Karşılaştığım Müzikler #29

* Bu yazı ilk olarak 9 Temmuz 2018 tarihinde kıyı müzik‘te yayınlanmıştır.

Seçimdi, yazdı, sıcaktı, seyahatti derken koskoca bir Haziran ayı yazısız geçti ve sonuçta Karşılaştığım Müzikler sersinin 9. yazısı biraz fazla uzun oldu.

Neyse hep derim fazla müzikten kimse ölmez, müzikler iyi olduğu müddetçe. Uzun olan yazıyı daha da uzatmadan ilk bölüme geçeyim.

 

Bölüm 1: Karşılaştığım tekliler (tabii videolu veya görselli olanlar)

Geçtiğimiz yazılardan birinden Nova Norda’nın Boşver’inden ve hatta bazı başka şarkılarından da bahsetmiştim. Bu yazının konuğu ise Boşver’in şahane taze akustik versiyonu. Nova Norda’nın Canozan ile birlikte yaptığı bu kayıtta Kaan Arslan’ı da gitarlarıyla görüyor ve işitiyoruz.

Uzun zamandır sesini pek de duymadığım isimlerden Emre Temiz, Düşe Kalka adında bir tekli yayınladı. Önceki şarkılarındaki melankoli bu şarkının da hakim duygusu diyebilirim özetle, kalanını yorumlamak size kalmış.

Uran ve Yan White ikilisi bir şarkı daha yayınladı, ikinci şarkılarının ismi You’ll Break Me. Beni sadeliği ve bu sadeliğe rağmen eserlerinin gücüyle etkileyen bu ikili umarım birlikte daha nice kayıtlara imza atarlar.

Sesini duymayı özlediğimiz ekiplerden Sattas yine içleri kıpırdatan bir tekli ile hasretimizi giderdi. Şarkının ismi Gene Sen, reggae’den ziyade biraz daha ska-pop yanı ağır basan bir şarkı olmuş bana kalırsa, Athena’nın ilk albümündeki o seslerden bir esinti var sanki bu parçada.

Garaj Müzik aracılığıyla karşıma çıkan bir ekip Eksik, videosunu izleyeceğiniz Senden Bir Parça ise gerek melodisi, gerek sözleriyle insanın aklına hızla yerleşen bir şarkı. Özellikle kelimelerin ve hecelerin müziğin üzerinde dağılış tarzı hoşuma gitti bu parçada.

İstanbul’da geziyoruz ama kulağımızda bir yandan Loreena McKennitt, bir diğer yandan Dolores O’Riordan’ın hem tanımadık hem tanıdık tınılarını andıran hoş bir şarkı geliyor. Sürgün kadar eski bir melodiye oturmuş, yine de umut kadar canlı bir yanı var Brave as a Pigeon’ın. Huzurlarınızda Country For Syria.

Her Pinhani şarkısı ağzıma bir şekilde geçmişten bir tat getirmeyi başarıyor, tam olarak tanımlayamadığım naif bir tını var işlerinde. Üstelik bir diğer pek sevdiğim isim Melis Danişmend ile birlikte imza atmışlar Peki Madem’e. Ne de iyi yapmışlar!

Burçak bir süredir ortalarda yoktu, aşkın kazandığı bir klip ve ateş eden bir şarkıyla geri dönmüş. Sıradaki parçamız müziği duyunca kendini sahneye atan tüm çılgınlara gelsin.

Çok beğeniyorum Simge Pınar’ı, heyecanla tıkladım yeni teklisi Biz Hep Aynı’nın videosuna, klibi de bir başka hayran olduğum isim Emir Yargın çekmiş. Ne güzel şarkı, ne kadar abartısız, yine ne güzel aynı sadelikte ve güzellikte bir klip. Böyle şeyleri gördükçe çok mutlu oluyorum.

90BPM ağır toplarını ileri sürmüş, Sorgu, Da Poet, Savai, Farazi, bir de onlara İdil Meşe eklenmiş, ortaya Simsiyah çıkmış. Siz bilirsiniz tabii ama bence dinleyin.

Yank, “müziğin yaratımı ve paylaşımı arasındaki sürenin mümkün olduğunca kısalması hayaliyle” 18m2 Recordings adlı bu güzel yeni seriye başlamış, devamı da gelecek demiş. Ağzımıza bir parmak bal çalınmış halde bekliyoruz.

Genç yaşta abuk sabuk sebeplerle mapusa düşen Ezhel kardeş, neyse ki seçimden önceye denk gelen ilk mahkemesinde salıverildi; dava seçim sonrasına kalsaydı durduk yere müebbet bile yerdi.

Bölüm 2: Sadece YouTube’a saklanmış güzellikler

Lara Di Lara ile Burak Irmak ve Deniz Aydemir’den oluşan minik ekibi, Kalbin İçi şarkısını Kitapçı için yeniden farklı bir havada düzenlemiş. Böyle her ortam için yeni düzenlemeler, yeni fikirler ortaya koyan ekipleri ve müzisyenleri çok seviyorum, müziğin bir tekrardan ibaret olmadığını hatırlattıkları için.

Melike’nin güzel sesi bu sefer Ayyuka’nın bir güzel şarkısına can veriyor: Hayat Derde Bandı Beni. Hem de Karavan Sessions’ın güzel atmosferinde, viyolada Batuhan Ovalı, udda Can Kandaz’ın eşliğiyle.

Sözü ve müziği Şemi Diriker’e ait olan kulaklarımıza Esmeray tarafından kazınan Unutma Beni’yi pek güzel bir üçlünün yorumuyla dinliyoruz. Neva Gülses klasik kemençesiyle şarkıyı bir üst seviyeye taşırken, Kenan Yılmaz gitarı ve sesiyle şarkıya can veriyor, bir de bu ikiliye bana kalırsa Türkiye’nin en güzel kadın sesi diyebileceğim Melihat Gülses de eklenince bir anda boyut kapıları açılıyor ve kendimizi başka bir zaman ve yerde buluyoruz.

Bu yazıda biraz Kitapçı kayıtlarını bol tutuyorum çünkü arka arkaya güzel videolar yayınladılar. Neyse, Nafile adlı parçasını çalıp söylüyor güzel güzel, bize de güzel güzel dinlemek kalıyor.

Bu aslında bir müzik videosu/kaydı değil, Cep Hikâyeleri adlı bir kanal var, bu kanal adından da anlaşılacağı üzere minik hikâyelerden oluşuyor. İşbu videoda da İrfan Abi benim çok sevdiğim bir Peyk şarkısı olan Köleler ve Kilitler’in yazılış hikâyesini anlatıyor. Hoşuma gitti, paylaşmak istedim sizlerle de. Videonun fonunu oluşturan şarkının tamamına da buradan ulaşabilirsiniz.

Sevgili Emir Yargın’ın kendi çalıp kendi patladığı şahane bir performansı düştü geçenlerde zaman tünelime. Bu şarkının lansman gecesine gitti kafam bir anda; umarım müzikleri, sözleri daha detaylı dinleyen insanlar artar ve böyle iyi işler daha el üstünde tutulur zamanla.

Güzel iki müzisyen, güzel bir parçayı yorumluyor ve belki de onu bilmeyen insanlara ilk kez ulaştırıyor. Önceden de bahsetmiştim, iyi müziklerin aktarımı için bu tip yeniden yorumlamalar çok değerli diye düşünüyorum. Rahmetli Uzay Heparı ve Sezen Aksu’ya da sevgilerimizi gönderelim vesileyle.

Bu güzel ev videoları da olmasa ne yapacaktık gerçekten. Barlas Tan Özemek, Sait Faik Abasıyanık’ın O ve Ben’inini bestelemiş, bu besteyi de güzel müzisyenlerle çalmış, bu icrâyı da Levent Sevi görüntülemiş, daha ne olsun.

Bölüm 3: Yeni çıkan canavar gibi albümler (tabii yine videolu veya görselli olanlar)

Albüm: Mevsim Çiçekleri (2018)

Evrencan geçtiğimiz sene yayınladığı ilk EP’sinin yanına birkaç gün önce bir tane daha ekledi. Kendisini takip edenlerin çoğunu veya tamamını bildiği beş güzel şarkıdan oluşan bu kısa çaları çevire çevire dinleyeceğim, siz de dinleyin derim.

Albüm: Lay Lay Lom (2018)

Peyk’in her albümünü minnetle dinliyorum, gerçekten böyle güzel şarkılar yazdıkları ve yaptıkları için. Albümden tadımlık olarak Sabret’i seçtim sizlere. Çevire çevire hiç sıkılmadan dinlemeye devam edin.

Albüm: Tv Juice (2018) – Kare Müzik Evi

Durduk yere sizi üzen bir şarkı seçtim Brek’in albümü Tv Juice’in içinden. Nasıl oluyor bilmiyorum ama şarkı sizi hem 40-50 sene geriye götürüyor, hem de götürdüğü yetmiyor gibi üzüp geri gönderiyor.

Albüm: Antalya’nın Evrensel Tınıları (2018) – Antalya Kültür Sanat

Emre Dayıoğlu ve Deniz Yıldız’ın yürütücülüğünde gerçekleştirilen ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın değerli kurumu Antalya Kültür Sanat tarafından desteklenen anlamlı bir projeden bahsetmek isterim size: Antalya’nın Evrensel Tınıları. Benim seçtiğim Testi Doldurdum Çaydan’ın solisti kabak kemanesiyle Uğur Önür ancak albümde farklı solistler eşliğinde farklı düzenlemeler ile karşılaşacaksınız, dinleyiniz.

Albüm: Joy Exit (2018) – Diffuse Records

Hayranı olduğum Şirin Soysal ve Erdem Helvacıoğlu birlikte yeni bir projeye girişmişler, Joy Exit adında. Aynı isimli bir kısa çalar da yayınladılar, yaptıkları müziği sinematik olarak tanımlamışlar, bu tanıma uygun I’ve Seen This Movie adlı parçanın klibini de bırakıyorum. Çok iyi olmuş böyle yeni bir soluk.

Albüm: Yıldız Tilbe’nin Yıldızlı Şarkıları (2018) – Özdemir Müzik

Aslında albüm bu bölümün başlığında dediğim gibi “canavar” bir albüm değil, nice diğer yorum albümünde olduğu gibi ne yazık. Çünkü insanlar iyi bir şarkıyı alıp onun üzerine bir şey koymadan veya onu yorumlamadan yorumcu olmaya çalışıyorlar, ama albümün genelinin aksine Ceyl’an Ertem ve Can Güngör’ün elinden çıkmış bu yorum gerçekten ayrı bir yerde duruyor. Resmen albümün değerini artırmış. Diğer şarkıların orijinallerini tercih etmeye devam edebilirsiniz, yeni hallerdinden daha çok şey anlatıyorlar hâlâ.

Albüm: Gökten Armut Yağsa (2018) – Garaj

Tesadüfen karşıma çıkan bir şarkı ve akabinde bu şarkıyı içinde saklayan bir albüme geldi sıra. Haluk BB’nin Garaj Müzik etiketiyle yayınlanan Gökten Armut Yağsa albümü ve albümün klip parçası Armut’tan bahsediyorum. Rock’n roll hissi kuvvetli bir eser, albüme de göz gezdirmekte fayda var.

Albüm: Rüyalarıma Gir (2018) – Ada Müzik

Birbirinden güzel müzisyenlerle bezeli bir albüm yapmış Şenay Lambaoğlu, Rüyalarıma Gir adında. Ben tadımlık olarak size Her Ne Varsa’yı seçtim, keza içinde Korhan Futacı’yı barındırıyor.

Bölüm 4: Geçtiğimiz yılların (ve bu senenin) albümlerinden yeni kliplenenler

Albüm: Dreamed at Dawn (2017) – Pasaj

The Away Days’in geçtiğimiz senenin güzel albümleri arasında yer alan Dreamed at Dawn albümünden bir şarkı daha kliplendi: Making Ends Meet. Can Özen aynı zamanda klibi de yönetmiş.

Albüm: Aşk Ölmez (2018) – Epic Istanbul

Geçtiğimiz yazılardan birinde hakkında ne diyeceğimi bilemediğim Aşk Ölmez albümünden bahsetmiştim. İşte Tesbih Böceği de bu albümün ikinci kliplenen ve belki de en kederli şarkısı. Defalarca dinlenesi, umarım albümdeki her şarkı tek tek kliplenir, ben de hepsini teker teker yazarım.

Albüm: Delinin Yıldızı (2017) – GRGDN

Geçtiğimiz sene çıkmasıyla bizleri mutluluk gözyaşlarına boğması bir olan Vega’nın Delinin Yıldızı albümünden bir klip geldi! Hem de albüme adını veren parçaya, hem de Damla Yolaç’ın yönetmenliğinde. Çevire çevire dinlemelere doyamamıştık, artık izlemelere de doyamayacağız belli ki.

Albüm: Fırtınayt (2017) – Olmadı Kaçarız Plakçılık

İsmi gibi geçtiğimiz sene fırtınalar kopartan Büyük Ev Ablukada albümünden Hepsine Ne Fena parçası kliplendi. Şarkıyı dinlerken, söylerken yapmak istediğiniz her şeyi klipte sizin adınıza yapan biri var.

Albüm: Yüzüstü (2018) – Müzik Hayvanı

MAAN’ın akıl yakan albümü Yüzüstü’nden Biz Bize adlı parça Orçun Baştürk’ün elinden videolanmış. YouTube’a kadar gidip videonun altındaki ekibin isimleri bir tur okuyun, zaten yeterli olacaktır.

Bölüm 5: Henüz bir videosu (veya görseli) olmayan işler

* Stiver – Diaries (2018)

Şarkıların ve albümün isminden anlayacağınız üzere Emre Malikler, “üvey oğlum” olarak tanımladığı Stiver projesiyle albüm formatında bir günlük yayınladı. Malikler’in son altı ayda neler yaptığını merak edenler bu albüme kulak kabartabilir.

* Burcu Yankın – Jî/Mother-Root (2018) – BGST Records

Yolu Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü’nden geçmiş bir isim Burcu Yankın. Ardından Kardeş Türküler başta olmak üzere farklı projelerde çalışmış, sonunda ismi “anakök” anlamına gelen ve kendi beste ve güftelerinden oluşan bu albümü yayınlamış.

* Ars Longa – Ağlayan Gelin / Bizim Şarkı (2018)

Ars Longa isminden de anlaşılacağı gibi bir ikili yayınladı geçtiğimiz günlerde. Kendini özleten, dinleyince mutlu eden bir tarzı ve karakteristik bir sesi var Ars Longa’nın, insana ne zaman dinlerse dinlesin iyi geliyor.

* Tape Lava – Blackout (2018) – Mission Debut Records

Sıkı bir tekli ile karşı karşıyayız, dinleyin, üzerine konuşuruz.

Her yazının sonunda tekrar eden cümlelerimle sizlere veda ediyorum, gelecek yazıda buluşmak dileğiyle!

Bu müzikleri dinlemeniz, seveceğini düşündüğünüz kimselere önermeniz ve güzel müziklerin yayılmasına katkı sağlamanız dileklerimle…

Serinin bir önceki yazısına tam buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Spotify veya YouTube’dan müzik dinlemeyi seviyorsanız o mecralarda oluşturduğum #KarşılaştığımMüzikler listelerini takip edebilirsiniz.

Karşılaştığım Müzikler: YouTube | Spotify

1 Comment

Yorum ekleyin

Send this to a friend