyi müziksever arkadaşlarıyla paylaşanları çok güzel bir 2021 bekliyormuş diye duydum. 🙂 Herkese şimdiden sağlıklı ve müzik dolu, şahane bir yeni yıl diliyorum!

Karşı Müzik 2020 Değerlendirmesi’nin tüm yazılarına bu bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

KARŞI MÜZİK 2020 DEĞERLENDİRMESİ BÖLÜM 1: TEKLİLER
KARŞI MÜZİK 2020 DEĞERLENDİRMESİ BÖLÜM 2: ALBÜMLER
KARŞI MÜZİK 2020 DEĞERLENDİRMESİ BÖLÜM 3: KLİPLER VE PERFORMANSLAR

Sayfanın en altındaki e-posta adresiniz yazan kutucağa adresinizi yazıp kutucuğun yanındaki KAYIT OL butonuna tıklarsanız aylık ve yıllık değerlendirme yazılarımızdan sizi e-posta aracılığıyla haberdar edebiliriz.

Karşı Müzik’i takip ediniz:

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend