karsimuzik.com 2019 Değerlendirmesi

karsimuzik.com 2019 Değerlendirmesi

Yayın hayatına 23 Nisan 2019‘da başlasa da Karşı Müzik 2019’un tamamı boyunca radarlarını açık tutmuş ve kendi kulağına/gözüne takılan müzikli işlerin iyilerini karsimuzik.com veya Karşı Müzik’in sosyal medya kanalları aracılığıyla okurlarıyla paylaşmıştı.

2019 bittiğine göre bizim de şahitlik ettiğimiz bu yıl hakkında bir yıllık rapor yayınlama ve paylaştığımız tüm bu işlerden bir seçki sunma hakkımız var diye düşünüyoruz.

Hazırsanız buyurun hep birlikte 2019’u tekrar bir hatırlayalım ve yılın teklilerini, albümlerini, kliplerini, performanslarını, kısacası alternatif Türk müzik sahnesinde üretilmiş tüm heyecan verici işleri bir kere daha önünüze serelim.

Uzun çalarları (yani LP) küçük kardeşleri olan kısa çalarlar (yani EP) takip etmeli. Kısa çalarlar, yani birkaç şarkılık mini albümler belki de uzun çalarlardan daha hızlı yok olan bir tür, çünkü çok aradalar. Çoğu müzisyen artık kısa çalar yapmak yerine peyderpey tekliler yayınlamayı tercih ediyor. Yine de 2019’dan öne çıkartmak istediğimiz bazı kısa çalarlar da yok değil.

The Ringo Jets – Yadigâr
Neval – Taş Avlu
Lin Pesto – Son
Kalben – Aşk Çeşmesi
Loradeniz – Moon in Florence
Pinhâni & Cihan Mürtezaoğlu – Çekirdekten
Oğuz Aksaç – Nadide
Güncel Gürsel Artıktay – Uzak Yol

Son olarak “müzikli” kategorimize geldik. Bu kategori, diğerlerine göre daha yeni ve şu ihtiyaç üzerine doğmuş bir kategori aslına bakarsanız: Malum doğrudan müzik olmayan veya “sadece” müzik olmayan ama müzikle ilgili pek çok güzel projeyle karşılaşıyoruz. Bu bazen bir müzik programı, bazen bir röportaj, bazen bir belgesel, bazen bir albüm günlüğü, bazen de bu yazı gibi bir yıl sonu dökümü olabilir, olabiliyor. Gelin bu kategorimizde 2019’da bahsi geçen az ama mühim içerikleri bir hatırlayalım.

Satılık Araba – Car For Sale
Anatolian Rock Revival Project
Ceyl’an Ertem – Seni Senin Gibiler Sevsin Kayıt Günlüğü
Özge Özdemir – Dance Journals
Da Poet ile Beat (yapım) Kuşağı | Karavan Sessions
Emre Dayıoğlu – Torosların Susmayan Türküleri

Karşı Müzik’i takip ediniz:

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Hiç yorum yok

Yorum ekleyin

Send this to a friend