Karşı Müzik Haziran 2021 Değerlendirmesi

Ne ara Haziran başladı bitti ve yılın ilk yarısını devirdik inanın bilmiyorum. Aslına bakarsanız yazın gelmesini de Karşı Müzik’in genel merkezinin yer aldığı Antalya kentimizde hava sıcaklığının 21 Haziran’ı takiben bir anda 1000 dereceyi aşmasıyla fark ettim.

Haziran’da müzik sahnemiz açısından iki vurucu olay yaşadık: İlki Kalan Müzik‘in kurucusu ve bana kalırsa müziğimize onlarca kültür bakanının toplamından daha fazla emeği geçen Hasan Saltık‘ı kaybetmemizdi. Işıklar içinde uyusun. İkinci konu ise salgın önlemlerinin tamamen ortadan kalkacağı bu süreçte izinli, ruhsatlı pek çok konser mekanının kapanış saatinin keyfi bir karar ile 00.00 ile sınırlandırılacağının ilanıydı. Bu açıklama yapılırkenki “kimse kusura bakmasın” pişkinliğine karşı müzik emekçileri kanuni, ekonomik, sosyal haklarını savunacaklarını #kusurabakıyoruz diyerek ilan ettiler. Bu durum da yıllardır olduğu gibi bizlere esas konunun salgın değil de birilerinin kendine benzemeyenlerin yaşam tarzına müdahale etme fantezisi olduğunu bir kere daha gösterdi. İnanıyorum ki uygulamada bu anlamsız ve kanunsuz sözler süpürülüp gider, müzisyenler ve müzik emekçileri de artık herkes gibi normal hayatına dönerken biz müzikseverler de özlediğimiz konserlere kavuşuruz.

Girişi uzun tuttum, dolmuşum, yazasım gelmiş demek. Sözü daha da uzatmadan Haziran ayında ağırlıklı olarak alternatif sahnemizde neler olduğuna Karşı Müzik’in gözünden bakmak isteyenleri hemen aşağıya, Karşı Müzik Haziran 2021 Değerlendirmesi‘ni incelemeye davet ediyorum.

Not: Listede göreceğiniz eserler Karşı Müzik’in Twitter ve Instagram hesabında ay boyunca paylaştığım ve Spotify/YouTube listelerine eklediğim müziklerin arasından bana en çok dokunanlar. Daha fazla güzel tekli, albüm, klip ve performansa her zaman listelerimizden ve sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.
Not 2: Aylık değerlendirmeleri yazılı değil de sesli olarak, mesela bir podcast formatına mı çevirsem diye düşünüyorum bazen, ne dersiniz? Bu konuda yorumlarınız varsa seve seve duymak isterim.

A. ALBÜMLER

01. Haşmet Asilkan – Ninniler ve Sagular – Aya bu güzel albümle başlamak ayrı bir şans. Sevgili Haşmet Asilkan yine her zamanki gibi müthiş sıra dışı ve nevi şahsına münhasır bir albüme imza atmış.
02. Gökhan Türkmen – 7 – Sevgili Türkmen biz müzikseverleri funk‘a doyuracak mis gibi bir albüme imza atmakla kalmamış hepimizi silkelenip piste çıkmaya davet etmiş.
03. Serin – Bin Parça – Serin yıllardır paylaştığı birbirinden güzel şarkılarının yanına Bin Parça’yı da ekleyip ilk uzun çalar albümünü bu ay yayımlamış. Özellikle albüme adını veren on dakikalık Bin Parça içinde kaybolmalık müthiş bir kapanış.
04. Emir Ersoy – 1977 – Alt başlığı Sezen’li Şarkılar olan albüm Aksu’nun birbirinden güzel şarkılarının ekranlardan gördüğümüz yüzlerin sesleri ve birbirinden kıymetli müzisyenlerin icrasıyla yeniden, bu kez biraz daha latin caz ve bossa nova ekseninde yorumlanmasıyla oluşmuş. Albümdeki tüm şarkıların kayıt/performans videolarının oluşu da ayrı bir güzel.

B. TEKLİLER

Alternatif sahnemizin daha yenice (veya benim yeni karşılaştığım) isimlerinin birbirinden güzel işleri bu aya damgasını vurdu. Listenin ilk 15 eseri bu yenice kategorisinden. Sonraki 15’lik grup ise alternatif sahnemizde artık kendine bir yer edinmiş isimlerin canavar işlerinden oluşuyor ki o bölüm de ayrıca yanıyor. Son üçlüde ise biri hiç beklenmedik iki güzel yorum ve bir tane de zaman yolculuğu eseri var. Bir de 00 numaralı bir bonus ekledim listenin girişine. Keza o bonusta ilk resmi teklimle bu kez müzik yazarı değil müzisyen kimliğimle yer alıyorum ben de naçizane.

00. Emir Aksoy – Tanışma
01. Gökberk Uğurlu – Son Bir Gece
02. Berkay Altunyay – Zor Mu
03. Spade427 – ALL IS WELL
04. Sinan Turan – Mutlu Mutsuzluklar
05. Alara Jpek – Lover

06. Eylül Çekirge – Sen Beyaz Bir Kadınsın
07. Aykut Turan – Kaçmalı Bu Kafadan
08. Milha – Korkulara Karma
09. Doğuş Kökarttı – Geven
10. FERHAT – My Istanbul

11. Fatma Aydoğan – Uyan Uyan
12. Batuhan Oğuz – Yaban
13. Riddles in the Dark – Reminiscence
14. Evin İçinde – Nerdesin
15. Tolay Günyaşar – Aklımdasın

16. Baturay Yarkın – Quarantine
17. Çağıl Kaya & Barış Diri – Herkesin Bir Sırrı Var
18. Bade Nosa – Çiçek Gibi
19. Simge Pınar – Cevap
20. Batuhan Polat & Can Kuman – Aynı Değil

21. Sena Şener – Benimle Yan
22. Damla Topçu & Deniz Tekin – Yetmiyor
23. Özge Ürer – Kara Bela
24. Nova Norda – Bataklık
25. Adakanbo – K4R4NL1K

26. Erdem Tunalı – First Time I Saw You
27. Melis Karaduman & Canay Doğan – Yok
28. Ağaçkakan & Oldeaf – Bi nevi aksesuar
29. Levvera & Genjah – Hep Bi Laf
30. İdil Meşe & Umut Çetin – Yabani Otlar

31. Kontrakula – Baskın Azınlık
32. Ef Çakır – Farfara in F Minor
33. Mavi Zebra – Sonsuz Yaz
34. Adamlar – Küçüğüm
35. Cem Adrian – Kimse Bilmez
36. Nev – Zor

C. KLİPLER

Bu ayın kliplerinin çoğunda dans ön planda, ne mutlu. Bir de listeye farklı yönetmenlerce çekilmiş iki ayrı şahane kliple giren Spade427‘yi vurgulamadan geçmeyeyim, şarkıları ayrı klipleri ayrı iyi.

01. Damla Topçu & Deniz Tekin – Yetmiyor | Yönetmen: Can Özen
02. Spade427 & Şehinşah – Matrix | Yönetmen: Ömer Çelik
03. Simge Pınar – Cevap | Yönetmen: Ece Naz Kızıltan
04. Özge Ürer – Kara Bela | Yönetmen: Oğuzhan Üstün
05. Melis Karaduman & Canay Doğan – Yok | Yönetmen: Berkay Öktem

06. Gökhan Türkmen – Şerefine | Yönetmen: Murat Joker
07. Evin İçinde – Nerdesin | Yönetmen: Murat Özdil
08. Cem Adrian – Kimse Bilmez | Yönetmen: Nalan Alaca
09. İdil Meşe & Umut Çetin – Yabani Otlar | Yönetmen: Sevan Bedan
10. Batuhan Oğuz – Yaban | Yönetmen: Volkan Yalçın

11. Ağaçkakan & Oldeaf – Bi nevi aksesuar | Yönetmen: Mutlu Oral
12. Berkay Altunyay – Zor Mu | Yönetmen: Vasso
13. Fatma Aydoğan – Uyan Uyan | Yönetmen: Elif Tuğçe Aydoğan
14. Spade427 – ALL IS WELL | Yönetmen : Oğuzhan Üstün
15. Aykut Turan – Kaçmalı Bu Kafadan | Yönetmen: Mustafa Özen

D. PERFORMANSLAR

Ayrı tellerden beş ayrı performans var bu ay karşınızda. Vaktiniz varsa hepsine ayrı ayrı vakit ayırın, beş ayrı yolculuğa çıkın ve dönün böylece.

01. Nağme Yarkın – Rıhtım Caddesi No.1
02. Onur Gügercinoğlu & Doğa Can Yaman – Çarşamba Dedikleri
03. Nilipek. – Günebakan (Şen Bakkal Live Sessions) | Yönetmen: Emre Köktaş
04. Ceylan Ertem ‘Bahçemden’ – Bu Bardak Dolsun | Yönetmen: Tunahan Emre Bilgin
05. Batu Şallıel – Sleepless Night | Yönetmen: Berk Özalp

Artık YouTube ve Spotify’da her ay için ayrı aylık listeler yapmıyorum. Bunun yerine karşılaştığım tekli ve albümleri Spotify’da 150 eserlik tek bir listede, karşılaştığım klip ve performansları ise YouTube’da 100 videoluk tek bir listede biriktiriyorum. Haliyle hemen hemen her gün güncellediğim biri Spotify’da biri YouTube’da olmak üzere iki büyük Karşı Müzik listesi var elimizde. Yeni içerikler ekledikçe en eskileri listeden çıkarıyorum ki sonsuz bir listeye dönüşmesin bu ikisi. Sizden ricam eğer sahnemizden yeni ve güzel müzikler keşfetmeyi seviyorsanız, her iki listeyi de takibe almanız. Tabii bu listeleri son eklenenden geriye gidecek şekilde dinlemelisiniz. 🙂 YouTube listemize yazının girişinden (veya geniş bir ekrandaysanız ekranın solundan) Spotify listemize ise yazının altından erişebilirsiniz. Ayrıca listelerin bağlantılarını da hemen aşağıya iliştirdim tekrar:

KARSIMUZIK.COM | KARŞI MÜZİK | SPOTIFY
KARSIMUZIK.COM | KARŞI MÜZİK | YOUTUBE

“Haziran dökümü bana yetmedi acaba Mayıs’ta ne olmuştu, peki ya Nisan’da?” diye soranlarınızı da hemen aşağıdaki bağlantılara alalım:

KARŞI MÜZİK MAYIS 2021 DEĞERLENDİRMESİ
KARŞI MÜZİK NİSAN 2021 DEĞERLENDİRMESİ

Klasik ama önemli kapanış cümlemle sizlere veda ediyorum: “Bu müzikleri dinlemeniz, seveceğini düşündüğünüz kimselere önermeniz ve güzel müziklerin yayılmasına katkı sağlamanız dileklerimle…”

Bu aylık dökümlerden e-posta ile haberdar olmak isterseniz yapmanız gereken tek şey sayfanın en altındaki “e-posta adresiniz” yazan kutucuğa adresinizi yazıp hemen kutucuğun sağındaki “KAYIT OL” butonuna tıklamak. İnanılmaz sıra dışı bir durum olmadıkça posta kutunuzu ayda birden fazla ziyaret etmeyeceğim söz. 🙂

Karşı Müzik’i takip ediniz:

Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend