Karşılaştığım Müzikler #17

Bu güzel ve adalete susamış Pazar gününde bir başka Karşılaştığım Müzikler yazısıyla daha karşınızdayım. Bolca müzikli bağlantımız var yine. Bakalım görüşmeyeli kimler neler yapmış ve bunların hangileri bana denk gelmiş. Başlıyoruz:

Sıkı bir giriş yapalım listemize de delikanlı desinler. Aslına bakarsanız bu gaz performans videosu geçtiğimiz Mayıs ayında yayınlanmış, videodaki performans ise Mart ayındanmış. Videonun yapımcısı de Petri Kabı‘ymış. Eskiz‘den Şaşkın Tanrılar‘ı dinliyor ve izliyoruz. Kanala bir göz atın, hem Eskiz’e hem de başka müziklere ait farklı videolarla karşılaşacaksınız.
Efsaneler bazen de efsane işlerle geri dönüyor ve hayranlarına bizi hafife almayın mesajı verebiliyor. İşbu durumun en klas örneklerinden biri Mazhar Fuat Özkan‘ın yeni albümü Kendi Kendine. Dinleyin, hak vereceksiniz. Albümde hem alıştığımız MFÖ‘ye dair bir şeyler, hem yeni tatlar, hem daha da deneyimli duruşlar göreceksiniz. Acıyı Bal Eyledik yorumlarını seçtim sizler için ama albümün tamamını da muhakkak dinleyin. Hasan Hüseyin Korkmazgil‘in destansı sözlerinden birazını şuraya da iliştireyim:

 

kanadık toprak olduk
çekildik bayrak olduk
döküldük yaprak olduk
geldik bugüne 
ekmeği bol eyledik
acıyı bal eyledik
sıratı yol eyledik
geldik bugüne 
ekilir ekin geliriz
ezilir un geliriz
bir gider bin geliriz
beni vurmak kurtuluş mu 
kör olasın demiyorum
kör olma da gör beni

Önceden de Karşılaştığım Müzikler yazılarının birinde Neval‘den bahsetmiştim sanırım. Agamemnon, Neval’in yeni teklisi. Etkileyici ve farklı bir şarkı olmuş. Müzik Neval’e ait, sözleri de kendisi Tragedya‘dan derlemiş. Düzenleme Yuriy Ryadchenko‘ya, şarkıdaki zurna icrâsı ise Ünal Yürük‘e aitmiş. En az şarkı kadar farklı olan izleyeceğiniz bu videoyu ise Ebru Güney yönetmiş. Dinleyin, izleyin derim.

Ezhel‘den de önceki yazılardan birinde bahsetmiştim, Müptezhel adlı bir albüm yayınladı diye. Albümü henüz dinlemediyseniz, bunca şarkıyı dinlemek gözünüzde büyüyorsa, buyurun bu performansı dinleyin, sonrasında koşar albümü de dinlersiniz zaten. Role Street adında bir kanal yüklemiş bu videoyu, kanalda başka videolar da var, kulak kabartmakta ve göz atmakta fayda olabilir.

Şenceylik beş şarkılık çok şahane bir kısa çalar yayınlamış. Neyse ki çok da kısa değil, doya doya dinlenecek, gerçekten de birbirinden güzel beş tane şarkı var. Giriş şarkısı Kağıt Kesiği‘ni sevgili Ahmet Ali Arslan ile düet yapmışlar, çok da şahane olmuş, iyi ki öyle yapmışlar. Albümde bir de sevgili Vera ile bir düet var Salonda adında. Çevirip çevirip dinleyin, daha ne diyeyim, mis gibi iş işte.

Senem Demircioğlu‘yla ilk denk gelmem Metin Altıok Şiirlerinden Şarkılar (Ankâ) albümündeki muazzam Sevmiyorum Seni yorumuydu. Geçtiğimiz günlerde Madımak Katliamı‘nın yıl dönümünde bu şarkıyı ararken fark ettim ki Senem Demircioğlu ve İklim Tamkan ikilisi, İlk Atlas adında etkileyici bir albüm yayınlamışlar. İzleyeceğiniz performanstaki ilk şarkı Bu Kekre Dünyada. Sözleri Metin Altıok‘un bir şiiri, müziği Fazıl Say‘a ait. Hatta Fazıl Say’ın İlk Şarkılar albümünde bu güzel şarkıyı Serenad Bağcan‘ın etkileyici yorumuyla da dinleyebilirsiniz. Performansa geri dönersek ikinci parça ise Cemal Süreya‘nın bir şiirinin Ajlan Akyüz tarafından bestelenmesiyle ortaya çıkmış Kan Var Bütün Kelimelerin Altında adlı eser. İlk Atlas albümünün tamamını muhakkak dinleyin. Hatta Metin Altıok Şiirlerinden Şarkılar (Ankâ) albümünü ve Fazıl Say’ın İlk Şarkılar albümünü de!

Yanlış hatırlamıyorsam Buket‘in paylaşımıyla karşıma çıktı bu canavar müzik. Grubun adı Frapan, şarkının adı Leyla, sözler gayet net: “Ne söz ne de bir kelime umrum.” Klip de müzik de tam olarak bu cümleyi destekliyor bana kalırsa. Video Burak Birerdinç‘in elinden çıkmış, videodaki etkileyici dansçı ise Sevinç Joy Gürmen imiş. Dinleyin ve izleyin derim.

Bu albüm de bir anda karşıma çıkıp ne de güzelmiş dedirten albümlerden oldu. Yolda‘nın Mai adlı albümünü dinliyoruz. Yolda, Zeynep KuyumcuMertcan BilginEylül BiçerDevrim ErdemSiney YılmazBarış ErtürkOkan Kaya ve Ömer Nafiz‘den oluşuyor. Yukarıya albüme ismini veren Maiadlı şarkıyı ekledim, albümün tamamını da dinlemenizi tavsiye ederim.

Kıvanç Kürkçü -ki kendisini Hay Bin Kunduz‘dan hatırlayabilirsiniz- geçtiğimiz günlerde bir solo albüm yayınladı. Beş şarkılık bu kısa çaların ismi Kaçınılmaz Olarak Katil Olacağım. Albümün tanıtım yazısında durumu şöyle anlatmış Kıvanç: Loş apartman ışıkları. Mavi, mor ve kırmızı. Modası geçmiş sözlerin baş tacı edildiği, omuz omuza yürüyenlerin birbirini kemirdiği, kanunsuzlarla sevgisizlerin kol gezdiği karanlık bir şehir. Ara sokaklardan, şehrin damarlarından, kanalizasyonlardan, renksiz dükkanlardan, parlak ekranlardan ve ezici ve yok edici makinelerden gelen, kulak kabartmanız gereken beş kesici haykırıştan oluşan beton bir bütün. Bir de albüme dair gördüğünüz duyduğunuz her şey bana ait demiş. İddialı bir cümle.
Hazar Abi ile okuldan tanışıyoruz, kendini uzun yıllardır müziğine adayan insanlardan. Geçtiğimiz sene Bu Hayat Benim adlı bir albüm yayınlamışlardı, Alıştım da bu albümün giriş şarkısı, şimdi bir de Harun Baysan yönetmenliğinde kliplenmiş. Rigel, Hazar Şengül‘ün yanı sıra Cihan Aydın ve Cemil Can Çolak‘tan oluşuyor. Kayıt ve düzenlemelerde ise Arel Koray Nalbant ile karşılaşıyoruz. Ne güzel bu aralar pek çok şarkının arka planında kendisiyle denk geliyoruz, güzel müzikler üretmekle kalmıyor, başkalarının da güzel müzikler üretmesine aracı oluyor. Buyurun dinleyin, izleyin bakalım.
Flört geçtiğimiz günlerde Bambaşka adında yeni bir albüm yayınlamış, daha dinleyemedim. Yorgun Düştüm adlı bu şarkı da işbu albümün ilk videosu. Murat Şenöy‘ün yönettiği klipteki şarkının sözleri Ozan Kotra‘ya, müziği ise Ozan Kotra ve Ata Akdağ‘a aitmiş. Gerek klip gerek şarkı tam bir Flört işi, albümü de tez zamanda dinleyeceğim.
Sevdiğim ekiplerden The Away Days‘in FİL‘de (Fadeout İstanbul Live) kaydedilmiş bir grup performans videosuna denk geldim geçen gün. Bu videolardan Dream of How‘ı da buraya bırakıyorum, dinlersiniz bir zahmet.
Hiçbir şeye olmasa, hikâye kelimesinin a’sındaki şapkaya şapka çıkartmak lazım. Mehmet Şimşek‘in Kederli Prodüksiyonlar adındaki güzel isimli serisinin beşinci videosu bu. Söz, müzik, icrâlar hepsi kendine aitmiş. Kanalı da burada, üreten bir insan, takip etmek lazım.
Türkçe rap cayır cayır gelmeye devam ediyor. Mehmet ToksoyBaşka Bir Dünya Mümkün adlı sıkı bir albüm yayınlamış. Altına da şunları yazmış: Albümde, Charles Fubar, Arya, Menfa, Ahir, VR, GünahEvi, Radansa, Can Odabaşı, Xessat, Tolky ve Angarya’nın imzası bulunan altyapılar kullanıyor. Albümün kapak tasarımı U119’a ait olup, tüm Mix&Mastering işlemleri Mehmet Toksoy tarafından ”Aykırı Müzik” bünyesinde yapılmıştır. Başka bir kanala yüklenmesi yasak değildir. İzinsiz her türlü kopyalanabilir, dağıtılabilir, çoğaltılabilir. Hiç kimseye de bu yüzden yasal işlem yapılmaz. Yorumlardaki şu cümle ise tam bir başka yerde yaşayamam özeti: Anarşist değilim ama beğendim.
Dedim ya Türkçe rap yana yaka büyümeye devam ediyor diye, alın size bir örnek daha Kamufle ve Red ikilisinden geliyor: Sorunumuz Var. Müzik Farazi‘ye, klip ise Arkın Çelik‘e aitmiş. Şarkı bana alt yapılar ve söyleyiş tarzları itibariyle 90’lar Amerikan rap’ini anımsattı, çok da iyi oldu. Dinleyin, izleyin.
Sanıyorum bu videoyu Facebook karşıma çıkarttı, çok da iyi yaptı. Duygu Koç‘un güzel sesinden Bu Tepe Pullu Tepe adlı bir türkü dinliyoruz. Özellikle halk müziği ve Türk müziği gibi türlerin farklı müzik türlerinin etkisiyle delicesine dejenere edildiği ülkemizde, cıyak cıyak bağırmadan da güzel şarkı söylenebileceğinin ve duygunun karşı tarafa geçirilebileceğinin (hem de bir videodan) bir kanıtı olarak dursun bu performans da tam burada.
Gelelim yazının diğer müzikli gelişmeler kısmına:
– Geçtiğimiz günlerde You Media Works‘ün dördüncü sayısında bir röportajım yayınlandı. Bu röportajın yayınlanmasına vesile olan sevgili Çağlayan Üvez‘e teşekkür ediyorum, bu güzel dijital derginin de başarılarının devamını diliyorum. Bu röportajda size hiç bilmediğiniz yönlerimi vaat etmiyorum ama bayağı güzel şekilde “neler yaptım, neyin peşindeyim” anlatmaya çalıştım, okursanız seversiniz belki.
– Kim hatırlamıyorum (hafızam yok çünkü) birisi paylaştı da bu Soundcloud hesabına denk geldim, Elif Güngör‘ün birbirinden güzel şarkılarını dinlemiş oldum böylece. Ben de bu bağlantıyı buraya bırakayım ki siz de denk gelmiş olun, siz de güzel şarkılar keşfedin.
 – Bir başka dinlenilecek albüm ise İlkay Dindar‘dan geliyor, Daradanza. Albüm değil de dört şarkılık bir kısa çalar desem daha doğru olacak herhalde.
– Arka arkaya iki sert haber geldi bu hafta. İlki No Land‘in dağıldığı haberiydi. Ben ve pek çok seveni bu habere üzüldü, keza geçtiğimizin yılın en iyi albümlerinden birine imza atmıştı bu kadro ama yeni ekipler yeni projeler çıkar muhakkak bu ayrılıktan. Diğer ayrılık haberi ise geçen yazıda Sonadlı kısa çalarlarını paylaştığım Sapan‘dan geldi. Son derken ciddilermiş.
– Bir de sevgili Murat Özgen Özkan‘ın grubu Pilgrim’s Paradox‘un canavar gibi bir albümü (ya da kısa çaları diyeyim) geliyor çok yakında, şimdiden duyurayım. Ben şanslı bir insan olduğum için önceden dinledim, albüm herkese dinlenilebilir olduğu zaman daha detaylı bir şeyler de yazacağım ama şimdilik sizlere tavsiyem kemerlerinizi sıkıca bağlamanız yönünde. Beklerken buralardagezinebilirsiniz.
– Bir de Facebook, karşıma geçen seneden şu şahane müzikli videoyu çıkarttı. Kerem KarakayaAntonio Lauro‘nun Vals Venezolano‘sundan bazı bölümler çalıyor. Çalıyor derken neyi kast ettiğimi anlamak için hem dinleyin hem izleyin, kafanız karışırken ruhunuz huzur bulsun.
– Bir de bir önceki yazıdan bu yana beehy.pe için Deniz Tekin‘in Kozakuluçka albümüne ve Beni Bırak şarkısına dair birkaç cümle yazdım. Okuyun bence. Sırf benim yazıları değil, beehy.pe‘taki tüm yazıları okuyun ki başka diyarların da güzel müziklerini keşfedebilin.

 

 

Tekrar eden not: Mesela bu şarkıları ya da albümleri dinlediniz, beğendiniz, naçizane tavsiyem seveceğini düşündüğünüz birilerine de yollayın ya da dinletin. Böylece güzel müziklerin de kötü müzikler kadar yayılma şansı olur.
2 Yorum

Yorum ekleyin

Send this to a friend